1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Su kullanımına dikkat etmeliyiz
Su kullanımına dikkat etmeliyiz

Su kullanımına dikkat etmeliyiz

Bugün seçim günü. Partilerden, seçim sonuçlarından bahsetmek yasak. O nedenle havadan, sudan yazayım... Ülkemize ilk büyük sıcak dalgası hafta başında Libya üzerinden geldi... Birden bire

A+A-

Bugün seçim günü. Partilerden, seçim sonuçlarından bahsetmek yasak. O nedenle havadan, sudan yazayım...

Ülkemize ilk büyük sıcak dalgası hafta başında Libya üzerinden geldi... Birden bire sıcaklık mevsim normallerinin üzerine çıktı. Küresel ısınma diye bir kavram herkesin dilinde. Önümüzdeki hafta ve yaz boyunca da çok sıcak günler yaşayacağımız söyleniyor.

Kaça mal olmuş olursa olsun. İyi ki Yuvacık Barajı yapılmış. İzmit'in suyu var. Ama su var diye hovardaca harcamamak lazım.

Dikkat ediyorum. İzmit'te her esnaf, musluğa hortumu takıyor, dükkanının önünü bol suyla yıkıyor. Her yerde araba yıkama tesisleri kuruldu. Vatandaşlar da kendi arabalarını hortumla şakır şakır su sıkarak yıkıyor.

Su kullanımı konusunda bazı sınırlamalar getirilmeli. Yaz sıcak ve kurak geçer, sonbahar günlerinde de beklenen yağış olmazsa, Yuvacık Barajı da yetmez. Yılın sonunda bir bakmışsınız ki, susuz kalmışız.

Şu sıralar il genelinde yüzlerce yüzme havuzu dolduruluyor. Havanın ısınmasıyla birlikte su tüketimi arttı. Herkes toz kalkmasın diye sokakları suluyor. Tarım alanlarında da bilinçsiz su tüketimi yapılıyor.

Dikkat etmek lazım. Önlem almak, tasarruf için halkı uyarmak lazım. Çok sıcak ve kurak birkaç ay geçirirsek susuz kalır büyük eziyet çekeriz.

Yayın yasağı 21. 00'e kadar dayanmaz

Bugün Türkiye'nin her yerinde seçim yasaları ve yasakları yürürlükte olacak. Sivil vatandaşlar, ruhsatlı bile olsa silah taşıyamayacaklar. Büfelerde içki satışı, lokantalarda içki servisi yasak. Sonuçların açıklanmasına izin verilene kadar propaganda yasak.

Türkiye'nin doğusunda sandıklar 16. 00'da açılacak. YSK'nın seçim sonuçlarını açıklama konusundaki yasağı 21. 00'e kadar devam edecek. Ancak, doğuda sandıkların açılmasıyla birlikte, buradan çıkacak ilk sonuçlar dünya medyasında, internette haber olmaya başlayacak.

Türkiye artık iletişim konusunda da çok ileri bir ülke hâline geldi. Avrupa, Amerika merkezli internet haber sitelerinde önce doğudaki sonuçlar, saat 18. 00'den itibaren de batıdan gelen ilk sonuçlar yayınlanmaya başlanacak. Cep telefonları çalışacak. Herkes, kendi bölgesindeki seçim sonuçlarını diğer bölgelerdeki dostlarına anlatacak.

Saat 19. 00 gibi, Türkiye'nin seçimi ile ilgili temel ayrıntılar, seçimin fotoğrafı ortaya çıkmaya başlayacak. Bu nedenle, yayın yasağını saat 21. 00'e kadar sürdürmekte ısrar etmenin de bir anlamı kalmayacak. YSK'nin saat 20. 00 sıralarında, hatta belki daha önce yayın yasağını kaldıracağını, sonuçların bütün Türk televizyonları ile internet sitelerinde akmaya başlayacağını tahmin ediyorum.

Saat 22. 00 sıralarında da partilerin oy oranları ve çıkartacakları milletvekili sayıları küçük yanılma paylarıyla belli olacaktır.

Bu insanlara “Sizi almıyoruz” diyemeyiz

Arap ülkelerindeki durum ortada. Tunus’ta başlayan, Mısır’a sıçrayan, Libya, Yemen, Bahreyn’de süren iç karışıklıklar uzun zamandan beri komşumuz Suriye’de de yaşanıyor. Diktatör Başer Esad ve kardeşi Mahir, yıllardır süren baskıya başkaldıran, özgürlük ve demokrasi isteyen muhalifleri acımasızca öldürüyorlar.

Suriye'nin en yakın komşusu Türkiye... Özellikle Hatay'a yakın sınır bölgesinde Esad yönetiminin insanları acımasızca öldürüp, işkence yapması üzerine, kadınlar ve çocuklar  canlarını kurtarmak için kaçmaya başladılar.

Türkiye, elbette can korkusu ile kaçan bu insanları bağrına basıyor. Ellerinde bir küçük torba, kucaklarında bebekleri ile ağlayarak kapınıza gelen insanlara “Git seni istemem” diyebilir misiniz?..

Ancak Suriye'den Türkiye'ye ne kadar insanın kaçıp, sığınma hakkı isteyeceği kestirilemiyor. Birkaç gün içinde katliam korkusu ile kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı 5 bine ulaştı. 800 bin Suriyeli'nin sığınma talebi ile ülkemize gelebileceği konuşuluyor.

Şimdi yaz. Isınma sorunu yok. Hatay ovalarında çadır kentler kuruluyor. Türkiye 73 milyon nüfusu olan bir büyük ülke… Elbette birkaç yüz bin kişiye bakabilir, besleyebilir. Ama bu iş uzarsa, kışa kalırsa, o insanların hâli ne olur?.. Türkiye için çok ciddi bir yük ve masraf.. Her fırsatta insan haklarından dem vuran batılıların, Amerika'nın, Birleşmiş Milletlerin Suriyeli mültecilere asgari yaşam koşullarının sağlanması konusunda Türkiye'ye destek vermeleri lazım. Aksi hâlde Türkiye, hiç hesapta olmayan ağır bir yükle karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.