1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Statü ve Amatör Kurul konusu
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Statü ve Amatör Kurul konusu

A+A-
BAL’da statü ve grupların açıklanması için artık geriye salıyoruz. 28 Ağustos’ta yani yaklaşık 3 hafta sonra merak ve heyecanla beklediğimiz bilgileri öğreneceğiz. Bundan önce yeni Amatör Kurul da açıklanacak. Her üç konuda son gelişmeler hakkında bilgi alabilir miyim umuduyla geçen gün TFF yöneticisi, Amatör Kurul ve Konfederasyon Başkanı sevgili Ali Düşmez’i aradım. Kısa bir süre önce yeniden Amatör Kurul başkanlığına atanan Düşmez, kurulunu oluşturduğunu, kısa süreçte açıklama yapılacağını söyledi. Tabi ki, ASKF Başkanımız Murat Aydın’ın yeni kurulda olup olmayacağını merak ediyoruz. Bu konuyu kendisine sorduğumda, kesin bir dil kullanmadı ancak konuşmasından, mesajlarından Aydın’ı ekibe almayacağını çıkardım. Malum Düşmez ile Aydın arasında bazı şeyler yaşandı. Aralarında ciddi bir sıkıntı vardı.  Nitekim Düşmez, Aydın’ı konfederasyon yönetimine almayacak tavır koymuştu. Amatör Kurul oluşumunda da Düşmez’in aynı tavrı göstereceği konuşuluyordu. 

KOCAELİ ASKF BİR İSMİ ÖNERMELİ 
Demek geçen süreçte değişen bir şey olmamış, daha doğrusu olumlu bir gelişme yaşanmamış. Ali Düşmez telefonda Kocaeli ilini çok önemsediğini ve kurulda mutlaka bir temsilcisi olması gerektiğini vurguladı. Aydın dışında bir arayışı olduğundan söz etti. Düşmez düşündüğü ismi bulabilir mi bilemiyorum, bildiğim mevcut ASKF yönetiminden veya kulüplerden kimse bu işe sıcak bakmaz. Daha doğrusu Aydın varken, kendisinin orada olmasını etik bulmaz. Belki Aydın’a muhalefet eden biri bu işe sıcak bakabilir ama o da ciddi bir sıkıntı yaratır. Amatör Kurulun ASKF Başkanı varken, bu ilde ona karşı muhalefet yapan birini muhatap olarak kabul etmesi, yetkili kılması buradaki düzeni sekteye uğratır ve bundan tüm kulüpler zarar görür. Ali Düşmez herhalde böyle bir durumun yaşanmasını istemez. Bence madem yaşananlardan ötürü Aydın yeni kurulda olmayacak, bu durumda Kocaeli ASKF’nin göstereceği, işaret edeceği başka bir isim oluşumda yer almalı. 

HİÇ OLMAMASINDAN ÇOK DAHA İYİ 
Sonuçta önemli bir kuruldan söz ediyoruz. Koskoca Kocaeli ilinin bu oluşumda dışarda kalması kimsenin işine gelmez. Ali Düşmez mutlaka biri olmalı diyor. Kocaeli ASKF’nin de böyle düşünmesi gerekir.  Bu işi daha fazla uzatmanın ne anlamı, ne faydası var. Kocaeli ASKF toplanıp içinden birini Amatör Kurula önerecek. Ali Düşmez de o ismi ekibine katacak. Böylece kurulda bu ilden bir temsilci olacak. Başkan Aydın olsun isterdik, yakışanı da bu olurdu ama yönetimdeki başka bir ismin kuralda yer alması, orada bu ilin hiç temsilcisinin bulunmamasından çok daha iyidir. Bu dönem böyle olur, sonrası günü geldiğinde düşünülür. ASKF yönetiminde Amatör Kurul üyeliği yapabilecek düzeyde çok isim var. En uygunu seçilir ve önerilir. Zaten Antrenörler Derneği genel merkezi kurula Remzi Demirer’i gönderiyor. Böylece kurulda iki isimle temsil edilme avantajı yakalarız, daha fazla söz hakkımız olur. Amatör Kurulu bir tarafa bırakıp statü ve grup konusuna gelirsek. Sevgili Ali Düşmez’e köşemde yazdığım sevgili Mithat Ağa’nın önerisinden söz ettim. 13’er takımlı 12 grup oluşumu ve ilk ikilerin Play-Off’a kalacağı sistemden bahsettim.

