1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sungurlu Barajı ÇED toplantısı yapılamadı
Sungurlu Barajı ÇED toplantısı yapılamadı

Sungurlu Barajı ÇED toplantısı yapılamadı

Kandıra’da yapılması planlanan Sungurlu Barajı için düzenlen ÇED toplantısına köylüler ve çevreciler tepki gösterdi.

A+A-

Kandıra’da 18 köyü sular altında bırakacak Sungurlu Barajı ÇED Toplantısı, Kandıra Akçaova Köyü Cami Sosyal Tesislerinde gerçekleşti. Toplantıya çevreciler, köy sakinleri, CHP Çevre ve Sağlık Komisyonu, Halkevleri katılarak İSKİ yetkililerine tepki gösterdi. Yapılması planlanan baraj dolayısıyla Akçaova ve Teksen köyleri haricinde baraj altında ve baraj havzası içinde kalacak olan Akıncı, Avdan, Ağaçağıl, Deliveli, Çalyer, Nasuhlar, Şerefsungur, Karadivan, Hacışeyh, Tatarahmet, Çakmaklar, Selametli, Çalca, Kubuzcu, Gebeşler ve Yağcılar köyleri de boşaltılacak. Boşaltılacak olan köylerin içinde tarım arazileri de bulunuyor. 

YILLARDIR ÇİVİ BİLE ÇAKAMADILAR

Yapım fikri 1954 yılında atılan Sungurlu Barajı Yeşilçay İçme Suyu projesi için Kandıra’ya bağlı Akçaova ve Teksen köyleri İSKİ’nin koruma alanı bölgesi ilan edilmiş, 2005 yılında ise köylere imar yasağı getirilmişti. O tarihten beri evlerine bir çivi bile çakamayan köy sakinleri oldukça tepkili. Köy sakinleri tepkilerini Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklardan Çevre Mühendisi Fatma Turan, Anka ÇED’den Abdurrahman Polat, İl Çevre Müdürlüğü ve Şehircilik Temsilcileri Çevre Mühendisi Şennur Yıldız ve ÇED Şube Müdürü Güneş Ekşi’ye dile getirdiler. 

ARTVİN CERATTEPE’YE DESTEK 

Akçaova Köyü sakinleri köy meydanında astıkları pankartlarla olayı protesto etti. Köylüler, astıkları bir pankartla Artvin Cerattepe’de bir aydır devam eden Madene Hayır eylemine de destek verdi, “Biz Halkız Biz Devletiz Akçaova’dan Cerattepe’ye Selam Olsun’ pankartı astı. Halkevleri Kocaeli Şubesi, toplantıya kalabalık bir gurupla katıldı. Köyün sokaklarında ellerinde dövizler ve sloganlarla gezen Halkevciler, hiçbir parti adına direnmiyoruz biz halkız dediler. 

YOĞUN KATILIM 

Toplantıya çevreciler, köy sakinleri, CHP Kocaeli Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Hülya Yolcubal, CHP İl Yöneticileri,  CHP Çevre ve Sağlık Komisyonu, Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Fatih Çağlar, CHP eski İl Başkan Yardımcısı Müzeyyen Topçu, CHP Kandıra İlçe Başkanı Recep Şenol, Kuzey Ormanları Savunması Platformu üyeleri, Halkevleri katılarak İSKİ yetkililerine tepki gösterdi. Çevrecilerin yoğun tepkisi üzerine tutanak tutularak ÇED toplantısı gerçekleşmedi. 

