1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. SU, ÇEŞMEDEN AKARKEN, KAYNAK SONSUZ GİBİ GELİR
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

SU, ÇEŞMEDEN AKARKEN, KAYNAK SONSUZ GİBİ GELİR

A+A-

Su, tartışmasız dünya  ve tüm canlılar için olmazsa olmaz. En önemli nimetlerden. Özellikle sıcak yaz günlerinde, susuz olmuyor değil mi? Hatta belki şimdi bir bardak su içmeyi hatırladınız. İçiniz, afiyet olsun. Daima da içmek istersiniz elbette.

Ama suyu daima içmek ve kullanmanın şartlarını da yerine getirmek gerek. Mevcudu korumak, tasarruf etmek ve boşa harcamamak. Genel olarak tasarruf ve su tasarrufu konusunda verdiğim eğitimlerde farkındalıklar oluşturuyor ve tasarrufa, dikkatli su kullanımıma teşvik ediyoruz.

Suyu hem bireysel hem de kurumsal kullanımlarda özellikle sanayide doğru kullanmak, doğru tüketmek, doğru dönüştürmek gerekiyor. Herkes bu konuda hemfikir ama uygulamada öyle değil.

Şöyle bir düşünün bireysel, kurumsal ve sektörel olarak su tasarrufuna ne kadar katkıda bulunuyorsunuz?  Suyu kullanırken bir başkasının su ihtiyacını ne kadar önemsiyorsunuz?

Musluklardan devamlı su aktığına bakmayın. Ülkemiz aslında su fakiri bir ülke. Dünyanın  en önemli sorunlarından biri de su konusu. Gelecek su savaşlarını işaret ediyor.

Suyu dikkatli kullanma konusunda bireysel katkı olduğu kadar, sanayinin de  bu konuda kullanım alışkanlığı önemli. Suyu arıtmak, tekrar kullanmak, yağmur suyundan faydalanmak lazım. Yani sadece yeraltı su kaynaklarından değil, yağan yağmur sularını da değerlendirmek. Bir sanayi kuruluşu için çok maliyetli değil. Ayrıca maliyetli de olsa, bunu yapmak zorunda hissetmeli kendini.

23 Haziran 2017 ‘de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konuyla ilgili bir “Yağmursuyu Toplama, Depolama Ve Deşarj Sistemleri” konusunda şehirleri kapsayan ve yöntemi disipline eden  bir yönetmelik çıktı. Türkiye’de kaç sanayi kuruluşunda yağmur suyundan faydalanma var buna bakmak gerek. Bazı ülkelerde sanayi kuruluşları ve şehirlerde yağmur suyunu toplama konusunda yasa var.

En çok su tarımda kullanılıyor. Tarımsal sulamada su tasarrufu sağlayan teknolojilerin tanıtılması ve özendirilmesi devam ediyor ama çok yol alamadık bu konuda.

Mevcut su kaynaklarının çeşitli sebeplerle kirletilmesi bu konuda vatandaşların, yerel yönetimlerin, sanayi kuruluşlarının bilinçsizliği ve aymazlığı ise ayrı bir konu. Bu arada  maden ocaklarının kirlettiği su kaynaklarını  da unutmamak gerek.

Konu uzun ve derin ve geleceği bu günden ilgilendiren bir konu. Herkes kendi çapında sorumluluk hissetmez ve gerekeni yapmaz ise, dünyadaki iklim değişiklikleri de göz önüne alındığında gelecek nesiller su diye inleyecekler. Damlasına muhtaç olacaklar. Su çeşmeden akarken hayal gibi geliyor değil mi?

Su konusunda da dönüp dolaşıp, eldeki insan malzemesine, bilinç ve eğitime takılıyoruz. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda genel olarak ele aldığım tasarruf konusundaki eğitimlerimde, zaman, elektrik vb. konular içinde su tasarrufu önemli bir yer tutuyor. Tasarruf ve su tasarrufu konusunda gücümüz yettiğince eğitimlere de devam edeceğiz.

Sözün özü,  suyu doğru kullanmazsanız, su hepimizi terk edecek. Yerine idame edecek başka bir şey de olmadığına göre, su konusunda sorumluluk herkesin işi.

 

Bu yazı toplam 2175 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.