1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Su ürünleri av yasağı bugün başladı
Su ürünleri av yasağı bugün başladı

Su ürünleri av yasağı bugün başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Su Ürünleri Hali Müdürlüğü, bugünden itibaren su ürünlerinde av yasağının başladığını duyurdu. Sağlık ve Sosyal

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Su Ürünleri Hali Müdürlüğü, bugünden itibaren su ürünlerinde av yasağının başladığını duyurdu. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Su Ürünleri Hali Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, “1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve buna istinaden çıkarılan ve 21 Ağustos 2008 tarih ve 26974 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2/1 numaralı tebliğ gereği Denizlerde ve İç sularda Su Ürünleri av yasağı 15 Nisan 2011 tarihinde başlayacak ve 31 Ağustos 2011 tarihinde sona erecektir. Bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak, su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesini sağlamak amacı ile düzenlenen av yasakları balıkların genel üreme dönemi göz önüne alınarak düzenlenmiştir.” denildi.

Tezgahlarda balık eksik olmayacak

Açıklamada ayrıca, av yasağı süresince balıkçı tezgahlarında daha çok kültür balıkçılığı yöntemi ile üretilen çipura, levrek ve alabalığın yanı sıra ithal edilen balıklar kalkan, uskumru, barbunya, lahoz, orfoz vb ile av sezonu içinde avlanıp, dondurulan bazı balıkların da (özellikle hamsi) balıkçı tezgahlarında bir süre daha satılacağı belirtildi. 2010-2011 sezonunda su ürünleri haline gelen deniz ürünlerinin miktarı hakkında da bilgi verilen açıklamada, “Su ürünleri avcılığının serbest olduğu 2010-2011 av sezonunda halimize toplam 35 bin 750 ton su ürünü gelmiştir. Bu miktarın yaklaşık 3 bin 500 tonunu kültür balıkçılığı ürünü, bin 650 tonunu ithal edilen su ürünleri, 17 bin 641 tonunu hamsi, 2 bin 196 tonunu mezgit, 1855 tonunu istavrit, 1840 tonunu palamut, 1533 tonunu tekir ve 1500 tonunu sardalye oluşturmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Av yasağı dönemde balık alırken dikkat

Yetkililer, su ürünleri avcılığının yasak olduğu dönemde balık alırken vatandaşların şu hususlara dikkat etmesini istedi. 1. Özellikle tezgahta taze olarak hamsi, uskumru bulunuyorsa almayın. Çünkü bu balıklar donmuş ürünler olup, çözündürülerek taze balıkmış gibi satılabilmektedir. 2. Donmuş ürün muhakkak suretle tüketim aşamasında çözündürülmelidir. 3. Çipura ve levrek balığı satın alırken deniz çipurası veya deniz levreği diye daha fazla ücret ödemeyiniz. Bu balıklarının irilerinin ayrılarak tezgâhlarda doğal deniz balığı adı altında satılması ihtimaline dikkat edilmesi gerekir Çünkü doğal yolla elde edilen çipura ve levrek balığı yok denecek kadar az olup, çok seçkin restoran ve oteller tarafından tüketilmektedir. Kültür balıklarını rahatlıkla tüketebilirsiniz. 4. 1 Mayıs-30 Haziran tarihleri arasında Kalkan balığı avcılığı yasak olduğundan (İthal edilen kalkan balığı için de geçerlidir.) bu tarihler arasında kalkan balığı satın almayınız. 5. Su ürünleri türleri, üreme dönemleri, boy ve tür yasakları, hangi mevsimde hangi balıkların tüketileceği, su ürünleri ile hazırlanan yemekler ile balıklar hakkında detaylı bilgilere http://www.ibb.gov.tr/SITES/SAGLIKVESOSYALHIZMETLER/SUURUNLERI/Pages/BalikTuketimZamani.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.