1. HABERLER

  2. Şu bizim küçük ilanlar
Şu bizim küçük ilanlar

Şu bizim küçük ilanlar

Biliyorum, önemli bir kısmının varlığından bile habersizsiniz. İsterim ki, bu şehirde yayınlanan yerel gazetelerin tümünden bir gün birer tane alıp, önünüze açın..

A+A-

ÖZGÜR KOCAELİ’nin hepsinden çok farklı olduğunu, hiç incelemeye gerek duymadan anlarsınız.  ÖZGÜR KOCAELİ ciddi gazetedir. Tutarlı gazetedir. İddia ediyorum, her gün kesinlikle en çok haber, bu gazetede yayınlanır. Zaten 8 sayfalık ÇINAR ekiyle birlikte her gün 12 sayfası tamamen renkli 28 sayfa gazete hazırlıyoruz. Bu gazetenin hacmi, diğerlerinden çok daha büyüktür ve bu nedenle de her gün neredeyse tamamı yerel irili ufaklı yüzlerce haber okura sunulur. 

ÖZGÜR KOCAELİ’nin diğer şehir gazetelerinden, hatta ulusal gazetelerin bu bölgede dağıtılan nüshalarından çok daha büyük bir farkı var. Gazetenin orta bölümünde, siyah-beyaz olarak yayınlanan “Küçük ilanlar” sayfaları. 
5-6 yıl önce, Nahit Çiğit bu fikri ortaya atmıştı. Doğrusu, ben karşı çıktım. Tutmayacağını, çok cılız kalacağını düşünmüştüm. Bu gazetenin ilan-reklam politikaları konusunda benim fikrimin hiç önemi yoktur. Zaten hiç karışmam. 
Küçük ilanlar uygulaması başlatıldı.  İlk birkaç ay, sadece bir sayfanın yarısına kadar gelecek kadar küçük ilan geliyordu. Giderek arttı. Bir tam sayfa doldu, ikinci sayfanın yarısına kadar geldi. Sonra, ikinci sayfanın tamamı doldu, üçüncü sayfaya taştı. Şimdilerde küçük ilanlar, neredeyse 3 tam sayfayı dolduruyor. 
Bugün Kocaeli’de şirketler, şahıslar, STK’lar,  basit, küçük duyurularını ÖZGÜR KOCAELİ’nin küçük ilanlar hizmeti ile kamuoyuna iletiyorlar. Eleman arayanlar, evini, işyerini satan, devreden, kiralayanlar, nakliyeciler, arabasını satanlar, iş arayanlar, sattıkları ürünlerde kampanya yapanlar, masaj hizmeti verenler, hedef kitlelerine bu gazetenin küçük ilanlar sayfaları ile ulaşıyorlar.
Küçük ilanlar sayfasındaki en küçük ölçünün günlük fiyatı 6 TL. Biraz büyük kutunun günlük fiyatı 8 TL.  İlanın birden fazla gün yayınlanması istendiğinde, belli oranlarda indirim yapılıyor. Küçük ilanlar sayfasını hazırlamak, sürekli takip etmek kolay iş değil. Hem ilan servisinde, hem teknik serviste, bu konuda çok dikkatli, çok titiz çalışan genç arkadaşlarımız var. Bu kentteki başka yerel gazeteler de bizdeki küçük ilanlar sayfası ve uygulaması tutunca,  örnek almak istediler. Çok daha ucuz fiyatla küçük ilan toplamaya çalıştılar. Gitmedi vatandaş, onlara vermedi. Bazıları, “Seri ilanlarınız bizim gazetemizde ücretsiz yayınlanıyor” diye bas bas bağırdı. Bu kentin insanı, ilanını getirdi, parasını ödeyerek bu gazeteye koydu, bedava yayınlayacağım diye gitmedi. Küçük ilanları bedava yayınlamaya kalkanlar, ilan sayfaları boş kalınca, bu gazetede çıkan ilanları alıp, yer doldurmaya çalıştılar. 
………
Bir gazetenin, üstelik bir şehir gazetesinin küçük ilanlar sayfasının bu denli ilgi görmesi 
o gazeteye kent halkının duyduğu güvenin çok açık göstergesidir. Ben, gazetenin başarı ölçüsü olarak günlük tiraj rakamlarını ne kadar titiz takip ediyorsam, her gün küçük ilanlar sayfasında yayınlanan ilan adedini de öyle titizlikle takip ederim. Küçük ilanlar bu gazetede 10-11 nci sayfalarda yayınlanıyor,. Son aylarda 12 nci sayfaya da taşıyor, hatta haftanın pek çok gününde 12 nci sayfanın da tamamı doluyor.  Sayfalardan bir tanesinin günlük adet olarak küçük ilan kapasitesi 120 kutuya denk düşüyor. Üç tam sayfa küçük ilan demek, neredeyse günde 500 parça ilan demektir.  Küçük paralar ödenerek ÖZGÜR KOCAELİ’ye verilen küçük ilanların karşılığı da mutlaka alınıyor. Bir kez bu sayfanın tadını alan ilan müşterisi,  bir daha satacağı, ya da aradığı bir şey varsa, bir hizmeti pazarlıyorsa, yine bu gazeteye gelip, ilan veriyor.
Eminim, gazete okurları açısından da küçük ilanlar çok önemli. Her gün bu gazeteyi alan binlerce kişi, haberleri dikkatle okuduğu gibi, küçük ilan sayfalarını da büyük bir dikkatle, bir tek kutuyu bile atlamadan takip ediyor. 
Bu sayfalarda hiçbir ilan hatır için kullanılmaz. Her ilanın parası, sayfaların da üzerinde açıkça belirtilen tarife üzerinden peşin alınır. Gazetenin ilan servisine telefonla ilanlı yazdırmak, yine telefonla kredi kartı üzerinden bedelini ödeyip, yayınlatmak da mümkündür. 
ÖZGÜR KOCAELİ’nin 10-11 ve 12 nci sayfalarındaki küçük ilanlarla, bu kentte önemli bir hizmet verdiğini düşünüyorum. Bu sayfalar sayesinde, İzmit’te çınar ağaçlarının üzerine raptiye ile yapıştırılan satılık-kiralık ev, eleman aranıyor türünden ilanların da giderek ortadan kalktığını görüyoruz. 
Bu şehirde hiç kimse, ÖZGÜR KOCAELİ gibi bir yerel gazete yapamadı. Bu şehirdeki hiçbir gazete, ÖZGÜR KOCAELİ’nin küçük ilanlar uygulamasındaki başarısına yaklaşamadı. Bu hizmetimizle övünmeye de hakkımızın olduğuna inanıyorum.

SON HAFTA: BİTSE DE KURTULSAK 

7 Haziran seçimleri yaklaşırken, bu seçim döneminin ülke genelinde çok sert, çok hırçın geçeceği konusundaki öngörümü sizlerle paylaşmıştım. Bakmayın bizim kentimizde ortalığın sakin gözüktüğüne, geçmiş seçimlerdeki gibi partiler ve adaylar arasında büyük kavgalar yaşanmıyor gibi görünmesine. Bu kentte de 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarından nedense büyük kaygı, korku duyanlar var. 7 Haziran seçim sonuçlarını hırs yapanlar,  yerel gazeteler üzerinde baskı uygulamak, kendi yanlarına çekmek, rakiplerinin haberlerinden arındırmak isteyenler var. 
Ben seçim dönemine girilirken, bu sütunlardan okurlara bir söz vermiştim: “7 Haziran’da bu kentte hiç kimse ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi sayesinde seçim kazanmayacak, ya da bu gazete yüzünden seçim kaybetmeyecek” demiştim. Bu sözümün arkasındayım. 
Bize de baskılar yapıldı. Beni, arkadaşlarımı çok üzen bazı olaylar yaşandı.  Dik durduk.. Bu şehrin en güçlü, en önemli, en saygın gazetesini hiç kimseye yandaş yapmamaya, hiç kimseye düşman yapmamaya özen gösterdik. Gazetenin temel ilkelerinden taviz vermemek konusunda, gerektiğinde ben kendimi ortaya koydum. Her siyasi partiyle, her adayla eşit mesafede yer aldık. Hiç adı duyulmayan, hiç tanınmayan siyasi partiler ve adayları bile haber değeri taşıyan konularda bu gazetede yer almıştır. 8 Haziran günü hiç kimse, hiçbir siyasi parti, “ÖZGÜR KOCAELİ bizi tuttu”, ya da “ÖZGÜR KOCAELİ bize düşmanca davrandı” diyemeyecektir. Seçimin iddialı ve önde gözüken partilerinin haberleri, elbette daha ağırlıklı olarak yer aldı. Ama bütün arşivler ortadadır. Kimseye daha fazla, ya da kimseye daha az yakın-ya da uzak- durulmamıştır. Ben kendi yazılarıma özellikle dikkat ettim. Hem aklıma düşen her şeyi yazdım, hem bu kritik ortamda kimseyi dost ya da düşman ilan etmedim. Çok açık söylüyorum. Bu gazetenin, hem genel, hem yerel seçim dönemlerinde bu kentte önemli oranda seçmenleri etkileme gücü vardır. Bu gazetenin yayın politikasına bağlı olarak herhangi bir partinin daha fazla oy alması, ya da herhangi bir partinin daha düşük oy alması mümkündür. Ama bu güç, bizim meslek namusumuzdur. Kullanmadık, kullandırmadık.  Bu gazeteye reklam vereni dost, vermeyeni düşman ilan etmedik. Kişisel siyasi görüşlerimizi gazete üzerinden topluma empoze etmek, birilerinin hoşuna gitsin diye yandaşlık yapmak bize yakışmazdı, yapmadık. 
Artık son bir hafta. Emin olun, bitse de kurtulsak diye askerde gün sayar gibi seçim gününe şafak sayıyorum. Erken seçim olmazsa, bir daha 4 yıl seçim gözükmüyor. Umuyorum ki, 
7 Haziran seçimlerinden sonra, bu kentte de siyasetin kalitesi, seviyesi biraz daha yükselir. Biz, bir seçim dönemini daha alnımızın akıyla, ÖZGÜR KOCAELİ’nin bu kentte saygınlık kazanmasını sağlayan çizgisiyle tamamlamanın gururunu yaşayacağız. Saygılarımla. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.