18 TAKIMLI GRUP İHTİMALİNİ KESİP ATMAYIN 
 Burada biz statü için kafa yorduk ve en iyisi olarak bu sistemi gördük, siz ne diyorsunuz diye sordum. Ali Düşmez, “Bilemiyorum, üzerinde çalışıyoruz. Kulüpleri memnun edecek bir statü hazırlayacağız” dedi. Bu sözleri üzerine Düşmez’e, “Yani 18 takımlı grup oluşturma ihtimali var mı ?”diye yeni bir soru yönettim, “Bakıyoruz, olabilir” yanıtı verdi. Bu son görüşmemizden çıkardığım sonuç, büyük olasılıkla az takımlı grup, Play-Off sistemi uygulanacak ancak 18 takımlı şampiyonların direkt çıkacağı sistemi de kesin olmaz diye kesip atmamak gerekir. Küçük de olsa böyle bir olasılık var. Hazırlıklı olmak gerekir. Keşke, 18’erli gruplar oluşsa, şampiyonlar direk çıksa. Bu en çok bizim, yani Kocaelisporluluların işine gelir. Başından beri zaten gerek Başkan Bahri Yavuz, gerek teknik direktörümüz bu yönde mesajlar veriyor,  takımların kaderinin tek maça bırakıldığı Play-Off sistemine şiddetle karşı çıkıyor. 
Çulcu’dan sitem ve istek 

Dün köşemde, “MHK adamcılık yapmadı, istikrardan yana tavır aldı” başlıklı yazımda yeni MHK’nın Mustafa Çulcu’ya yakın olduğundan yola çıkarak bazı değerlendirmeler yapmıştım.

“KOCAELİ HAKEMLİĞİ BENİM İÇİN O GÜN BİTTİ”
 Yazımla ilgili öğlen saatlerinde sevgili Çulcu aradı, sitem etti, “Daha önce de seni arayıp söylemiştim. Bu kentteki hakem kurumunda olup bitenle ne bir ilgim, ne bilgim var. Hiçbir şeye karışmıyorum. Ancak nedense ismimi kullanmaya devam ediyorsun. Lütfen yapma. Adımı kullanma.  Benim bu ilin hakem kurumuyla hiç işim olmaz. Bu kent bana MHK Başkanlığı ve bıraktığım dönemde sahip çıkmadı, vefasızlık gösterdi. Benim için bu kent hakemliği o gün bitti. Bireysel olarak bana gelenlere fikirlerimi söylerim ancak bunun dışında bu kent hakemliği için hiçbir şey yapmam. Yarın MHK Başkanı olsam da bu tavrım değişmez. Ne zaman gelir özür dilerler ancak o zaman tavrımı değiştirebilirim” dedi.

BANA DA KIRGIN OLDUĞUNU SÖYLEDİ 
Sevgili Çulcu, kent hakemliğinin vefasızlık yaptığı süreçte benim de kendisine yapılan haksızlıklar karşısında sessiz kaldığımı, bu yüzden bana da kırgın olduğunu söyledi. Bu söylemleri beni şaşırttı ve üzdü. Gerek hakemlik yaptığı süreçte FIFA kokartı elinden alınırken, gerek MHK döneminde özellikle bu ilin kulüpleri tarafından saldırıya uğrarken yazdığım yazılar gözümün önünden geçti. Kendisine yönelik haksızlıklar karşısında yazdığım yazıları derlesem kitap olur. Gerçek bu kadar açıkken bana sitem ediyor, kırgınlığını ifade ediyor. Lafı uzatmanın bir anlamı yok. Benimle ilgili sözlerine saygı duyuyor, kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bundan sonra köşemde kent hakemleriyle ilgili yorumlarımda kendisinin adını kullanmayacağıma dair de söz veriyorum. 
Bu yazı toplam 315 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.