1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Şükredelim, suyumuz var
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Şükredelim, suyumuz var

A+A-

Meteoroloji uzmanları aylar öncesinden söylüyorlardı; ”Bu yaz çok sıcak geçecek” diyorlardı.

Yaz sıcakları biraz geç geldi. Ama geçen hafta sonu bölgemizdeki sıcaklık, mevsim ortalamalarının 8-10 derece üzerindeydi. Uzmanlar hala, “Bu başlangıç. Bu yaz daha çok sıcaklar olacak” diye uyarıyorlar. Yağışlı bol bir kış geçirdik. Hala her gün, yol güzergahım üzerindeki bütün derelere bakarım. Derelerde hala su var.

Ama meteoroloji uzmanlarının tahminleri tutar da,  bu yaz gerçekten çok sıcak geçerse, dereler dayanamaz.

Şükredelim ki, bu kent için Yuvacık Barajı yapılmış. Yuvacık Barajı’nı ne pahasına olursa olsun, kaça malolursa olsun yapmış olmak çok önemliydi. Bugün Türkiye’nin övündüğü İzmit Körfezi üzerindeki Osmangazi Köprüsü gibidir Yuvacık Barajı’nın finansman anlaşması. Yuvacık Barajı yapılırken,  kullanılmadan denize bırakılan fazla suya da para ödenmesi kabul edilmişti. Çünkü başka türlü o baraj yapılamayacaktı. Bugün de, Osmangazi Köprüsünden geçecek araç sayısı konusunda devlet yapımcılara garanti vermiştir. 

Yuvacık Barajı’nın 1990’lı yıllarda yapılmış olması bu şehrin en önemli kazanımıdır.

İki yıl önce kuruma aşamasına gelen Sapanca Gölü yeniden kurtuldu. İSU’nun bazı çevreler tarafından eleştirilen  “Sapanca Gölü’nden Yuvacık Barajı’na”  boru hattı ve pompa istasyonu da iyi ki yapılmış. İSU, son yıllarda kent genelinde su alt yapısını büyük oranda yeniledi, kayıp-kaçak oranları düşürüldü. Bu uğurda harcanan paralara da helal olsun.

Yine İSU’nun yatırımları ile, atık suda geri kazanım konusunda önemli adımlar atıldı. Başta Tüpraş olmak üzere pekçok sanayi kuruluşu artık kullanılmış suyu arıtıp, yeniden kullanıyor. Önemli su tasarrufu sağlanıyor.

Önümüzde sıcak günler var. Çok sıcak günler. Su olduktan sonra, sıcak çok fazla önemli değil. Ama bir damla suyun bile kıymetini bilmemiz gereken dönemdeyiz. Bu kadar kavurucu sıcak iki yaz sezonu devam ederse,  bu kent yine susuz kalır ki, kimsenin de yapacağı bir şey olmaz. Suyun damlasını kullanırken dikkatli olmalıyız.

Bir de yatıp kalkıp, bugün bu şehrin  bu sıcaklarda suyunun bulunuyor olmasına şükretmeliyiz. Bir yandan yeni Baraj yatırımları da başladı. Dileyelim ki, dünyanın iklimi bozuldukça,  hava sıcaklıkları yükseldikçe, bizim her zaman yetecek kadar suyumuz olsun. Suya yapılan yatırıma hiç acımamak lazım. Çünkü çok sıcak havalarda susuz kalmak kadar büyük bir kabus düşünemiyorum.

Kadın basketbolu İzmit’e geldi

Bu kentin spordaki fukaralığını çok sık yazdım. Özellikle, Türkiye’ye bu şehirden yayılan kadın basketbolundan bu şehrin mahrum kalmasını hiç içime sindiremiyordum.

Son olarak Süper Lig’de Kağıtspor basketbol takımı vardı. Kağıtspor Büyükşehir Belediyesi bünyesine geçtikten sonra,  Kadın basketbolu ilimizde yok oldu. Fahrettin Kandemir’in bu kentin sporuna çok negatif katkıları olmuştur. Şu sıralar Birlikspor Başkanı olan ve kulübü satmak için müşteri arayan Kandemir,  Kağıtspor Kadın Basketbol Takımının da kapanmasında başrolü oynamıştı.

Yıllardır bu kent basketboldan uzak kaldı. Bu arada Türkiye’de hem erkek, hem kadın basketbolu çok hızla ilerledi. Önümüzdeki Rio Olimpiyatlarında kadın milli takımımız madalya mücadelesi verecek.

Kadın Basketbolunu yeniden İzmit’e getirmek için İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan cesur bir hamle yaptı. İzmit Belediyespor Kadın Basketbol takımı kuruldu. Geçen sezon Bölgesel Ligde önemli mücadele verdi. 2 nci Ligin eşiğinden döndü. Ama İzmit Belediyespor Kulübü,  kadın basketbolunda 1 nci Lig’de yarışma hakkı bulunan Nevşehir Gençlik Kulübünün bu hakkını satın aldı.

Kadın Basketbolunda bir Süper Lig var. Hemen altında 1 nci Lig. İzmit Belediyespor Kadın Basketbol takımı, önümüzdeki sezon 1 nci Lig’de mücadele edecek. Umarım güçlü bir takım kurulur. İzmit Belediyespor bir an önce Süper Lige yükselir.

Önümüzdeki sezon için şimdiden bu kentin gençliğine sesleniyorum: Hep birlikte İzmit Belediyespor kadın basketbol Takımını destekleyelim. Maçlarında salonu dolduralım. Umarım, bu gelişme ile birlikte Yahya Kaptan’daki büyük spor salonunun zemini de basketbola uygun hale gelir. İzmit Belediyespor 

Kadın basketbol takımını önümüzdeki sezon bu büyük salonda 1 nci Lig’de destekleyelim. Bir sonraki sezon da Süper Lig’i hedefleyelim.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, bana verdiği bir sözü tutmuş oluyor. Artık kadın basketbolu yeniden ilimize geliyor. Umarım, bir büyük müessese de biran önce bu kente erkek basketbolu heyecanını getirir. 

Yeni eğitim yılına yetişebilirdi

Bu şehirde, şehri ilgilendiren, şehir ve insanları için biran önce yapılması gereken işlerin çok gereksiz biçimde geciktirilmesine, bu şehirde zaman kaybına her zaman tepki gösterdim.

Bir önemli konuda daha şehir çok zaman kaybetti. Bu konu, İzmit Yenimahalle’deki yıkılan C Tipi Cezaevi binasından boşalan yere yapılacak eğitim kompleksidir.

Yenimahalle’deki C Tipi binasın yıkılmasına yıllar önce karar verildi. Bu köhne bina yıkıldıktan sonra bu alana eğitim kompleksi yapılmasına yıllar önce karar verildi. Bu alanda yapılacak eğitim kompleksine, İzmit Kız Meslek Lisesi ile, İzmit Lisesi’nin taşınmasına da yine yıllar önce karar verilmişti.

Eski Cezaevi binasının yıkımı çok gecikti. Her şeye rağmen, geçen yıl (2015 yılı)  bu bina törenle yıkıldı. Yenimahalle C Tip köhne cezaevinden kurtuldu.  Ortaya çıkan 17 dönümlük alandaki yaklaşık 20 milyon TL’ye malolacak eğitim kompleksinin inşaatını Nuh Çimento Vakfı üstlendi. Bu konuda, Nuh Çimento Vakfı’na gerçekten teşekkür borcumuz var.

Yeni eğitim kompleksinin projeleri aylar önce hazırlandı. İnşaat geçen yıl ekim-kasım aylarında başlayabilirdi. Günümüz teknolojileri ile, 19 Eylül 2016’da başlayacak yeni eğitim yılına da bu okullar yetişebilirdi. Olmadı diyelim, en geç 2016-2017 döneminin ikinci yarısına yetişebilirdi. 

Çok basit bir nedenle bu işin başlaması gecikti. C Tipi Cezaevi binası yıkıldıktan sonra, alan üzerinde beton temel kalıntıları kalmıştı. 20 milyon TL’lik büyük yatırımı üstlenen Nuh Çimento Vakfı, “Biz inşaatı yaptıracağız. İnşaat alanını bize temizletip verin” dedi. Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, bu boşalan alanı temizlemek için gereken maliyeti üstlenmediler. Onlar da Nuh Çimento Vakfı’na “Bu kadar büyük işi üstlenmişsin. Arazinin temizliğini de siz yapın” dediler. Sırf bu nedenle Yenimahalle’deki eğitim kompleksi inşaatı başlatılamadı.

HEDEF 2018-2019 DÖNEMİ

Yenimahalle’deki araziye Nuh Çimento Vakfı 24 derslikli Kız Meslek Lisesi binası, 42 derslikli Anadolu Lisesi ve Anadolu Teknik Lisesi binası yaptıracak. İki büyük okulun birlikte kullanacağı, bir de spor salonu inşa edilecek.

Koca bir yaz sezonunu da boşa geçirdik. Bu büyük eğitim kompleksinin temelinin en erken temmuz ayı sonunda atılacağı bildiriliyor. İzmit Lisesi ile İzmit Kız Meslek Lisesi’nin buraya taşınması ise, en erken 2018-2019 eğitim yılı başına kalıyor.

Yani, İzmit Kız Meslek Lisesi ile İzmit Lisesi,  şehir merkezinde kalmaya devam edecek. En az iki eğitim yılı daha bu eğitim kompleksinden yararlanamayacağız.

Yazık.. Yenimahalle’deki eski cezaevi yıllar önce yıkılabilirdi. Şimdiye kadar o alanda yeni okullar bitmiş olurdu. En kötü ihtimalle, o yeni eğitim kompleksinin önümüzdeki eğitim yılında, yani 19 Eylül’de hizmete girebilirdi. Gereksiz ve çok basit nedenlerle bir önemli işte daha bu kent çok vakit kaybetti.

MHP 10 Temmuz’da ayağa kalkmalı

Bu kadar kavga, bu kadar spekülasyon olmamalıydı. Türkiye’nin en önemli siyasi partilerinden biri olan MHP, 2015 yılındaki çok önemli iki seçim arasında fena halde bocaladı. Devlet Bahçeli,  7 Haziran seçimlerinden yükselerek çıkan partisini iyi yönetemedi. Halkın 7 Haziran’daki mesajını okuyamadı. Büyük hatalar yaptı. Partisi, 1 Kasım seçimlerinde çok ağır yenilgi aldı.

Her demokraside olağan gelişmedir. Mevcut büyük potansiyele rağmen, çok bariz siyasi hatalar yaparak parti gerilemişse, yönetim kadroları değişir. Aslında değişmesi için başkalarının çaba göstermesine gerek yoktur. 2 Kasım günü sabahı Devlet Bahçeli’nin “Ben yapamadım. Özür dilerim” diyerek koltuğu bırakması gerekirdi.

Yapmadı.  MHP’de yönetime talip yeni isimler çıktı. 1 Kasım hezimetine rağmen istifa etmeyen MHP lideri, bu kez kendisini devirmek isteyenlere karşı direnç gösterdi.

Pazar günü, MHP’nin Ankara’da toplanan olağanüstü tüzük kurultayı, her açıdan yasaldır. Hukukidir. MHP’li muhalifler, çok önemli sayıda delegeyi de salona getirmeyi başarmıştır. MHP’de parti tüzüğünün değiştiği konusunda en küçük bir hukuki tereddüt bulunmaması gerekir.

Şimdi, 10 Temmuz’da seçimli olağanüstü kurultay yapılacak. Bahçeli hala aday olmaya çalışıyor. Keşke 10 Temmuz Kurultayını kendisi açsa, “Ben artık yokum” diyebilseydi. MHP’deki değişimi, sadece MHP’ye gönül ve oy verenler istemiyor. Toplumda MHP’ye çok farklı bakanlar var. Özellikle Meral Akşener’in lideri olacağı MHP Türkiye’de siyasi dengeleri birden bire değiştirebilir. Çok net biliyorum; AKP’ye oy vermiş pekçok seçmen de lideri değişen MHP’ye kendisini yakın hissedecektir. 

Çok yıprandı bu süreçte MHP. Delegeleri yıprandı. Adayları yıprandı. Partinin mevcut yönetiminin bütün prestiji, güvenilirliği bitti. Ama hala toparlanma fırsatı var. 10 Temmuz’da şöyle kavgasız gürültüsüz, sonuçları tartışılmayan bir kurultay yaparlarsa, 11 Temmuz’dan itibaren lideri değişen MHP ile birlikte Türkiye yeni bir hava yakalayabilir. Ama artık, öncelikle bunca hatadan sonra Devlet Bahçeli ve ekibinin yeni maraza çıkartmaması, bu işin 10 Temmuz’da öyle veya böyle bitmiş olması gerekiyor.

