1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Stadyum gelirlerini artırmaya mecburuz
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Stadyum gelirlerini artırmaya mecburuz

A+A-
Bu saatten sonra İsmetpaşa Stadı’nın yıkılma ihtimalini sıfır görüyorum. Haziranda yıkılacak dendi, ağustosa geldik, bir hareket yok. Demek ki, yönetimin yaptığı girişimler, görüşmeler etkili oldu. Gerek araziyi satın alan firma, gerekse bakanlık yıkımın bir yıl daha ertelenmesine onay verdi. Olması gereken buydu. Başkan Bahri Yavuz bu hafta sonuna kadar onayın geleceğine kesin gözüyle bakıyor. Hatta kombinelerle ilgili startı da vermiş. Yenisi yapılmadan eskisinin yıkılması adaletsizlik, çifte standart olurdu. Ortalama 10 bin kişiye oynayan Kocaelispor’u Mehmet Ali Kağıtçı veya Avni Kalkavan sahasına mahkum etmek, olası vahim durumlara davetiye çıkartmak anlamına gelirdi. Yarın o sahalarda izdiham veya güvenlik zafiyeti nedeniyle bir kişiye bir şey olsa, bunun hesabını kimse veremezdi. 

HEP BİRLİKTE MÜCADELE VERDİK 
Bakan Fikri Işık ve Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun stadın yıkılmaması konusunda çaba gösterdiklerini biliyorum. Kocaelispor yönetimi ve taraftarı bu konuda öyle kararlı bir duruş sergiledi, öyle çaba gösterdi ki,  bakanlığın, arazisi satın alan firmanın kayıtsız kalması mümkün değildi. Tabi spor basınının yayınlarını da es geçmemek lazım. Hep birlikte bir mücadele verdik ve inşallah karşılığını alacağız. Birkaç gün içinde müjdeli haberi bekliyoruz. Ben şimdiden yeni sezon İsmetpaşa Stadı hayırlı olsun demek istiyorum. Aksi bir durumu aklımın köşesinden bile geçirmiyorum. Dün Başkan Bahri Yavuz ile yaptığım görüşmede statla ilgili bir projesinden söz etti. Aslında tribünlere isim sponsorluğu projesi daha önce düşünülmüş ama hayata geçirilememişti.
 
REKLAMIN GETİRİSİ VAR 
Başkan bu sezon daha inançlı ve kararlı. İsmetpaşa Stadı’nda 4 ayrı tribün var. Numaralı, maraton, deniz tarafı kale arkası ve dağ tarafı kale arkası.  Numaralı tribünü A ve B olarak ayırmak da mümkün. Bu durumda 5 tribün oluyor. Yönetim her bir tribün için isim sponsorluğu anlaşması yapmak ve bu sayede ciddi bir gelir elde etmek istiyor. Örneğin bir kuruluş, firma maraton tribününün isim sponsoru oldu. Sezonluk belli bir bedel karşılığında anlaşma yapılacak. Firmanın adı tribüne yazılacak, o tribün sezon sonuna kadar o isimle anılacak. Gazeteler ve televizyonlar haberlerini verirken o firmaların isimlerini kullanacak. Kocaelispor her ne kadar amatörde olsa da, her maçını ortalama 10 bin kişiye oynuyor. Yerel basın en geniş yeri Kocaelispor’a ayırıyor. Kocaelispor ile ilgili en küçük bir detay bile basında yer alıyor. Dolayısıyla Kocaelispor’a verilecek reklam mutlaka karşılığını bulur. Ayrıca zor durumdaki kulübe destek olmak da bu kentteki kuruluşların görevidir.

HALK GEREĞİNİ YAPIYOR, SIRA FİRMALARDA 
 Başkan Yavuz bana talep edecekleri rakamlarla ilgili bilgi verdi. Burada yazmıyorum ancak önemli sanayi kuruluşları, firmalar için abartılı rakam değil istenen. Ama Kocaelispor için önemli katkı, girdi. İnanıyorum ki, bu projeye sanayi kuruluşları, firmalar gereken ilgili, duyarlılığı gösterecektir. Kocaelispor geçen sezon kombine ve bilet satışından 1 milyon TL dolayında gelir elde etti. Yönetim tribün isim sponsorluğundan da bir o kadar gelir bekliyor. Yani stat gelirlerin iki katına çıkartılması öngörülüyor. Taraftar geçen yıl üzerine düşeni yapmış, 10 bin kombine satılmıştı. Bu yılki rakamların da aşağıya düşeceğini sanmıyorum. Halk, taraftar üzerine düşeni yapıyor.  Sanayi kuruluşları, firmalar da tribün isim sponsorluğuna ilgi gösterirse kulüp ciddi bir kaynak sağlamış olur. Şampiyonluklar istiyoruz, üst liglerde olmayı hedefliyoruz. Bunun için öncelikle stadyum gelirlerini arttırmaya, giderleri karşılayacak kaynak yaratmaya mecburuz. 
Antalya ile kardeşliğimiz ebedi;
Gültekin Gencer çok ayıp etti 
Kocaelispor yönetimi taraftardan gelen talep doğrultusunda kardeş takım Antalyaspor ile açılış maçı oynamak için girişimde bulundu.   Aslında hiçbir koşul ortaya koymadan Antalyaspor’un bu davete olumlu yanıt vermesi gerekirdi. Çünkü Kocaelispor’un durumu ortadaydı. Antalyaspor ise dünya yıldızı Etoo’yu bile kadrosuna katacak kadar güçlüydü. Buna rağmen Antalyaspor başkanının ilk olarak bir gecelik konaklama ve uçak bileti talebinde bulunması da, yadırganmadı. Bahri Yavuz olumlu yanıt verdi. 9 Ağustos Pazar günü için hazırlıklara başlandı. Ancak sonra ne olduysa oldu, Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer, Kocaelispor’dan bir haftalık Kartepe kampı istedi ki, 50 bin TL gibi bir maliyet tutan bu isteğin karşılanması mümkün değildi. Gencer de bunu biliyordu. Demek ki, açılış maçına gelmeye gönülsüzdü. 

İKİ TAKIM TARAFTARI DA ÖFKELENDİ 
Böyle bir talepte bulunulması doğal olarak Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’u üzdü, taraftarı ise öfkelendirdi. Sadece bizim taraftar değil, Antalyaspor taraftarı da kendi başkanların bu tavrına tepki gösterdi. Sosyal medya üzerinden iki takım taraftarı Başkan Gencer’i adeta topa tuttu. Kimi fırsatçılar bu olayı öne sürüp iki kulüp arasındaki kardeşliği bitirmeye yönelik yorumlar yaptılarsa da, sağduyulu çoğunluk buna izin vermedi. Aslında Gencer’in Yavuz’u arayıp bir haftalık kamp talebinde bulunmasıyla iş bitmiş, ipler kopmuştu. Ancak, Gencer taraftardan gelen büyük tepki ve baskı üzerine Kocaelispor Başkanı’nı arayıp bu kez hiçbir talepte bulunmadan 12 Ağustos Çarşamba günü için gelebileceklerini bildirdi. 

HAFTA İÇİ TARAFTAR İÇİN UYGUN DEĞİL 
Bizim yönetimin gönlü kırıktı ancak yine de bu talebi kendi içinde değerlendirdi. Malum İsmetpaşa Stadı’nda uzun yıllardır gece maçı oynanmıyor. İl Müdürü Muzaffer Çintimar olası bir aksilik, arızı durumunda sorumluluk almayacağını söylüyor. Bu durumda maçın gece oynanabilmesi gibi bir durum yoktu. Yani açılış maçı gündüz saatinde oynanacaktı. Hafta içi gündüz maçına çoğu çalışan olan taraftarın gelebilmesi zordu. 1000 kişi, hadi bilemediniz 2 bin kişi. Kocaelispor’a boş tribünler önünde açılış yapmak yakışmazdı. Yönetim taraftarın gelememe durumunu öncelikli dikkate aldı. Spor Toto Süper Lig’de sezon 14-16 Ağustos haftası başlıyor. Yani Antalyaspor açılış maçının üç gün sonrasında lig maçına çıkacak. Bu durumda güney ekibinin açılış maçına ideal kadrosuyla gelmesi gibi bir durum beklenemezdi. Sanıyorum yönetim bu faktörü de göz önüne aldı. Sonuçta Kocaelispor yönetimi haklı gerekçeleri gözeterek Antalyaspor’a olumsuz yanıt verdi. 
YÖNETİM DOĞRUSUNU YAPTI  
Kocaelispor yönetiminin bu yanıtı kamuoyunda tartışılabilir, doğru yapılmadığına yönelik yorumlar gelebilir. Ancak öyle sanıyorum ki kamuoyunun, taraftarın büyük bir bölümü, Başkan Gencer’in ikinci görüşmedeki tavrını ve taleplerini dikkate alarak, çarşamba günüyle ilgili de gerekçeleri hakkı görerek Kocaelispor yönetiminin doğru yaptığı sonucuna varacaktır. Kişisel görüşüm de bu yöndedir. Elbette ki, bu tavır yüzünden Antalyaspor camiasına bir kızgınlığımız, kırgınlığımız olamaz. Bizim kardeşliğimiz ebedidir. Tabir yerinde olursa piri için yorgan yakacak kadar cahil değiliz.  Ancak Başkan Gencer’in iki kulüp taraftarı arasındaki kardeşliği, dayanışmayı, bugüne kadar yapılanları göre göre ve Kocaelispor’un mali durumunu bile bile açılış maçına gelmek için bir haftalık kamp talebinde bulunması hiç yakışık değildi.  Gencer çok ayıp etmiştir. Kocaelispor taraftarı bunu unutmayacaktır. 
Bu yazı toplam 396 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum