1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Suçlu Derbentspor ama Karaş’a sitemleri haklı
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Suçlu Derbentspor ama Karaş’a sitemleri haklı

A+A-

Amatör kümede küçük yaş uygulaması gereği takımların 18 kişilik esame listesine 1998-99 ve 2000 doğumlu en az iki futbolcuya yazma ve en az birini oynatma zorunluluğu var. Bunun dışında bu sezon ilk kez her kategoriye yaş sınırı getirilmiş ve büyükler liglerinde 2001 ve daha büyük doğumluların oynayamayacağı belirtilmişti. Bunları yapmayanlar hükmen mağlup sayılacaktı.  Kural oldukça hassastı, sezon başı kura çekiminde İl Temsilcisi Mithat Ağa yaş statülerine dikkat edilmesi konusunda uyarılarını yaptı. Bir önceki sezon Kandıra G.B yaş kuralı nedeniyle hükmen yenik sayılmıştı. Ağa, bu kuraldan dolayı kimsenin canının yanmasını istemiyordu. Ben de yazılarımda bu duruma dikkat çektim, talimatları iyi okuyun yoksa sahada kazandığımız maçı masa başında kaybeder çok üzülürsünüz dedim.

MASA BAŞINDA KAYBEDECEKLER

Önceki akşam Mehmet Ali Kağıtçı Stadı’nda Süper Lig’e dahil Başaran-B.Derbent maçı vardı. Önemli bütçeyle iddialı takım kuran, hedefini BAL olarak belirleyen B.Derbentsporlu yetkililer esame listesine küçük yaş kontenjanı diye 2001 doğumlu Halil Tavan’ı yazmışlar. Mutlaka oynatma zorunluluğu olduğu için de son 15 dakikada sahaya sürmüşler. Neyse maçı 3-0 kazanmışlar ve sevinmeye başlamışlar ki, acı gerçeği öğrenerek şok yaşamışlar.  TFF tarafından dağıtılan kitapçıkların bir bölümünde yazılı, “1998 ve daha büyük doğumlular küçük yaş statüsündedir” ibaresi B.Derbentsporluları yanıltmış. Kendileri öyle söylüyor. Ancak küçük yaş grubuna giren doğum tarihleri de orada yazılmış, üstelik de 2001 ve daha büyük doğumluların büyükler liglerinde oynatılamayacağı da ayrıca belirtilmiş.  Çok önemli paralar harcayıp BAL hedefi koyan bir kulüpte böylesi önemli bir hatanın yapılması düşündürücü. Sahada alın teriyle kazanılan maçı masa başında kaybedecekler, belli olmaz bu kayıp belki sezon sonunda daha önemli bir fatura bile karşılarına çıkartabilir.

HEDEFTEKİ İSİM ERSİN KARAŞ

B.Derbentspor Başkanı Selçuk Baysal, yönetici ve teknik adamlar hatayı kabul etmekle birlikte, durumdan maç öncesinde haberdar olduğu halde kendilerini uyarmayan Başaranspor yöneticisi Ersin Karaş’a öfkeliler. Karaş, talimatları iyi bilen, takip eden bir yöneticidir. Sosyal medyadaki paylaşımlara göre maç öncesinde esameyi imzalarken 2001 doğumlu futbolcuyu fark etmiş ve futbolcularına soyunma odasında, “Rahat olun maçı hükmen aldık” demiş. Yine sosyal medyada yazılanlara göre Derbentliler maç bitimi galibiyeti kutlarken yanlarına gidip, “Boşuna seviniyorsunuz, maçı hükmen kazandık” demiş. Malum geçtiğimiz sezon B.Derbent ile Başaranspor arasında çok iyi bir ilişki vardı. Bir anlamda Başaranspor’un BAL’a çıkmasında B.Derbent aldığı sonuçlarla ciddi katkı sağlamıştı.  Sezon sonunda Başaranspor’un BAL kutlamasına B.Derbentliler de katılmıştı. Sezon başında Şenol Çiçek’in başına gelenlerin ardından Başaranspor zor durumda kalınca ilk yardım elini uzatan da B.Derbentspor’du. İki kulüp adeta kardeş olmuştu.

DERBENTLİLER ÜZGÜN VE ÖFKELİ

Hal böyle olunca, Ersin Karaş’ın yapılan hatayla ilgili kendilerini uyarmaması, dostluğu bir yana bırakıp kazanmayı öne alması B.Derbentsporluları doğal olarak üzdü ve öfkelendirdi. Sosyal medyada Karaş hedef alınmış durumda. B. Derbentspor Başkanı Baysal da facebook sayfasında, “Biz bir takımız. Bizi bazı basit oyunlarla yenebilirsiniz ama sahada cevapları bu aslar yürekler veriyor. Şimdi ne dost, ne kardeşiz. Bugün 3 puan alırsın, neler kaybettiğini sonra anlarsın. B.Derbentspor yıkılmaz ama sizin acizliğinizi kamuoyu gördü. Ersin Karaş bu spor camiasına yakışmıyor. Yazıklar olsun” şeklinde bir paylaşımda bulunmuş. Ersin Karaş da bu tepkilere, “Hataları yanlış yerde arayanların dostlukları kaybetmesi çabuk olur” diye yanıt vermiş. Anladığım şudur ki B.Derbentliler hatalarını kabul ediyorlar ancak olarak duygusal bakarak kardeş olduklarını düşündükleri, ellerini uzattıkları kulüpten böyle bir karşılık beklemedikleri için hayal kırıklığı yaşıyorlar.

İNANIYORUM PİŞMANDIR, KEŞKE DİYORDUR

Evet, B.Derbentspor ciddi bir hata yapmıştır, sahada kazanılan maçın masa başında kaybedilmesinin suçlusu, talimatları bilmeden 2001 doğumlu futbolcuyu esame listesine yazanlardır. B.Derbentspor suçu başka yerde ararsa yanlış yapar. Çünkü bu gibi durumlarda rakibin itirazına bile gerek yoktur, Tertip Kurulu esameleri inceleyerek hükmen kararını verir. Ersin Karaş orada söylemese de salı günkü tertip kurulu toplantısından hükmen yenilgi kararı çıkacaktı. Bu bir gerçek. Bunu bir tarafta koyalım. Ancak B.Derbentsporluların iki kulüp arasındaki iyi ilişkilerden dolayı Karaş’ın kendilerini uyarmasını istemeleri, beklemeleri de, bunu yapmadığı için tepki göstermeleri de doğaldır. Keşke, Ersin Karaş  esameyi imzalarken fark ettiği durumu B.Derbentsporlulara bildirseydi. Bu durumda masa başında takımına masa başında 3 puan aldırmayacaktı ama kardeş kulüp olmanın gereğini yerine getirerek sadece B.Derbentlilerden değil tüm spor kamuoyundan büyük takdir görecekti. Bildiğimiz Ersin Karaş bu yolu seçerdi. Sanıyorum bir anlık gaflete düştü. İnanıyorum ki, pişmandır, keşke diyordur.

Ersin Yıldırım dönemi hayırlı olsun 

Doğrusu bu kadar erken bir değişim kimsenin aklının köşesinden bile geçmiyordu. Sabahattin Gökkaya’nın İl Hakem Kurulu Başkanlığı bir ay bile sürmedi. Gökkaya danışmanlık yaptığı firmadaki işlerinin yoğunluğundan,  İl Hakem Kurulu’na vakit ayıramayınca madem faydalı olamıyorum devam etmenin bir anlamı yok düşüncesiyle istifa kararı aldı. Düşüncesi doğruydu da, keşke işlerinin yoğunluğunu bilerek en başta görevi kabul etmeseydi. Kısa süreçte bırakması MHK üyesi Bedri Dölkeleş’i de sıkıntıyı sokmuştur. Sabahattin Gökkaya kurul başkanlığı için doğru bir isimdi. Keşke uzun süre görev yapabilseydi. Sadece kendisine değil, ekibine de üzüldüm. Büyük bir heyecan ve hevesle kolları sıvamışlardı, çok da güzel projeleri, düşünceleri vardı. Yazık oldu.

80 VE 90’LI YILLARIN ÖNE ÇIKAN HEKEMİYDİ

Neyse, gelelim yeni başkan ve kurula. MHK kısa süreçte yeni atamayı yaptı. Bedri Dölkeleş Ağabey bu görev için Ersin Yıldırım’ı uygun gördü. Benim mesleğe başlamamla, Ersin Yıldırım’ın hakemliğe başlaması hemen hemen aynı tarihlere rastlar. Ersin Yıldırım’ın hakemliğini çok iyi bilirim, sayısız maçını izlemişimdir. Hızla yükseldi Ersin, uzun dönem C klasmandaydı, en son B’ye kadar çıktı.  O zamanın 2’nci, bugünün 1.Ligi’nde önemli maçlar yönetti. Daha ileriye gidecek, bugünün Süper Ligi’nde maç yönetecek potansiyeli de vardı ama olmadı. Özetle 80 ve 90’lı yıllarda Ersin Yıldırım kentin öne çıkan hakemleri arasındaydı.

DÖLKELEŞ’İN İYİ TANIDIĞI, GÜVENDİĞİ BİR İSİM  

Hakemliği bıraktıktan sonra belli bir süre camiadan uzak kaldı ancak fazla dayanamayıp gözlemci olarak çok sevdiği kuruma geri döndü. 10 yıldır gözlemcilik yapıyor. Bu alanda da çok başarılı olduğunu, en önemli maçlara atandığını söyleyebiliriz. Tüm bu önemli kariyerin dışında, Yıldırım’ı İl Hakem Kurulu’nun başına getiren faktörlerden biri de kuşkusuz Bedri Dölkeleş’in yakından tanıdığı, bildiği bir isim olması. Dölkeşen inandığı, güvendiği Yıldırım’ın bu işin üstesinden geleceğini düşünerek böyle bir tercih yaptı. Kamuoyunda, sosyal medyada bakıyorum Yıldırım’ı yakından tanıyanlar bu atamanın çok yerinde olduğunu söylüyorlar.

ARİF DOĞAN TALAY VE ALİ ÜNİVAR VARSA, SORUN OLMAZ

 Kişisel düşüncem de farklı değil. Ersin Yıldırım’ın doğru bir tercih olduğuna ve kent hakemliğinin çıtasını yükselteceğine inanıyorum. Tabi sadece Başkan olarak bakmamak lazım, sonuçta bir ekip çalışması. Kurulda olmasına çok sevindiğim isimler var. Biri Arif Doğan Talay, diğeri Ali Ünivar. Diğerlerini çok iyi tanımıyorum zaten, haklarında yorum yapamam.  Talay ve Ünivar daha önce birçok kez kurulda görev yaptılar ve hep fark yaratan isimler oldular. Dürüstlük ve adalet anlayışlarına kimse laf edemez. Çalışkanlıkları zaten herkes tarafından iyi bilinir. Zaten kurulda yükü omuzlayacak isimler olacaklar. İyi bir lider, iyi bir ekip göreve geldi İl Hakem Kurulu’nda. Hayırlı olsun temennisiyle, Yıldırım ve arkadaşlarına başarı diliyorum.

Bu yazı toplam 1732 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.