1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suçların en adisi: Tecavüz
Suçların en adisi: Tecavüz

Suçların en adisi: Tecavüz

Suçun her türlüsü cezayı gerektirir. Hiçbir suç cezasız kalmamalıdır. Ama bazı suçları işleyenleri cezasını çektikten sonra anlayışla karşılamak olası. Kendini korumak için, namus için işlen

A+A-

Suçun her türlüsü cezayı gerektirir. Hiçbir suç cezasız kalmamalıdır. Ama bazı suçları işleyenleri cezasını çektikten sonra anlayışla karşılamak olası. Kendini korumak için, namus için işlenen cinayetleri, kaza sonucu ortaya çıkan suçları bu sınıfa sokabiliriz. Bir de yüz kızartıcı suçlar var. Bu suçları işleyenlere hukukun kestiği cezanın yanı sıra toplum da ceza verir. Rüşvet almak, vermek, hırsızlık yapmak bizim ceza sistemimizde “Yüz kızartıcı suç” kapsamında.

Rüşvet alanın, hırsızlık yapanın bile bir mazereti olabilir. Adamın çoluğu çocuğu açtır, çalar…

Bence suçların içinde en adisi, en bağışlanmaz olanı tecavüz suçu…

Bu konuya girmemin sebebi son günlerde yerel gazetelere haber olan bir olay.

Bu haberin eveliyatı var. Bizim muhabirler atlamıştı. Özellikle Bizim Kocaeli Gazetesi'nde 3-4 farklı zamanda haber olmuştu. İzmit şehir merkezindeki bir emlakçı, yanında çalıştırmak vaadiyle yaklaştığı genç kızları taciz ettiği için defalarca mahkemelik oldu.

Üç dört farklı zamanda, farklı kızlardan aynı adam ile ilgili suçlama. Bunun kat kat fazlası kadar olayda kızların utanıp kendini gizlediği, sesini çıkartmadığını varsaymak hiç yanlış olmaz.

Polis alıyor, hakimin karşısına çıkartıyor. Yasalarımız taciz edeni tecavüze yelteneni mahkum etmiyor. Adam her defasında elini kolunu sallayarak dışarı çıkıyor…

Aslında burada toplumun devreye girmesi gerekirdi. Emlakçıların meslek kuruluşu bu adamı dışlamalıydı. Ofisinin çevresindeki komşuları benzer bir reaksiyon göstermeliydi. Tacizciyi, tecavüzcüyü aralarında barındırmayarak toplumsal cezayı vermeleri gerekirdi.

İki üç ay önce bizim gazetenin seri ilanlar bölümünde sözü geçen emlakçının ilanlarını görmüştüm. Daha önceki gazete haberlerinden firma ismi aklımda kalmış. Reklam servisindeki arkadaşlara bu şahıstan bir daha reklam almamalarını söyledim. Benzer yaptırımlarla tacizciyi tamamen dışlamış olmalıydık.

Ne yazık ki bu tavrı gösteremedik.

Tacizci de işi büyütüp genç bir kıza tecavüz etti…

Mağdur genç kız cesaret gösterdi. Tecavüzcüyü şikayet etti. Polisle işbirliği yapıp yakalanmasını sağladı. Tecavüz sanığı şimdi tutuklu. Yargılanacak.

Bu şahıs tarafından mağdur edilip sessiz kalmış çok genç kız olduğunu düşünüyorum. Şimdi onlara da görev düşüyor. Kocaeli Barosu'nda Kadın Komisyonu var. Başvurmaları hâlinde her türlü yardımı alacaklarını tahmin ediyorum. Bu komisyon mağdur genç kızların gizliliğini de sağlayacaktır. Şikayetçi olurlarsa kendilerine bu kötülüğü yapan adamın cezası katlanır.

Suçların en adisini işleyen bu adam bu kez paçayı kolayına kurtarmamalı…

DMO binaları için nihayet ihale açıldı

2005 yılında Seka İzmit Fabrikası'nın kapatılma kararıyla birlikte çok büyük bir arazi ve içindeki binalar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devrolmuştu.

Şehrin merkezinde böylesine büyük bir arazinin sahibi olmak Belediye için büyük kazançtı. Aradan geçen süre içersinde arazinin yarısından daha küçük bir alanda Sekapark yaratıldı. Bu projenin bazı eksikleri olmasına rağmen ihtiyacı karşılayan doğru bir icraat olduğu fikrindeyim. Fakat arda kalan bölgede beş yıldır bir şey yapılmadı. Hükümet Seka'nın kapanmasından birkaç ay sonra DMO İzmit Müessesesini de kapattı. Seka Camii arkasında bulunan DMO İzmit Müessesesine ait dev binalar da Büyükşehir'e verildi.

O günden bugüne, Büyükşehir DMO binalarına da sahip çıkmadı. Oysa kocaman ve kullanıma hazır bir spor salonu vardı. Lojman olarak kullanılabilecek konutlar vardı. DMO binaları bomboş, sahipsiz bırakıldı. Camları, çerçeveleri kırıldı. Binalar büyük zarar gördü.

Büyükşehir Belediyesi nihayet bu binaları değerlendirmek için adım atıyor. Seka DMO binalarının Spor Tesisi ve Bilgi Evi'ne dönüştürülmesi işi ile ilgili ihale duyurusu yapıldı. İhale 24 Aralık'ta yapılacak.

Demek ki yeni yılın ilk ayı içinde DMO'dan kalan binaların spor salonu ve bilgi evine dönüştürülmesi inşaatına başlanacak. İhale şartnamesine göre işi üstlenecek müteahhit firmanın 240 gün içinde projeyi tamamlaması gerekiyor.

Büyükşehir'in hesabı genellikle tutmaz. 100 gün de biz üzerine koyarsak 2011 yılı sonunda, İzmit şehir merkezine çok yakın konumda yeni bir spor salonu ile Büyükşehir'e ait öğrencilerin, gençlerin yararlanabileceği bir Bilgi Evi'ne kavuşacağımızı söyleyebiliriz…

Hayırlı İşler…

İzmit'in pek çok bölgesindeki reklam panolarında rengarenk zeminler üzerine beyaz renkte yazılmış “Hayırlı işler” sloganı yerleşik…

12 Eylül Halkoylaması öncesi günlerde olsaydık bu reklamları CHP ya da MHP'nin astırdığını düşünürdüm. Malum o günlerde bu iki partinin taraftarlarının dilinden “Hayırlı işler”, “Hayırlı günler” cümleleri eksik olmuyordu. AKP'liler ise normalde çok kullandıkları bu cümleleri kullanmaz olmuşlardı.

Ama artık o dönem bitti. AKP'de bir süre kullanılmayan “Hayırlı işler” dileği tekrar geri döndü. İzmit caddelerindeki afişlerin de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yeni bir kampanyasıyla ilgili olduğu duyumunu aldım.

Umarım Kocaelililerin seveceği “Hayırlı” bir kampanya olur…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.