1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Su tüketimi artıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Su tüketimi artıyor

A+A-

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram ile sohbetimizden tuttuğum notların son bölümünü bugün sizlere aktarıyorum. Önce şunu belirteyim.. Benim İSU’yu ziyarete gittiğim gün, Yuvacık Barajı’nda 21 milyon metreküpün üzerinde su vardı. Sapanca Gölü’ndeki su seviyesi 32 metrenin üzerindeydi. İlhan Bayram’a, bu rakamların anlamını sordum:
“-İki ay bir damla yağmur yağmasa, bu kente yetecek suyumuz var” dedi.

Bayram, geride bıraktığımız yaz sezonunun aslında kurak geçtiğini anlattı. Üstelik, ilimizde su tüketimi hızla artıyormuş. İSU’nun abone sayısı 700 bini aşmış. Kocaeli’de günlük su tüketimi 300-350 bin metreküp/gün seviyesindeydi. Geçen yaz, günlük 400-450 bin metreküp su kullanılan günler olmuş.. 
 

GRİSU ALAN SANAYİCİLER
İSU son zamanlarda grisu konusuna çok önem veriyor. Grisu, evsel atıkların arıtılmasının ardından elde edilen, genellikle denize deşarj edilen su. Bu su elbette içilmez, kullanılmaz. Ama grisu, ilimizdeki yeşil alanların sulanmasında, özellikle de sanayide üretimde kullanılabiliyor. Genel Müdür Bayram,  TÜPRAŞ’ın günlük grisu kullanımının günlük 40 bin metreküpe ulaştığını söyledi. TÜPRAŞ daha önce bu suyu Sapanca Gölü’nden çekiyordu. Grisu sanayicinin işine geliyor., Çünkü ucuz. İSU da arıtma tesislerinden çıkan bu suyu denize deşarj etmektense, ucuza da olsa sanayiye satarak gelir elde ediyor. 
İSU şu sıralar Alikahya OSB’nin talep ettiği günlük 5 bin metreküp, Asım Kibar OSB’nin talep ettiği günlük 2 bin metreküp ve Kartepe’deki Habaş’ın talep ettiği günlük 500 metreküp grisuyu, arıtma tesislerinden bu bölgelere verebilmek için boru hattı döşüyor. İlhan Bayram, “Sanayide grisu kullanımını arttırmak istiyoruz. Bu konuda bize en fazla güçlük çıkartanlar Dilovası bölgesindeki sanayiciler” dedi.


KULLAR ARITMADA ÇAMUR YAKMA TESİSİ YAPILACAK
İSU’nun halen devam eden en büyük projesi, Kullar’daki yeni arıtma tesisi. Yaklaşık 71 milyon TL’ye mal olacak bu tesis, 2017 yılı sonunda devreye alınacak. Kullar Arıtma Tesisi bitince, 42 Evler Arıtma Tesisi devreden çıkartılacak. Kullar Arıtma Tesisi’ne güneş panelleri kuruluyor. Tesisin çalışırken ihtiyaç duyacağı enerjinin tamamına yakın bölümü, bu güneş panellerinden sağlanacak.
Halen İSU’nun en önemli harcama kalemlerinin başında, arıtma tesislerinde biriken çamurların imhası için ödenen para geliyor. İSU, arıtma tesisi çamurlarının Nuh Çimento’da imhası için yılda 10 milyon TL ödüyormuş. Kullar Arıtma Tesisi’nin yakınında bir de çamur bertaraf tesisi kurulacak. 35 milyon TL’ye mal olacağı hesaplanan bu tesis de 3 yıl içinde kendisini amorti edecek. 
İSU, ilimizdeki evsel atıkların tamamına yakın bölümünü arıtma tesislerine alıp, arıtarak zararsız hale getiriyıor. Darıca’da küçük bir bölge kalmış. Bu bölgenin evsel atıklarını arıtma tesisine götürmek için de Türkiye’de ilk kez 2 kilometre uzunluğunda bir tünel yapacaklarını, evsel atıkların bu tünelle arıtma tesisine götürüleceğini anlattı.
İSU bir de HES’leri çok önemsiyor. Kandıra Namazgah Barajı’ndaki HES (Hidroelektrik santralı) elektrik üretimine başlamış. Başiskele Soğukpınar Tesisleri’nde 4 adet HES için ihaleye çıkılmış. Avluburun’da da HES için ihale süreci başlıyor. İSU’nun hedefi, Kullar arıtmasındaki güneş panellerinin de devreye girmesinin ardından 2017 yılı sonunda kendi kullandığı enerjinin yüzde 28’ini üretebilmek. Bu da çok önemli tasarruf anlamına geliyor. 
Üç güne yaydığım İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’la sohbetimizden benim çıkarttığı ana fikir ve özet şudur. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin pek çok dairesi ve şirketi ile ilgili aynı şeyi söyleyemem. Ama İSU’da ne yaptığını bilen, geleceği planlayan, kendi alanında Türkiye’ye önderlik yapan bir ekip var. Bu kentin İSU’su geçmişte başka nedenlerle çok konuşulurdu. Şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekten yüz akı durumunda. 