TUTANAK TEKRAR YAPILDI 

Çevrecilerin tepkisi üzerine gerçekleşemeyen Sungurlu Barajı ÇED toplantısında oldukça gergin anlar yaşandı. Jandarma’nın müdahale etti. Köylüler toplantının yapılacağı Akçaova Cami Sosyal Tesisleri dışında bekletildi. CHP İl Yöneticisi Mustafa Kahraman ve İSKİ yetkilileri arasında sözlü ve elle kavga oldu. ÇED başlamıştır ama devam edememiştir yazılı Tutanak köylülerin ve çevrecilerin tepkisi üzerine ÇED yapılamamıştır olarak düzeltilerek tekrar yazıldı. Tutanak yazılması esnasında cHP Kocaeli Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet, tutanağın başında düzeltmenin yapılmasını bekledi. Tutanak tekrar yazılırken, çevreciler sosyal tesisin dışında sloganlar atmaya, barajı istemiyoruz demeye devam etti. Tutanağı alan Akçaova Köy Muhtarı Remzi Yücel, çevrecilere tutanağı okudu. 

BARAJI İSTEMİYORUZ 

ÇED Toplantısı sonrası basın açıklaması yapan Remzi Yücel, “bugün taşı toprağı altın olarak gösterilen ve yüksek binalar ve rezidanslarla bezenen yabancı sermayenin rant kapısı İstanbul’a su vermek için ve yabancı sermayenin katkıları ile yapılması planlanmış ve projelendirilmiş Sungurlu Barajı bölgemizde Akçaova, Teksen, Akıncı, selametli, Çalca, Kabuzcu ve Bağlısı mahalleleri ile birlikte havzada bulunan yerleşimleri bir bir yurtsuzlaştıracaktır. Revez alanı içerisinde kalacak olan yaşam ünitesi evlerimiz, tarım arazisi geçim kaynağımız tarlalarımızla ve akibeti belirsiz bir toplum olmak istemiyoruz. Bu barajın yapılmasını istemiyoruz “ dedi. 

SÜRGÜN SIRASI SİZDE DİYORLAR 

Yücel’in ardından konuşan Teksen  Köyü Muhtarı Ziyaattin Soykan, 60 yıllık çile bitsin, Sungurlu Barajı’na hayır dedi. Yaklaşık 60 yıldır oldu olacak planlandı planlanacak şunu yapıp şunu yapamazsın denilerek İstanbul’un İSKİ’si bölgemize, Kocaeli’nin bir bölümüne musallat oldu diyen Soykan, “2040 yılına kadar İstanbul’da 2 milyon insanın su ihtiyacını karşılayacağını vaaz eden bu proje bizler için umutsuzluğun geri dönülmez bir yok oluşun adıdır. Kuzey ormanlarına en değerli su havzalarına rant için 3. Köprü, 3. Hava alanı kanal İstanbul gibi katil projeler yapılan İstanbul can çekişmekte, can çekişirken de bizler için ölüm yolları planlanmaktadır. Nasıl İstanbul’a su vermek adına Melen Çayı su projesi ile yöre halkı sürgün edildiyse bugün de Sungurlu Barajı projesi ile sürgün sırası sizde denmektedir “ dedi. 

TOPRAKLARIMIZ ÖKSÜZ KALACAK 

Bu proje ile köylerimiz sular altında kalacak ve tarihe gömülecek diyen Soykan, “700 yıldır birlikte yaşayan bu insanlar birbirinden ayrılacak, topraklar öksüz kalacak. Yani bir yaşam ortadan kalkacak ekosistem değişecek bölgenin tüm sosyal kültürel ekonomik varlığı yok edilecektir. Ülkemiz her geçen gün tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlı hale gelirken bölgemizde ki üretim örnek teşkil etmekte ve desteklenmektedir. Fakat bu proje bölgemizde yürütülecek tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin sonunu getirecektir. Bugün bu ata topraklarından sürgün edilmeye çalışılan bizler yaşamımız ve geleceğimiz hakkında endişeleniyoruz” diye konuştu. Soykan son olarak ise, bu kentin valisi, belediye başkanı geleceğimizle ilgili neden tek kelime etmemektedir, yurttaşlarına sahip çıkmamaktadır. Ne olursa olsun kim olursa olsun Sungurlu Barajını istemiyoruz” ifadelerini kullandı. 
Bu haber toplam 2547 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum