1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Şu bizim heykeller
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Şu bizim heykeller

A+A-

Tarihi binlerce yıl öncesine uzanan İzmit’in en önemli sit alanı olan Çukurbağ Mahallesi’nde,  geçtiğimiz günlerde dünyanın ilgisini çekecek kadar değerli yeni bir sanat eseri toprak altından çıkartıldı. 
Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’den gelen uzmanlar, bölgede çok titiz bir çalışma sonunda, toprağın 5 metre altından, çok büyük ve çok ağır bir heykeli çıkarttılar. Heykel, başı olmayan, kucağında bir çocuk taşıyan kadın figürü. İzmit tarihi konusunda uzmanlığı ile bilinen Yavuz Ulugün’ün ilk tespitlerine göre, bu heykel Roma Döneminde Sağlık Tanrıçası kabul edilen  Asklepios’un kızı Hygiena’nın heykeli. Vinçle yerinden çıkırtılıp, Müze’ye getirilen heykel,  uzmanlar tarafından inceleniyor. 
Tarihi geçmişi 3 bin yıla kadar uzanan İzmit’te kent meydanlarında henüz bir heykel bulunmuyor. Oysa Avrupa ülkelerinde adım başı bir heykele rastlayabilirsiniz. Üstelik bu heykeller sprey boyalarla karalanmamış, halkın gözü gibi baktığı, koruduğu heykeller…
Bir dönem Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapan İzmit’te, günümüze kadar gelebilmiş üç muhteşem heykel bulunuyor. Nerede mi? Tabii ki, İzmit Müzesinde… Bunlardan biri Herkül heykeli, diğerleri de mevsim heykelleri…
İzmit ve çevresi binlerce yıl öncesine uzanan tarihi geçmişi, toprak altında yatan paha biçilmez tarih hazineleriyle dünyanın en önemli antik bölgelerinden biridir. İzmit’te toprağı eşeleseniz tarih fışkırır. Daha önceki yıllarda temel kazısından çıkan dev Herkül heykeli çöplüğe atılmıştı. Gazetemizin ortaya çıkardığı bu olay, İzmit’te hala tarih bilincinin oluşmadığını, bu kentin kültür mirasının pervasızca çöpe atılabildiğini göstermesi açısından bence çok önemli bir habercilik örneği olmuştur. Daha sonra o Herkül heykeli sarıp sarmalandı, Av Köşkü’nün bahçesinde bir süre bekletildikten sonra İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin açılmasıyla birlikte müzenin giriş salonuna yerleştirildi.
Çok uzun yıllar önce tek kanallı siyah beyaz televizyonda “Müzedeki Hayalet” adlı bir dizi vardı. Fransa Louvre Müzesi’ndeki hayaleti heyecanla izlerken, bir müzenin ne demek olduğunu da çocuk kalbimizle ilk kez o dizide görmüştük.
İzmit Etnografya ve Arkeoloji Müzesi mükemmel durumda. Birbirinden değerli tarihi eserler sergileniyor. Sadece dev Herkül heykelini görmek için bile oraya gidilir. Ne yazık ki, ziyaretçi sayısı çok az… 

her1.jpg

YENİ BULUNDU- Çukurbağ Mahallesi’nde, geçtiğimiz günlerde dünyanın ilgisini çekecek kadar değerli yeni bir sanat eseri toprak altından çıkartıldı. Heykel, başı olmayan, kucağında bir çocuk taşıyan kadın figürü. Bu heykel Roma Döneminde Sağlık Tanrıçası kabul edilen Asklepios’un kızı Hygiena’nın heykeli. 

her.jpg

İZMİT HERKÜLÜ- Herkül heykeli, Av Köşkü’nün bahçesinde bir süre bekletildikten sonra İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin açılmasıyla birlikte müzenin giriş salonuna yerleştirildi.

her2.jpg

MEVSİM HEYKELLERİ-İzmit’in heykel konusundaki en büyük hazineleri arasında Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesinin bahçesindeki mevsim heykelleri. Roma dönemine ait iki bin yıllık heykelleri görmeyeniniz varsa, mutlaka gidip görsün. 

Bu yazı toplam 2880 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.