1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Şükredin, umudunuzu yitirmeyin; bir de kendinize çok dikkat edin
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Şükredin, umudunuzu yitirmeyin; bir de kendinize çok dikkat edin

A+A-

Bugün Bayram... Mübarek Kurban Bayramı’nın ilk günü...

Daha kaç bayram görmek nasip olacak, bilemeyiz. Şükretmek lazım. Sağlıklıysak, bir yerimiz ağrımıyor, acımıyorsa; elimiz ayağımız tutuyor, beynimiz çalışıyorsa; yemek yiyebiliyor, tuvalete çıkabiliyorsak şükretmek lazım.

Zor bir dünyada, çok zor bir ülkede yaşıyoruz sevgili dostlar. Çoluk çocuğumuzla birlikteysek; ailemizden kimse haklı veya haksız  apar topar gözaltına alınıp, hapse tıkılmamışsa; çok sevdiklerimizin içinde ağır hastalıklarla pençeleşen birileri yoksa, şükretmek lazım.

Sadece siz dertli değilsiniz. Ya da en çok derdi tasası olan siz değilsiniz. Herkesin kendine göre borcu harcı, sorunu sıkıntısı var. Bu hayatta, herkesin çok mutlu, çok rahat olması; bu hayatta her şeyin istediğimiz gibi olması mümkün değil.

Ben sabah uyanınca kendi kendime o günün tarihini, birkaç basit ismi,  bir gün önce neler yaptığımı sorarım. Kendi kendime sorduğum sorulara doğru yanıt vermişsem, şükrederim. Gece yatarken, o gün yaptıklarımı gözden geçiririm. Bütün ailem evde mi,  kontrol ederim. Bir yerim ağrımıyorsa, uykum gelmişse uzun uzun dua eder, şükrederim.

Elimizdekiyle yetinmeyi, hırs ve ihtiras içinde olmamayı, bize sunulanlarla en iyi şekilde yaşamaya çalışmayı kendimize ilke edinmeliyiz diye düşünürüm.

Şükretmek çok önemli sevgili dostlar. Yarın ne olacağımız, bir sonraki bayrama erişip erişemeyeceğimiz belli değil. Bu hayat,  sürekli oflayıp puflamakla, sürekli karalar bağlamakla geçmez. Kendi kendinize kurarsanız, sağlığınız da bozulur. Bakın bugün Bayram. Sabah sağlıkla kalkmış,  bayram namazına gitmişseniz, aileniz yanınızdaysa şükredin.
Mutlaka kurban kesip,  ihtiyaç sahiplerine dağıtanlardan olmak gerekmiyor. Siz kurban kesemeyen, eşin dostun yolunu “Kurban eti getirsin” diye bekleyenlerdeyseniz de şükredin. Cep telefonunu bırakın bugün bir kenara. Sağa sola uyduruk bayram mesajları geçmeyin. Mümkün olduğu kadar büyükleri ziyarete gidin, sizin elinizi öpmeye gelen çocuklara mümkün olduğu kadar bayram hediyesi verin. Bütün bunları kendiniz için yapın. Şükredin. Elinizdekilere, size verilenlere, bugünlere erişmiş olmaya şükredin. Kendinizi iyi hissedeceksiniz.

………….

Umutlu olun. Umudunuzu hiç kaybetmeyin. Siz veya sevdikleriniz hasta olabilirsiniz; iyileşeceğiniz konusunda umutlu olun. Sizin veya sevdiklerinizin ekonomik sorunları; borçları, ailevi sorunları sıkıntıları olabilir. Çok uzun olmayan bir zaman dilimi içinde bu sıkıntı veya sorunların ortadan kalkacağı,  düze çıkacağınız konusunda umudunuzu hiç kaybetmeyin. Bakın bugün Bayram. Bunaldık kötü, üzücü haberlerden. İllallah dedik darbe girişimlerinden, savaşlardan, şehit haberlerinden, hukuk dışı uygulamalardan, sürekli nutuk dinlemekten, akaryakıt zamlarından, trafikteki sıkışıklıktan, haksızlıktan, işlerin kötü gitmesinden yorulduk, bunaldık. Cep telefonlarına sürekli gelen “Kredi kartı, bayram kredisi tekliflerinden” yorulduk, bunaldık.

Olsun, bugün bayram. Umutlu olun. Her derdin çaresi bulunur. Her şey bir gün düzelir. Yeter ki, siz umudunuzu kaybetmeyin.

………..

Bir de, kendinize dikkat edin sevgili dostlar. Ben oldum olası Kurban Bayramlarından korkarım.

Kurban keserken, evde kesilmiş kurban etini kavurma için doğrarken dikkat edin. Bir yerinizi kesmeyin. Bu şehirde çok fazla silah atılıyor. Bir serseri kurşun, bir maganda kurşunu size isabet edebilir. Tedbirli olun. Kurban Bayramlarında çok fazla trafik kazası, çok fazla ölüm haberi yazmışımdır. Ne olur, kanlı bayramdır bu bayram kendinize dikkat edin.

Son günlerde çevremde pek çok insan düz yolda yürürken kaza geçirdi. Orası, burası kırıldı. Geçenlerde çok sevdiğim bir arkadaşım, çalıştığı iş yerinde forklift çarpması sonucu yaralandı. Güncel sorunlarımız, beynimizi tırmalayan sıkıntılar, dertler bizi hepimizi dalgın insanlar haline getirdi. Düz yolda adım atarken bile dikkat edin. Tedbirli olun. Yürürken sağlam basın, araba kullanırken kurallara mutlaka uyun.

……….

Bu bayram, bu kentteki bütün meslektaşlarımla birlikte tatil yapmayı gerçekten çok isterdim. Nasip değilmiş. Bütün bayram, bendeniz de çalışanlar arasındayım sevgili dostlar...

Dünya için, ülkem için, kentim için, ailem ve kendim için  dua edeceğim... Sahip olduklarıma şükrederek, sahip olamadıklarımı hiç kıskanmadan, umudumu hiç yitirmeden bütün insanlığın güzel günler görmesi için dua edeceğim.

Bütün okurlarımın mübarek bayramını en içten dileklerimle kutluyor, saygılar sunuyorum.

Çok işe yarayacak

İlimizin giderek ağırlaşan trafik sorununun çözümü için, Büyükşehir Belediyesi proje üretmeye çalışıyor. En sıkıntılı bölgelerden biri, Eski Gölcük Yolu’nun girişiydi. Büyük AVM’ler,  İzmit Sanayi Sitesi, Galericiler Sitesi, Uluslararası Fuar Merkezi gibi araç giriş çıkışının çok yoğun olduğu bu bölgede bir köprülü kavşağa çok ihtiyaç vardı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın  “15 Temmuz Köprülü Kavşağı” adını verdiği projede en önemli bölüm bayrama yetişti, açıldı. Büyükşehir Belediyesi aslında Karayolları’nın, devletin yapması gereken kimi işleri de üstleniyor. Ama bunları,  bölgedeki yatırımcıların projelerine ruhsat verirken, onların üzerine yıkıyor. İyi de yapıyor. D-100 üzerindeki Sakıp Sabancı Köprülü Kavşağı’nda köprünün inşaatını Symbol’ün sahibi Kavanlar firmasına yaptırmıştı. Eski Gölcük Yolu’ndaki 15 Temmuz Köprülü kavşağının maliyetini de 41 Burda’nın sahibi Esas Holding üstlendi. Bu kavşaktaki bütün işler kasımda tamamlanacak. Şimdilik köprünün açılması bile büyük rahatlık getirecek. Ancak bu bölgeye bir de MİA projesi öngörülüyor. Yani bu bölgede trafik çok artacak. Carrefour Köprülü kavşağını da mutlaka genişletmek lazım. Büyükşehir Belediyesi, kış sezonunda D-100’deki yanlışları düzeltirken bu Carrefour Köprüsü genişlemesini de halletmeli.

Çanına ot tıkayın

Kullar Deresi’ne bir kez daha zehir atıldı. Öyle böyle değil. Tam uzun tatil başlarken, dereye göz göre göre zehiri boşattı birileri. Aslında ilk değil. Daha önce de bu dereye zehir atıldı, balıklar öldürüldü.

Bu defa işin boyutları çok büyük. Bölgede insanlar da kokudan zehirleniyordu. Aslında geçtiğimiz aylarda benzer olay aynı bölgede yaşanmıştı. Sözde tahliller yapıldı. Ama bir sonuç çıkmadı. Kimse ceza almadı.

Günümüzde teknoloji, bu dereye bu zehiri bırakanları bulmak konusunda çok gelişmiştir. Devlet istese, bir hafta içinde tartışma götürmeyecek biçimde bunu yapanları bulabilir. Ama bulunca, “Git falanca kulübe para bağışla”, ya da “Git şuraya bir okul yap” dememek lazım.

Bu hainliği, bu cinayeti kim yapmışsa, çanına ot tıkamak,  sorumluları FETÖ’cülerden beter yapmak,  tesisi tamamen kapatıp, yıkmak gerekir. Bizim ilimizin bunlara yapacak yüreği var mı? Mühim olan budur.

Bu yazı toplam 1998 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.