Şener İnce: "Siyaset  İçinde olacağım"
Mesleğimin gereği. Benim bu şehirdeki her kesimle, her yaşam biçiminden, her meslekten, her siyasi görüşten insanla ilişkim, temasım vardır. 
Sadece barcılarla, meyhanecilerle konuşan, görüşen biri değilim. Çok fazla imam, din adamıyla da samimiyetim var. Şener İnce ile 2000’li yılların başlarında tanıştım. Yenişehir Mahallesi’ndeki Rahmet Camii’nin imamıydı. Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şubesi’nin kurucu başkanlığını üstlendi. İzmit’in Sarıhocalar Köyü’ndendir. 45 yaşında. Birkaç yıl önce imamlık görevinden, devlet memurluğundan istifa etti. Şener Hoca’yı tanıdığım ilk günden itibaren içim ısındı. Birbirimize karşı hep samimi olduk. Son derece aydın, cemaatlerle işi olmayan, bu kentte uzun süre imamların hakları için mücadele eden adamdır. Öyle sanıyorum ki Şener İnce’ye, “Hocam siyasete girsene” diyen ilk kişi de ben olmuşumdur. 2015 Kasım seçimlerinde, AK Parti Haziran’daki yenilginin etkisiyle Kocaeli listesini yenilemeye hazırlanırken milletvekili aday adayı olmuştu. AK Parti Şener Hoca’yı 11’inci sırada göstermişti. 
Şener İnce’nin şu sıralar özellikle İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile arası hayli açık. Şener Hoca’nın bu kentte yaptığı en büyük hizmet, İzmit Yenişehir Mahallesi’ndeki M. Akif Kız İmam Hatip Lisesi’nin tamamlanıp, eğitime açılması olmuştur. Bu okulu bir işadamı üstlenmişti. Ama inşaata başlamadan vazgeçti. Şener İnce dernek başkanı oldu, okulu bitirdi. Şimdi, Türkiye’de en yüksek puanla girilebilen, öğrencilerinin Arapça ve İngilizce dersleri de gördüğü, kendi alanında en önemli okul bu okul. Şener Hoca da, dernek başkanlığını sürdürüyor.
Şener İnce uzun süredir hac nedeniyle yurt dışındaydı. Bir kere beni Mekke’den telefonla aradı. “Abi Kabe’nin karşısındayım. Gönlüme İzmit düştü. Sen aklıma geldin. Sesini duymak için aradım” dedi. 
Bir süre Ürdün’de kalmış. Arapçasını geliştirmiş. Hac görevini de bitirip dönünce geçen gün ziyarete geldi. Memleketin halini, Kocaeli siyasetini konuştuk. Şener Hoca, “Abi kasım seçimlerinde beni 11i’nci sıraya değil de 8’inci sıraya koysalardı, emin ol seçilirdim” dedi. Siyaseti seviyor Şener Hoca. Yerel siyasette gözü olmadığını söyledi. Ama genel siyaset için, milletvekilliği için bundan böyle de girişimlerini sürdürüp, siyaset içinde kalmayı düşünüyor. Kimseden sözünü esirgemeyen bir yapısı vardır. Umarım, bu dürüst ve açık sözlü haliyle, siyasetin içinde kalmayı başarabilir. 

Benim köprünün tabliyesi konuldu, eski afiş kalktı 

Dün sabah işe gelirken benim açımdan iki güzel olaya tanık olmanın keyfini yaşadım. 
Birincisi D-100 üzerinde Yahya Kaptan mevkiindeki yaya köprüsü. Tam 3 yıl, bu bölgedeki yaya köprüsünün önemini anlatmaya çalıştım. Bazen haftanın üç günü bu köprüyü yazdım. Büyükşehir Belediyesi, D-1200 için yaklaşık 200 milyon TL harcadı. Ama Yahya Kaptan Kavşağı’nda yaya köprüsü olmadığı için, buradan ışıklar kaldırılmamıştı. Ana yol, bir kişi karşıdan karşıya geçecek diye kırmızı ışıkla durduruluyordu. Sonunda bu köprünün üst tabliyesi konulmuş. Keşke bu yaya köprüsü de yürüyen merdivenli yapılsaydı. Ama bu hali bile iyidir. Köprü bitince, buradaki trafik ışıkları kalkacak. Ancak bu bölgede çok yoğun yaya trafiği var. Yaya köprüsüne rağmen yoldan karşıya geçmek isteyenler olabilir. Kavşağın çevresinde yayaların yola girişini engelleyecek önlemler de alınmalı.
Dün sabah beni sevindiren ikinci olay, her gün gözüme batan gazete binası önündeki üst geçidin üzerinden “Bayramın 2’nci günü Kent Bayramlaşması’na gelin, öpüşelim” pankartının nihayet kaldırılmış olmasıydı. Büyükşehir Belediyesi 13 Eylül’deki Kent Bayramlaşması’nın bez afişini dün nihayet kaldırtmış. Yerine KOMEK ile ilgili bir bez afiş asılmış. Bu pankartın üzerinde herhangi bir tarih, bir vade yok. Aylarca dursa bile fark etmez. 

Bu yazı toplam 2021 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.