• BIST 90.383
  • Altın 144,409
  • Dolar 3,6117
  • Euro 3,9021
  • Kocaeli 17 °C

Sultan Abdülhamid’in İzmit’teki mührü

Ali GÜNDOĞDU
Kocaeli; tarihsel, kültürel ve doğal mirasıyla son zamanlarda dikkatleri üzerine çekiyor. Bu değerli miras tarihin her döneminden bir şeyler barındırıyor içerisinde. Zira bu miras özümsenerek gelmiş bu günkü zaman dilimine...
Bu şehirde yeri gelir; Antik Dönem medeniyetlerinin o gizli izleriyle karşılaşırsınız, yeri gelir Roma lejyonerlerinin ayak seslerini duyarsınız, yeri gelir Selçuklu atlılarının kişnemelerini işitirsiniz, yeri gelir Devlet-i Aliyye'nin o eşsiz hoşgörü çemberi içerisinde ezan ve çan seslerinin birbirine karıştığına şahit olursunuz, yeri gelir vatanını korumaya yemin etmiş milli müfrezelerin naraları çınlar kulaklarınızda, yeri gelir kalabalıklar arasında yalnızlık içerisinde geçmişin kehkeşanlarına özlem duyarsınız...
İşte bu duyguları yaşadığınız yer Kocaeli'dir...
Ve bu duyguları yaşadığınız yerin tamda ortasında Devlet-i Aliyye'nin en dirayetli yöneticilerinden birisi olan Sultan II. Abdülhamid'in bir iziyle karşılaşırsınız. Kim ne derse desin, kim ne konuşursa konuşsun, kim ne lakap takarsa taksın Sultan II. Abdülhamid; Devlet-i Aliyye'nin en dirayetli yöneticilerinden bir tanesidir.
Zira, padişahlık yaptığı yıllar Devlet-i Aliyye'nin zor yıllarıdır. Devletin içerisindeki ve dışarısındaki şer güçler her türlü fitne ve fücuru çıkarmaya çalışmaktadırlar. Böylesine bir dönemde padişahlık yapmıştır Sultan II. Abdülhamid...
Bu yılların 25. seneyi devriyesinde İzmit'te Sultan II. Abdülhamid adına bir saat kulesi yaptırılmıştır. Tıpkı, İstanbul'da, İzmir'de, Bursa'da, Çanakkale'de, Tarsus'ta olduğu gibi...   
İzmit Saat Kulesi, 1900 (1901) yılında dönemin İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından ünlü Mimar Vedat Tek'e yaptırılmıştır.   
Kulenin inşasında kesme taş ve mermer malzeme kullanılmıştır. Neoklasik üslupta, dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş olan kule dört bölümden oluşmaktadır. Zemin katı oluşturan 1.bölüm diğer üç kattan daha geniş bir şekilde yapılmıştır. 
Kulenin kuzey cephesinde giriş kısmı bulunmaktadır. 1. katın kenarlarında mermer sütunlara, üç kenarında ise (doğu, batı, güney) çeşmelere yer verilmiştir. Basık kemerli çeşmelerin yalakları dikkat çekicidir. Çeşme aynalığında yay içerisinde ay yıldız, ay yıldızın altında da çelenk bulunmaktadır. Çeşmelerin üst kısmındaki bordürlerde kitabe kuşakları yer almaktadır. Zamanla tahrip olan kitabe kuşaklarından sadece batıda bulunan kitabe tam olarak okunmaktadır. Burada "Belediye itdi inşâ bu kuleyle çeşmeyi Sîne-i Kameriyye 1318 (1902/03)" yazısı vardır. 
Kulenin 2., 3. ve 4. katları oldukça hareketli bir şekilde inşa edilmişlerdir. 2. katta köşelerde sütunlara yer verilmiş, her cepheye kaş kemerli açıklıklar konulmuştur. 2. katta dökme demir korkuluklardan bir gezinti alanı oluşturulmuştur. Son derece zarif bir yapıda olan korkuluklar döneminin üslup özelliklerini yansıtmaktadır.   
Kulenin 3. katında da her cephe yüzeyinde kaş kemerli pencerelere yer verilmiştir. Pencerelerin alt kısımlarında, mermer madalyonlar içerisinde II. Abdülmamid'in tuğrası bulunmaktadır. Ayrıca 3. katın köşelerinde silindirik ve elips şeklindeki düz madalyonlar vardır. 
Kulenin 4. katında ise zarif çerçeveler içerinde saatlere yer verilmiştir. Saatlerin üst kısımlarda üçer pencere kuşağı bulunmaktadır.       
İnce-sivri külah uygulamasının denendiği bu kulede, saçak sistemi oldukça taşkın yapılmıştır. Saçak altı çeşitli uygulamalarla hareketlendirilmiştir. 
Günümüzde, Kocaeli'nin sembolü haline gelen saat kulesi, her katında farklı mimari uygulamaların denendiği, yine her katında farklı süsleme unsurlarının uygulandığı (oyma ve kabartma vs.), hareketli beden duvarları ve ince uzun-külah yapısıyla dikkat çekmektedir. 
1971 yılında Seka Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla, 2006 yılında da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen kule günümüzde hala kullanılmaktadır. 
Kaynak: Volkan Şenel/Tarihçi 


SULTAN 2. ABDÜLHAMİD- Sultan 2.Abdülhamid, İzmit’e mührünü basmış padişah. 


PADİŞAHIN TUĞRASI- Kulenin 3. katında da her cephe yüzeyinde kaş kemerli pencerelere yer verilmiştir. Pencerelerin alt kısımlarında, mermer madalyonlar içerisinde II. Abdülmamid'in tuğrası bulunmaktadır.


KARTPOSTAL-İzmit Saat Kulesi, 1900 (1901) yılında dönemin İzmit Mutasarrıfı Musa Kazım Bey tarafından ünlü Mimar Vedat Tek Bey'e yaptırılmıştır.  İlk yıllarında İzmit kartpostallarının vazgeçilmez figürüdür. 
Bu yazı toplam 931 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKAN MARKALARIMIZ
  • TUANA EVLERİ 2. ETAP'TA YÜZDE 5 İNDİRİM
  • ROMATEM Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37