1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Spora bu kadar uzak bir Başkan görmedim, duymadım
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Spora bu kadar uzak bir Başkan görmedim, duymadım

A+A-
Halka hizmet, yeni projeler noktasında öne çıkan, takdir edilen belediye başkanlarından biri Hüseyin Ayaz. Gazetelerde sıklıkla Başiskele’de yapılan güzel hizmetlerle ilgili haberleri okuyoruz, Başkan Ayaz’a methiyeler düzelen yorumlar görüyoruz. Doğal olarak helal olsun Başkan’a diyoruz. Ancak işin bizi ilgilendiren sportif tarafına baktığımızda ilçede yapılan elle tutulur bir hizmet göremiyor ve doğal olarak bunun üzüntüsünü ve şaşkınlığını yaşıyoruz. Başkan Ayaz’ın futbolu sevmediğini biliyoruz, kendisi de bunu gizlemiyor, yakın çevresine söylüyor zaten. Ancak spor, futboldan ibaret değil. Soruyoruz, soruşturuyoruz Başkan Ayaz’ın futbol dışındaki faaliyetlere de ilgisiz kaldığını öğreniyoruz. Çarpıcı bir örnekle Başkan Ayaz’ın spora olan uzaklığını gözler önüne sermek istiyorum. 
120 SPORCUSU OLAN ÖNEMLİ BİR KULÜP
Başiskele ilçesinin güzide mahallelerinden biridir Yeniköy. İlimizde basketbol denince akıllara gelen ilk isimlerden biri olan Sinan Us bu mahalleye yerleşince, bildiği işi yapmak istedi ve basketbol kulübü kurdu. Adını da Yeniköyspor Basketbol olarak koydu. 120 lisanslı sporcusu var kulübün. Sadece ilçenin değil, kentin en güçlü, en büyük basketbol kulüplerinden biri.  Minik, küçük, yıldız, birçok kategoride takımlar oluşturdular ve yerel liglerde mücadele ediyorlar. Örneğin minik takımı bu yıl teşvik liginde 10’da 10 yaptı. Diğer kategori takımları da son derece başarılı. Zaten Sinan Us’un olduğu yerde başarısızlıktan söz etmek mümkün değildir. Kağıtspor’da, Brisaspor’da, Kocaelispor’da yaptıklarını biliyoruz. Sinan Us Yeniköy’de güçlü bir alt yapı oluşumu sağlamak, kent ve Türk basketboluna yıldızlar yetiştirmek istiyor. Ancak bunu yaparken, ne yazık ki, destek göremiyor.
  NE ARAÇ VERİYOR, NE MALZEME YARDIMI YAPIYOR 
Büyükşehir ve diğer ilçe belediyeleri kulüplere her türlü desteği sağlarken Başiskele Belediyesi ne araç tahsisi yapıyor, ne malzeme yardımı. Sinan Ağabey 6 ay önce Başkan’ın kapısını çalmış, hiç değilse malzeme yardımı yapmasını istemiş. Başkan tamam hallederiz demiş ama sözünü tutmamış. Sinan Ağabey ne yapsın çaresiz cebinden parasını vererek almış malzemeyi. Malum Başiskele ilçeye spor salonu yapılıyor. Yılsonuna kadar hizmete gireceği söyleniyor.  İlçe ve ilçedeki gençlik adına önemli bir olay. Ancak olayın sorgulanması gereken, düşündürücü bir yanı var. O sezon kimin için yapılıyor? Elbette ilçedeki salon sporları yapan kulüpler, sporcular için.  Ancak gelin görün ki, belediye başkanı ilçenin tek salon sporları kulübüne en küçük bir destek vermiyor. Adeta kapansın istiyor.
KULÜP VE SPORCU OLMAZSA, SALON NE İŞE YARACAK? 
 İlçede salon sporunda faaliyet gösteren kulüp, voleybol, basketbol oynayan sporcu olmazsa o salonun varlığının ne anlamı olacak?  Salon konser ve kongreler için yapılıyorsa o başta, sözümüz olmaz. Ancak gençler spor yapsın diye o salon yapılıyorsa eğer, belediyenin en başlıca görevidir alt yapıyı hazırlamak, salon sporları kulüplerini desteklemek, teşvik etmek. Bir tarafta salon açacak, öbür taraftan o salonun potansiyelini görmezden geleceksin. Böyle bir anlayış olabilir mi? Başkan Hüseyin Ayaz, yanlış yoldadır. Belli hikmetlerde, projelerde ilçenin çehresini değiştiren, el üstünde tutulan ve takdir edilen Ayaz’in sporu, gençliği yok sayan bu zihniyetine anlam vermek mümkün değildir. 
BÜYÜK BAŞKAN’A HAVELE EDİYORUM
İddiayla yazıyorum ki, 30 yıllık meslek hayatımda spora bu kadar uzak başka belediye başkanı görmedim, tanımadım.  Kentin Büyükşehir Belediye Başkanı spora, amatörlere bu kadar yakınken, her türlü desteği sağlarken, sporcu potansiyeli çok zengin olan Başiskele ilçenin başkanının bu yaklaşımı şaşırtıcı ve bir o kadar düşündürücüdür. Kaç kez yazdım, haykırdım, hatta yalvardım ama değişen bir şey olmadı. Ben umudu kestim. Başkan Ayaz’a artık söyleyeceğim bir şey yok. Spora en uzak ilçe belediye başkanını, spora en yakın Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na havale ediyorum.  


Avni Ağabeyi rahmet ve özlemle anıyoruz
 Sadece Kocaelispor’un değil, Türk futbolunun efsaneleri arasında yer alan Avni Kalkavan. Biz yetişemedik ancak anlatıldığına göre 50’li yıllarda F.Bahçe ve Milli Takım’da fırtınalar estirmiş. 1965’te ilimize gelip Seka’da çalışmaya başladığında Kağıtspor ile Türkiye Şampiyonluğu başarısına imza atmış. 1966’da Kocaelispor’un kuruluş kadrosunda yer almış, iki sezon Yeşil-Siyahlı formayı giydikten sonra futbolu bırakmış. Sonrasında teknik adam olarak Kocaelispor ve başka kulüplerde çalıştı, önemli başarılar elde etti. En son 2000’li yılların başında Kocaelispor alt yapısında genel koordinatörlük görevinde bulunmuştu. 
Futbolculuktaki yeteneği, teknik adamlıktaki zekası ile hep fark yarattı. Birçok gencin futboldan ekmek yemesini sağladı. Prensipli, disiplinli bir teknik adamdı. Kaybetmeye asla tahammülü olmayan hırslı bir yapısı vardı. Bunların yanında çok da iyi bir insandı. Bulunduğu ortama neşe saçan, hayati hep gırgıra alan güzel bir insandı. Kendisini tanıma, birçok kez aynı ortamda bulunma şansını erişmiş biriyim. Anılarını dinlerken gülmekten kırılırdık. 
Ciddi bir rahatsızlığı yoktu Avni Ağabeyin. Son saatlerine kadar ayakta, ailesiyle, dostlarıyla birlikteydi. 72 yaşında ani bir kalp kriziyle hayata gözlerini yumdu, hepimizi yasa, acıya boğdu. 30 Mayıs 2007’de kaybetmiştik efsaneyi. Bugün 8’nci ölüm yıldönümünde rahmet ve özlemle anıyoruz. Sadece ölüm yıldönümlerinde değil, onu her daim hatırlıyoruz. Çünkü yılda bir değil, her zaman anılacak güzel, özel bir insandı. Nurlar içinde yatsın, mekanı cennet olsun. 
Bu yazı toplam 493 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum