1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. ŞU PEŞİN HÜKÜMLERİMİZİ BİR BIRAKSAK 
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞU PEŞİN HÜKÜMLERİMİZİ BİR BIRAKSAK 

A+A-

 Cami imamı Abdullah hoca, bir iş için resmi dairelerden birine gider. Kendisinden TC kimlik numarası istenince, en yakın internet cafeye gitmek zorunda kalır. Cafenin kapısından girerken levhada yazılı isim hocanın dikkatini çeker. Levhada CEN.NET CAFE yazılıdır. Cafeyi işleten delikanlıya “evladım nüfus cüzdanım yanımda yok benden TC kimlik numarası istediler. Yardımcı olabilir misin? Tabi amcacım siz şöyle  oturun ben şu işimi bitirip hemen sizinle ilgilenirim. Abdullah hoca başlar beklemeye. 
          Böylelikle bulunduğu mekanı inceleme fırsatı da geçer eline. Demek ki gençlerin girip, bir türlü çıkmak istemedikleri internet cafe burasıymış. Etrafta gözüne takılan her detaydan rahatsız olarak, huzursuz bakışlarla etrafı süzmeye başlar. Evin bodrumunda kurduğu fare tuzakları gelir aklına küçücük bir peynire tutsak olan fareler nasıl kapandan çıkamıyorlarsa, ayrı ayrı tellerden oyunlara yakalanan gençlerinde buradan çıkamadıklarını düşünür. Ahir zaman fitneleri işte canım der kendi kendine.
           Hoca efendinin huzursuz olduğunu fark eden delikanlı hemen kendisine bir çay söyler. Hoca efendi ikramdan memnun olur. Aferin buda en azından bir hürmet ifadesidir der içinden. Bir anda yazık oluyor bu gençlere hayatlarını buralarda heder ediyorlar diye geçer içinden. Fakat delikanlıyla hasbihal etmeye karar verir. “Delikanlı sana bir şey soracağım ama bilmem ne düşünürsün? Buyur amca ne soracaktın? Oğlum  sen Allah’ı bilir misin? Birbirine girmiş hiçbir şeye benzetemeyen jöleli saçları ve enteresan bir şekilde bırakılmış sakal şekliyle bu delikanlıdan aldığı cevap hoca efendiyi pek şaşırtır.  
           Cafeyi işleten delikanlı gülümseyen gözlerle bakarak “kul kendisini yoktan var edip ona hayat bahşeden, düşünecek akıl, görecek göz veren Allah’ı nasıl bilmez amca” peki neyle biliyorsun Allah’ı bana bir anlatır mısın? Delikanlı eliyle cafedeki bilgisayarları göstererek cevap verir. “ Bu bilgisayarlarla biliyorum amca.” “bunlarla mı pek anlayamadım.” “Bak amca bu bilgisayarların varlığı benim nazarımda Allah’ın varlığının en açık delillerinden biridir. Bilgisayar kullananlar gayet iyi bilirler. Böyle bir makine ancak bir mühendis ve üstün bir teknoloji ile var olabilir. Ateistin en önde giden birine sorsan, bu zımbırtının tesadüf eseri olmayacağını mutlaka birisi tarafından yapılmış olduğunu söyler sana. 
           Mesela Darwin kalkıp dirilse şu laptop’u gösterip desen ki bu alet şu hesap makinesinin tesadüfler zinciriyle evrimleşmiş halidir. Darwin bile çüş lan deve der. Abdullah hoca delikanlının anlattıklarından hoşlanıp, keyifle dinlemeye başlar. Der ki “ evladım bilgisayarın kendiliğinden yapıldığını kabul etmeyen adam onu yapan insanın yaratılmış olduğuna gelince kıvırıveriyor değil mi?” “Bak amca burada 20 tane bilgisayar var. Bunlar bir sistemle birbirine bağlı hepsi bir program tarafından idare ediliyor. Bu sistemi ben kurdum. Burayı ben çekip, çeviriyorum. Yani buradaki düzen benden sorulur. Bir yerden buradaki bilgisayarları ben idare ediyorum.Bir anlamda farzı muhal haşa buranın Allah’ı benim.  
            Bazen oyun oynayıp, interneti kullanıp para ödemeden sıvışmaya kalkanlar oluyor. Hemen yakalıyorum onları “gelin bakalım nereye gidiyorsunuz böyle. Buranın nimetlerinden faydalanıp, başı boş bırakılacağınızı mı zannettiniz?” “Paramız yok abi” derlerse. “yok öyle yağma” deyip cezalandırıyorum. İnternet cafeyi temizlettiriyorum, pas pas yaptırıyorum, camları sildiriyorum. 
            Bir saat oyunun ve  internetin bedeli olur ve hesabı sorulurda sayısız nimetlerle dolu koca bir ömrün hesabını sormazlar mı insana? Bir cafe’nin bile işlerini düzenleyen   tertip eden biri varken, koca kainatı kusursuz işleyen bu sistemin bir kurucusu olmaz mı? Olmaz diyenin ahmaklığını bütün noterler tastik etmez mi? Hocam diyen delikanlıdan hoca efendi çok hoşlanır. “Evladım seni pek taktir ettim.” Bana öyle bir ders verdin ki . Bunu hiçbir zaman unutmayacağım.İnsanları bir daha şekil ve kıyafetlerine göre değerlendirmemeyi öğrettin bana sana çok teşekkür ederim diyerek cafeden ayrılır.
         Şimdi gelin kendimize bir özeleştiri yapalım.Yolda yürürken o küpe takan,saçlarını at kuyruğu gibi arkadan sarkıtan gençleri gördümüz de hemen hemen bir çoğumuz,burun kıvırıp homurdanmıyormuyuz, İnsanların dış görünüşlerine bakarak, hemen oracıkta yargılayıp,memleket ne hale geldi. Allah sonumuzu hayır etsin deyip,  haklarında peşin hüküm vermiyor muyuz?.
         Ne derseniz deyin, bunu bir çoğumuz maalesef yapıyoruz. Ondan sonra her lafımızın başında dünyayı değiştirmekten bahsediyoruz. Fakat kendimizi bir an olsun değiştirmeyi hiç düşünmüyoruz.  Büyükler boşa söylememiş “Her gördüğünü hızır,her geceyi kadir bil”diye. Bakın o yolda yürürken burun kıvırarak yanlarından geçtiğimiz gençlerin çoğu 15 Temmuz akşamı tankların üzerindeydi unutmayın. Eğer o gençler olmasaydı ülkemiz ne hale gelirdi bir düşünün bakalım. 
        Sadece görüntüde mi hayır yaşantımızın her anında yapıyoruz aslında bu hataları. İçki içenleri, kumar oynayanları, açık gezen kadınları vs. yani açıktan hata yapanların hepsini kınıyoruz. Bunları desteklediğimden değil ama hadi onları kınarken kendimize dönüp bir bakalım bizler hangi hataları yapıyoruz. Mesela gıybet dedikodu bizde. Hasetlik bizde. Kalp kırmak bizde. Başkasının hakkını yemek bizde. Daha birçok yanlışımızı sayabilirim. Eğer yaptığımız bu hatalar içki gibi bizleri sarhoş etse inanın pek çoğumuz ayık gezemeyiz. Tabii ki bunu baltayı taşa vurmadan önce bilmemiz de fayda var diye düşünüyorum.Ne dersiniz.  Herkese iyi pazarlar… 
 

Bu yazı toplam 2073 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.