Trafik hemen rahatladı

Geçen Cuma günü, ilkokul, ortaokul, liselerde eğitim yılı tamamlandı, öğrenciler karnelerini alıp, tatile çıktı. Bizim şehrimizde okullar açıkken, her gün 350 bin öğrenci okulları ile evleri arasında gidip geliyorlar. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafikteki yoğunluğun okullarla da yakından ilişkisi var.

Okulların tatile girmesiyle birlikte dün sabahtan itibaren trafikteki rahatlık hemen hissedildi. Hele Ramazan bitsin, bayram geçsin.. Kent iyice tenhalaşacak, trafikte rahatlamayı hissedeceğiz. Ama bu dönemde, bu şehirde yapılması gereken çok iş var. İzmit’te ve diğer bütün ilçelerde geçen kış yollar, caddeler, sokaklar bir hayli tahrip oldu. Geçen yıl yaz döneminde de Belediyeler yan gelip yatmış, neredeyse hiç iş yapılmamıştı. Artık bu yaz sezonunda bütün ilçelerde tahribatları ortadan kaldıracak işler yapmak lazım. Büyükşehir Belediyesi, bütün ilçelerle ilgili onarım işlerinin ihalelerini de bildiğim kadarıyla tamamladı. Ama henüz hiç biri başlamadı. En geç, hemen bayram ertesinden itibaren bu işlere başlamak lazım.

Bir de, şu D-100’deki Symbol Köprülü Kavşağı bölgesinde iş çok fazla uzadı. 22 Mayıs’ta bitecek denilen iş hala devam ediyor. Bu işi, bu ay sonundan önce, Bayram tatili trafiği başlamadan önce mutlaka bitirmek lazım. Ben gelip geçerken, bu amaca yönelik bir tempo hala göremiyorum. Çok yavaş çalışıyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nin, bu işin müteahhidini artık iyice sıkıştırmasını ve Symbol Köprülü Kavşağı bölgesindeki trafik sorununun ortadan kaldırılmasını bekliyorum. 

Hiç  heyecanlı değilim

Fransa’da Euro-2016 finalleri başlarken ne kadar heyecanlı olduğumu bu sütunlarda pekçok kez yazdım. Türk Milli Takımından da çok umutluydum. Özellikle ilk grup elemelerinden hiç zorlanmadan geçebileceğini düşünüyordum. Ama Milli Takım büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Futbolda yenilmek her zaman var. Hırvat ve İspanya maçlarını kaybettik. Bizi üzen, Milli Takım’ın bu iki maçtaki isteksiz, ruhsuz hali oldu. Terim’in de söylediği gibi, Milli Formayı giyen futbolcular direnç göstermedi. Mücadele etmedi. Hepimiz kahrolduk. Şimdi ortaya çıkıyor ki, Milli Futbolcuların bu tavrının nedeni, kendilerine birkaç bin Euro eksik verilen primlermiş.

Yazıklar olsun. Bu takımın, bu futbolcuların , o Arda’nın savunulacak yeri yok.

Bu akşam, gruptaki son maçımızı Çekler’le oynayacağız. Aslında hala bazı hesaplar var. Bu akşam Çek’leri iki farklı yenersek,  “En iyi üçüncüler”den biri olarak bir üst tura yükselebiliriz. Ama içimde en küçük bir umut, heyecan yok. Bu takımın, bu akşam bu maçı kazanacağına da hiç inanmıyorum. Umarım Fatih Hoca, tamamen farklı bir onbirle, daha ruhlu futbolcuları ile sahaya çıkar. 

Bu gece saat 22.00’’de aynı anda İspanya-Hırvatistan ve Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçları oynanacak. Mutlaka bir maç izlemek istiyorsanız, İspanya-Hırvatistan maçını izleyin. Hiç değilse, futbol zevkinizi tatmin etmiş olursunuz. 

 

Bu yazı toplam 2955 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum