1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Stajyer avukatlara belge
Stajyer avukatlara belge

Stajyer avukatlara belge

Kocaeli Barosu’nun 2010-2011 dönemi staj eğitim programı sertifika töreni dün akşam KYÖD Sosyal Tesislerinde gerçekleşti. Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu’nun ev sahipliğinde gerçek

A+A-

Kocaeli Barosu’nun 2010-2011 dönemi staj eğitim programı sertifika töreni dün akşam KYÖD Sosyal Tesislerinde gerçekleşti. Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen sertifika törenine eski baro başkanları Ersayın Işık, Fahri Örengül, Bora Uluç, Cumhur Arıkan, eğitim veren avukatlar ile stajyer avukatlar katıldı.

Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu, “Hukuk eğitimi sonrasında yapılan avukatlık stajı bir çok açıdan sorunlu bir dönemdir. Bu sorunların en önemlilerinden biri, stajyer avukatların, sigortalı olamamalarıydı. Bugün bu sorun Türkiye Barolar Birliği’nin çalışmaları sonucu, Torba Yasa ile getirilen düzenleme ile çözülmüş ve tüm stajyer avukatlar, primleri Türkiye Barolar Birliği tarafından ödenmek suretiyle sigortalı olmuşlardır” dedi.

Solakoğlu, “ Staj dönemindeki diğer bir sorun da, stajyer avukatların ücret alamamalarıdır. Stajyer avukatlarımıza talepleri halinde Türkiye Barolar Birliği’nce kredi verilmektedir. Bu kredilerin maaşa dönüştürülmesi ve geri alınmaması istenmektedir. Ancak bu isteğin gerçekleşmesinin hem yasa değişikliğine hem de kaynak sorununun çözümüne bağlı olduğu açıktır. Bunun için vekalet pul bedellerinin yükseltilmesi veya stajyer hakim ve savcılara devlet tarafından ödendiği gibi stajyer avukatlara da maaş verilebilir. Bir çok baro bu eğitimi veremez iken biz ise deneyimli avukatlarımız, Hukuk Fakültesi Dekanımız ve hakim ve savcılarımızın desteği ile 150 saatlik eğitimleri hem pratik hem de teorik olarak verilmiştir. Yine bu yıl konusunda uzman Bülent Özveren ve Elçin Temel de iletişim ve güzel konuşma üzerine eğitim vermiştir” dedi.

Ardından eğitim veren avukatlar Bahar Candemir, Mehmet Hozar, Semra Şıvgın, Nalan Örengül, Şener Çalık, Gülhanım Kara, Bora Uluç, Ersayın Işık, Fahri Örengül, Cumhur Alkan, Hüseyin Acurman’a teşekkür belgesi verildi.

Diğer taraftan staj eğitimini tamamlayan stajer avukatlar Mehmet Çakır, Cengiz Yıldız, Elvan Bağ, Sema Pekdemir, Tarık Mete, Mihriban Moran, Bahar Akbaba, Mustafa Berk Uluç, Alev Diler, Hakkı Çağdaş Erturan, Nuriye Yılmaz, Naile Buket Polatoğlu, Yekta Eren, Müge Bahar, Aysun Kılınç, Müzeyyen Ünal, Ayşe İpek Şanlı, Serkan Çağlar Işık, Didem Zengin, Uğur Kula, Soner Tunalı, Eray Selim Şener, İbrahim İpekdal, Selman Yaray, Nuri Tan, Öznur Fırat, Emirhan Bölükbaş, Didem Pınar, Hacer Ancın, Mehmet Filiz, Atiye Sağlamoğlu, Mücahit Karslı, Yakup Güllü, Yusuf Emre Bozatlı, Kübra Yenidoğan, Demet Tuba Anik, İsmail Hakkı Özdemir ve İsa Bozkurt sertifikalarını aldılar.

(Çetin Gürol)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.