1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Şu tarihleri iyi kaydedin
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Şu tarihleri iyi kaydedin

A+A-
Terör Avrupa’da daha fazla azmaz, insanlık korkularının üstesinden gelirse, önümüzdeki Haziran ayında Fransa’da Avrupa Futbol Şampiyonası finali var. Türk Milli Takımı da bu finallere katılacak. 
Fatih Terim yönetimindeki Milli Takım, hazırlık maçlarında çok başarılı sonuçlar alıyor. Son olarak, Viyana’da Avusturya’yı da 2-1 yendik. Salı günü Viyana’da oynanan maçta Türk Milli Takımı belki muhteşem bir futbol ortaya koymadı. Ama Hakan Çalhanoğlu’nun müthiş frikik golü; Avusturya takımının Türk asıllı kalecisi Ramazan’ın hediyesinden Arda’nın attığı gol ile bu zor rakip önünde bize büyük moral kazandıran galibiyet elde ettik.
Haziran’da bütün Avrupa gibi Türkiye’yi de futbol heyecanı saracak. Bizim heyecanımız daha büyük olur. Eminim, bu maçların oynandığı dönemde, Türkiye’de insanlar üzerlerinde Milli Takım forması ile gezecekler. Bu Milli Takımın üst turlara geçeceğinden de eminim. Haziran’da üç grup maçı oynayacağız. Malum, Ramazan.. Bence futbol meraklıları, Milli Takım tutkunları aşağıda yazacağım 3 tarihi kaydetsin. Milli Takım’ın maçlarının tarihinde kimselere bir söz vermesin. 
12 HAZİRAN PAZAR: Türkiye gruptaki ilk maçını  Paris’te Hırvatistan ile yapacak. Maç saat 16.00’da başlayacak. Yani, iftardan önce. Türkiye’nin rakibi Hırvatistan olacak. Türkiye’nin gruptan çıkmak adına mutlaka kazanması gereken bir maç olacak. 
17 HAZİRAN CUMA: Türkiye gruptaki ikinci maçını, grubun en güçlü takımı olarak gözüken İspanya ile Nice’de yapacak. Maçın başlama saati 22.00.İftar bitecek, çaylar içilecek. Bu maçı da izleyip, sahur yaparsınız.
21 HAZİAN SALI: Türk Milli Takımı, gruptaki son maçını saat 22.00’de Lens’te Çek Cumhuriyeti ile oynayacak. Bu maç, gruptan çıkmak adına, iki takım için de final niteliğinde olabilir. 
Hatırlatalım,  Avrupa Futbol Şampiyonası finallerindeki bütün maçlar, TRT’den yayınlanacak. Belki şimdiden, yeni bir büyük ekran televizyon almayı bile düşünebilişiniz.

*Mustafa Can’ın sitemleri 
Mustafa Can, İzmit şehir merkezinde, İstiklal Caddesi’nde yıllardır esnaflık yapar. Benim çok takdir ettiğim, güvendiğim gerçek manada bir küçük esnaftır. Aynı zamanda, uzun yıllar Milli Görüş Partileri’nde (Refah-Saadet)  İzmit İlçe Başkanlığı, aktif siyaset yapmıştır. Önümüzdeki günlerde de yine Saadet Partisi’nde aktif siyasete hazırlanıyor.
Mustafa Can, İzmitli bir esnaf olarak gazetemize  bir yazı gönderdi. Malum, İstiklal Caddesi’nde Ulugazi arkasındaki bölgede bir grup esnaf bir ucuzluk kampanyası başlattı. Pazartesi günü bu kampanyanın açılışına İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da katıldı, esnafı desteklediklerini söyledi. Mustafa Can, bu konuya takılmış. Bakın, AK Partili Belediyeleri, İzmit Belediyesi’ni nasıl eleştiriyor:
“-Yıllarca kent merkezinde esnaflık yapan insanlara işgaliye adı altında cezalar kestiniz.
Fahiş tabela ve reklam vergileri aldınız
Alışverişe gelecek insanların araçlarını park edecek imkanları sağlamadığınız gibi adeta vergi gibi otopark paraları aldınız.
İnsanlardan inşaat yaparken garaj parası aldınız fakat insanları AVM’lerin kucağına attınız.
Şehir merkezindeki iş merkezlerinde bile esnafın soluk almasını engellediniz. 
Çorba çeşmeleri ile, İzmit’te sabah çorbacılığı işini bitirdiniz. Kandillerde kandil simidi dağıtıp, insanları mağdur ediyorsunuz.
Gariban vatandaşa çorba vermek istiyorsan, kentimizdeki lokantalara neden yönlendirmiyorsun.
Lalecilikle çiçekçiliğe bile el attınız. 
Şimdi İzmit’i afiş ve pankartlarla donatarak, halkı şehir merkezinde alışverişe davet ediyorsunuz.” 
Mustafa Can özetle, “Bu ne perhiz, bu ne turşu?” diye soruyor. Sanırım dediklerinin altına pekçok İzmitli esnaf imza atacaktır.

*Sur’da oluyor da Körfez’de olmuyor 
Hükümet bir karar aldı. Teröristlerin işgalinden temizlenmek amacıyla, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yaklaşık 2 ay sokağa çıkma yasağı uygulanmış,  ilçenin içinde tam bir savaş ortamı yaşanmıştı. Sur’da teröristler temizlendi. Ama çok sayıda bina harap oldu.
Bakanlar Kurulu karar almış. Diyarbakır Sur ilçesinde savaş nedeniyle harap olan mahallelerin tamamı kamulaştırılıyor. Devlet, Sur’u yeniden inşa edecek. Sur’da Bakanlar Kurulu kararıyla komple kamulaştırmaya itiraz edenler de var. Ama hükümet bu konuda bence iyi niyetli.
…………
Yanlış hatırladığımı sanmıyorum. 2002 yılı temmuz ayının çok sıcak bir pazar günüydü. O gün,  Karamürsel’in Ereğli beldesinde belediye meclisini yenileme seçimi vardı. Ereğli’deki bu seçim, AK Parti’nin kurulduktan sonra katıldığı ilk seçimdi. Gazetede, Ereğli seçimini takip ederken, Körfez ilçedeki bir akaryakıt dolum tesisinde büyük bir patlama oldu. Bir tanktan, akaryakıt tankerine dolup yapılırken infilak etmişti. Ölenler oldu. Çevredeki evlerde büyük korku yaşandı.
O dönem, iktidarda Ecevit Başbakanlığında DSP-MHP-ANAP koalisyonu var. Ereğli’deki seçimi AK Parti büyük bir farkla kazanmıştı. Koalisyon hükümeti, erken seçim kararı almak üzereydi. Körfez’deki büyük patlama da, ülke gündemine oturmuştu. O bölgede akaryakıt, kimya tesisleri, depolama şirketleri yan yana bulunur. Ayrıca çok sayıda konut vardır. Bakanlar Kurulu, Körfez ilçede akaryakıt tesisleri ile iç içe kalmış iki mahallede  “Kamulaştırma” kararı aldı.
Tarih, 2002.. Bakanlar Kurulu Körfez’deki iki mahallede kamulaştırma kararı alıyor. Ya bütün evlerin sahiplerine evlerinin parası ödenecek, ya başka bir yerde yeni evler yapılıp, mevcut evlerle takas edilecek. Aradan 14 yıl geçti. O bölgede yeni boru hatları, yeni tehlikeli tesisler kuruldu, mevcutlar büyüdü. Yeni limanla kuruldu. O bölgede evi olan insanların huzuru iyice kaçtı. Can güvenlikleri kalmadı. Ama hala Bakanlar Kurulu’nun kamulaştırma kararı uygulanmadı.
Şimdi, Bakanlar Kurulu Diyarbakır Sur’da kamulaştırma kararı alıyor. Görürsünüz, karar en kısa zamanda uygulanır, Sur’da devlet yeni evleri yapar. Bizim Körfez ilçedeki çok riskli iki mahallede ise insanlar bomba üzerinde yaşamaya devam ederler. 

*3.06’dan 2.83’e
Dünya ekonomisinde, bizim gibi gelişmekte olan ülkeler lehine önemli gelişmeler oluyor. ABD Merkez Bankası, faiz düşürmedikçe, Dolar değer kaybediyor. 
20 Ocak’ta TL’nin Dolar karşısındaki değeri 3.06’ya kadar yükselmişti. Panik oldu piyasalar.  Ama dün Dolar fiyatı 2.83’e kadar geriledi.  TL, iki ay içinde Dola karşısında yaklaşık yüzde 5 değer kazandı. 
Tabii Türkiye’deki ihracatçılar hemen bağırmaya başlayacaktır. Pekçok büyük, uluslararası firmanın yöneticisi, Dolar-TL değerinin 3.10’un üzerinde olmasını istiyor. Ama TL’nin bu değer kazanması,  Türkiye’de fiyatların, enflasyonun düşmesini sağlayacaktır. Petrol fiyatı da 40 Dolar’un üzerine çıkamıyor. Önce benzin ve mazotta önemli indirimler beklenebilir. Sora, artık TL’de faiz indirimi ciddi olarak gündeme gelecektir. Faizlerin düşmesi, piyasaların canlanması, konut satışlarının artması demek. Umalım ki, ekonomide bu olumlu tablo devam etsin. Paramız değerlensin, faizler düşürülsün.  Türkiye’nin hiç değilse ekonomide güzel haberlere ihtiyacı var.

-Bakalım bir şey çıkacak mı?
Şu sıralar, ilimizin de aralarında bulunduğu bazı illerde büyük polis operasyonları yapılıyor. Bir yandan, “Hayali ihracat-Gümrük yolsuzluğu” operasyonu var. Diğer yandan KPSS’de hile yapıldığına yönelik, paralel yapıyı hedef alan operasyon var. 
Her iki operasyonun ilimizde de yapıldığı yönünde ulusal medyada haberler çıkıyor. Ama bizim buralarda şimdilik yerel basına yansıyan bir bilgi yok. Kocaeli’de, doğru dürüst “paralel yapı” operasyonu yapılmadığı da biliniyor. Bekleyelim biraz bakalım, bu operasyonların altından neler, kimler çıkacak? 


*Uçaklı kombine alın her maça gidersiniz 
Sosyal medyada dolaşan bir görüntü var. Gebze Trabzonlular Derneği, geçen hafta sonu Gebze’deki Holiday Otel’de  “Trabzonlular Gecesi” düzenlemiş. 
Malum, aynı gün Kocaelispor’un İzmit’te Güngören ile maçı vardı.  Kocaelispor camiası, BAL’da grup liderliğini kutluyordu. Gebze’deki lüks otelde Trabzonlular buluşmuş. Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta da orada. İlimizin kimi eski ve yeni siyasetçileri, KSO Başkanı, KOTO Başkanı da Trabzon Gecesi’nde. Boyunlarına Bordo-Mavi kaşkolları takmış, Trabzon türküleri söylüyorlar. 
Bu görüntüleri arkadaşlar izletti. Hayatlarında Kocaelispor maçına hiç gelmemiş, ama bu kentte belli yerlere gelmiş insanlar, Kocaelispor’un şampiyonluk gecesinde Trabzon’un kurtuluşu için çaba harcıyorlar. Trabzonspor Kulübü, önümüzdeki sezon, Trabzon dışındaki taraftarları için “İçinde uçak bileti de bulunan kombine bilet” çıkartacakmış. Bu arkadaşların hepsi bundan mutlaka almalı. Zaten Cengiz Topel Havaalanından sadece İzmit-Trabzon seferleri yapılıyor. Hiç değilse, Cengiz Topel de bir işe yaramış olur. Trabzon’un her maçına Topel’den uçakla gidip gelirler, kombine biletle de sevdikleri kulübe katkı sağlarlar.
Sonra İzmit’e dönüp, burada para kazanmaya devam ederler. 
Güzel ziyaretler
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bir süre önce CHP ve MHP’nin yöneticilerini, meclis üyelerini ayrı ayrı Antikkapı’da yemekli toplantıya davet etmiş,  Büyükşehir Belediyesi’nin projeleri hakkında bilgi verip, görüşlerini almıştı.
Başkan Karaosmanoğlu, bu tür diyaloglara her zaman çok değer vermiştir. Geçen gün de önce MHP İl Merkezi’ni, ardından Saadet ve CHP İl Merkezi’ni ziyaret etti.  MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu  ve CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay tarafından karşılandı.
Başkan, hem MHP, hem de SP ve CHP İl Merkezinde çok nazik biçimde karşılanmış. Muhabbetler de son derece yapıcı, olumlu geçmiş. Kent siyaseti açısından bu tür diyalogların önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye siyaseti zaten yeterince gergin, sorunlu ve kavga üslubunda. Hiç değilse, bizim ilimizde yerel siyasetin seviyesini koruyor olması güzeldir diye düşünüyorum.
*Her kafadan farklı ses çıkmasın diye 
AK Parti Teşkilatlarının disiplinini, partililere yönelik eğitim çalışmalarını takdir etmeyi bir tarafa bırakın. Örnek almak, utanmadan taklit etmek de gerekir. AK Parti Kocaeli Teşkilatında yeniden büyük bir eğitim faaliyeti başlıyor. 1 Kasım’daki seçimlerin ardından zaten teşkilat çok fazla boş bırakılmamıştı. Ancak şimdi yaklaşan bir Anayasa değişikliği süreci var. Bu sürecin sonunda çok büyük olasılıkla ekim veya kasımda Başkanlık sistemi için referandum var.
AK Parti bu süreçte, bütün teşkilat mensuplarını eğitecek. Önümüzdeki cumartesi gününden itibaren 6 hafta boyunca cumartesi günleri Derbent’teki KOÜ Uygulama Otelinde ilçe teşkilatları toplanacak.
İlçe yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları üyeleri, belediye meclisi üyeleri, mahalle temsilcileri. 6 hafta içinde yaklaşık 2500 teşkilat mensubuna ders verilecek. Bu insanlar, bu kentin her köşesinde halkın içinde yer alan, halkla yüz yüze olan partililer. 
Başkanlık Sistemi ile ilgili partinin tezleri anlatılacak. Referanduma kadar olan süreçte halka neler anlatmaları gerektiği anlatılacak. Çok büyük bir organizasyon. AK Parti’nin seçim başarıları, sadece seçim dönemlerinde halka ulaşmak değil. Partide tek ses çıkmasını sağlamak, partilileri genel merkez tezleri konusunda sürekli bu şekilde eğitmek olsa gerektir. Diğer siyasi partiler bunu yapamadıkları sürece, AK Parti karşısında kaybetmeye de mahkumdur.
  
Bu yazı toplam 1627 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.