1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. SPOR TURİZMİNE YATIRIM KAZANDIRIYOR
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

SPOR TURİZMİNE YATIRIM KAZANDIRIYOR

A+A-

Spor turizmi, turizm çeşitleri içinde ilgili aktörlerin fark ettiği, geliştirmeye çalıştığı bir alan. Türkiye spor turizminde hızla ilerliyor. Dünya spor turizmi açısından hala  çok düşük bir pay almamıza rağmen Türkiye spor turizmi alanında  gelişmeye oldukça açık.

Spor ile ilgilenmeyenlerin hiç ilgisini çekmeyen bu alan oldukça hareketli. Özellikle Antalya spor takımları için cazip bir bölge olmuş. İklim, coğrafya, ulaşılabilirlik, konaklama imkanı ve çeşitliliği, spor alanlarının seçenekli olması  bireysel ve takım sporlarını Antalya’ya yöneltmiş.

Türkiye’nin başka bölgeleri de spor turizmi konusunda gelişebilir. Gerekli alt yapı çalışmalarının yapılması, dünyada ve Türkiye’de çeşitli spor dalı federasyonları ile çalışılması konuyu ülkemiz ve spor takımları için cazip hale getirecektir.

Antalya’da 4-7 Nisan 2019 gerçekleşen sağlık, spor, turizm konularının ele alındığı Hestourex2019’ da spor turizminin ülkemiz için ne kadar önemli, getirisi yüksek, çeşitliliği çok ve yatırım yapılması gereken bir alan olduğunu fark ettik.

Özellikle gezip görme fırsatını bulduğum yerli yatırım bir “spor oteli”, takım ve bireysel sporlarda profesyonel bir sporcunun ihtiyacını karşılayacak antrenman sahaları, performans ölçümleri, neredeyse ameliyat dışında tedavi, uygun menü, sigara içmeyen uyumlu bir ekip ve bir çok konuda uzmanlaşmış ve dünyanın en önemli, iyi  spor otelleri arasında yerini almış. Bu tür otellerin sayısı artırılabilir mi? Ebette. Geniş ve verimli bir alan.

Kocaeli açısından baktığımızda ilimizde spor turizmi yapılıyor. Kendi içinde spor sahaları olan otellerimiz, spor takımlarını ağırlayan otellerimizle birlikte mevcutlara ilaveten  profesyonel sporculara hitap eden bu yıl içinde bitecek bir spor kompleksi var.

Sporu sadece futbol olarak algılamadan diğer spor çeşitleri de düşünülerek bu konuda yatırımcıların dikkati çekilebilirse bölgemiz spor turizminde önemli bir yere sahip olabilir. Çünkü spor turizmi için Kocaeli yurt içi ve dışı spor takımları için son derece elverişli bir bölge. Kocaeli Sağlık Turizmi Derneği (KOSAD) olarak bu tür çalışmaları destekleiyoruz. Üye hastane ve otel kuruluşlarımız sporcu sağlığı, konaklaması, antreman imkanları konusunda yatırımlar yaparak bölgenin gelişimine katkıda bulunuyorlar. Spor bütün dünyada önemli bir sektör ve Kocaeli bu konuda daha aktif olabilir.

Spor turizmi konusunda farkındalığı artıran artıran Hestourex2019’a da ayrıca teşekkür etmek gerekiyor. (KOSAD) olarak danışma kurulu üyesi olduğumuz Hestourex2019 spor turizminde ilgili tüm aktörlerin görülmesini sağladı. Sadece spor değil sağlık ve turizm konusunda da fuar ve B2B görüşmeler ile oldukça verimli geçen Hestourex2019 ülkemiz için önemli bir değer yarattı.

Turizm, sağlık ve spor konusunda ilgili bütün firmaların şimdiden Hestourex 2020’de yerini ayırtmasını öneririm. Fuarlar sektörlerin, her çapta kurumların fark edilmesi için hala çok önemli. Her ne kadar teknoloji çağında olsak da yüz yüze iletişim, bir kuruma ellerinizle dokunmak, oradan bir kişiyle konuşmak, o kurumları görmek çok önemli. Fuarlar hala önemli iş geliştirme alanları.

Sözün özü; spor turizmi ülkemiz ve bölgemizde geliştirilmeyi bekliyor. Hestourex tarzı fuarlar bu işleri geliştirmek için önemli bir zemin hazırlıyor ve fırsat sunuyor. Fırsatları değerlendirenler kazanıyor.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: @Tumaymercan /Facebook:Tümay Mercan/

İnstagram: mercantumay

Bu yazı toplam 1066 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.