1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sünnetsiz erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski artıyor
Sünnetsiz erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski artıyor

Sünnetsiz erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski artıyor

İdrar yolları enfeksiyonu özellikle 1 yaşından küçük bebeklerde tekrarlayabilen özelliğe sahip. Her geçirilen enfeksiyonda böbrek, mesane ve idrar yollarında geri dönüşümü olmayan hasarlar bırakıyor

A+A-

İdrar yolları enfeksiyonu özellikle 1 yaşından küçük bebeklerde tekrarlayabilen özelliğe sahip. Her geçirilen enfeksiyonda böbrek, mesane ve idrar yollarında geri dönüşümü olmayan hasarlar bırakıyor. Bunun sonucunda böbrek yetmezliği gelişebiliyor. İdrar yolları enfeksiyonunun tekrarlamaması içinse altta yatan nedenlerin gözden geçirilmesi ve ortadan kaldırılması gerekiyor. Uzmanlar, sünnetsiz erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riskinin 10-20 kat arttığını belirtiyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi, idrar yolları enfeksiyonuna zemin hazırlayan en önemli faktörün vezikoüreteral reflü ve böbrek taşları olduğuna dikkat çekiyor. Dr. Cüneydi, “Her iki hastalık da bebeklerde böbrek yetmezliğine götürecek kadar tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonu yapabiliyor.” diyor.

“HUZURSUZLUK VE AĞLAMA ENFEKSİYON BELİRTİSİ OLABİLİR”

Cüneydi, süt çocuklarında görülen idrar yolları enfeksiyonu belirtilerinin erişkin veya büyük çocuklardan farklı olabildiği uyarısında bulunarak şu bilgileri veriyor: “Karın ağrısına bağlı huzursuzluk iştahsızlık, kusma, ateş, idrarda koku, idrar yaparken ağlama, bulanık idrar, kilo alamama ve ciltte solukluk bebeklerde görülen tipik belirtileri. Bebeğin yaşı ne kadar küçükse idrar yolları enfeksiyonundan şüphelenmek o kadar zorlaşıyor. Çünkü bu belirtileri çok belirgin göstermeyebiliyor. Özellikle huzursuzluk yenidoğan döneminde gaz ile karıştırılabiliyor. Bu yüzden nedeni açıklanamayan huzursuzluk ve ağlama sorunundan idrar testi yaptırarak bu şüpheden kurtulmak gerekiyor.”

“KIZ BEBEKLER İÇİ KÖPÜKLE DOLU BANYO SUYUNDA BEKLETİLMEMELİ”

Cüneydi, idrar yolları enfeksiyonunun oluşumundaki nedenleri şöyle sıralıyor: "Hijyen sorunu, anatomik bozukluklar, böbreklerde taş, kronik kabızlık, idrar yapma bozuklukları, cinsiyet ve sünnet rol oynuyor. Kız çocukların da idrar yollarının son kısmı olan üretra erkek çocuklara göre daha kısa olduğu için ve bez kullanımından dolayı idrar yolları enfeksiyonu daha sık görülüyor. Bu nedenle kız çocuklarında ön temizlik önden arkaya doğru yapılmalı ve arkaya getirilen bezle ön taraf tekrar silinmemeli. Çünkü perine denilen makat ve vajina arasındaki mikroplar bu yolla idrar yollarına ulaşabiliyor. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da kız bebekleri içi köpükle dolu banyo suyunda fazla bekletmemek. Aksi takdirde vajina florası bozulur ki bu da yararlı mikropların oradan uzaklaşmasına neden oluyor.”

“SÜNNETSİZ ERKEK BEBEKLERDE RİSK 10-20 KAT ARTIYOR”

Erkek çocuklarda ilk 1 yıl içinde ateşli idrar yolları enfeksiyonu tanısı alan çocukların yüzde 90'nın sünnetsiz olduğunu ifade eden Cüneydi, “Sünnetsiz erkek çocukların sünnetli olanlara oranla 10-20 kat daha fazla idrar yolları enfeksiyonuna yakalandığı biliniyor. Tedavi süresi ortalama 7-14 gün arasında sürüyor. Antibiyotik seçimi ve uygulama yöntemi çocuğun yaş ve klinik durumu ile kültür antibiyograma bağlı olarak değişiyor. Ancak bir yaşından küçük çocuklarda, kızlarda, idrar yapma bozukluğunda ve vezikoreteral reflü varlığında idrar yolları enfeksiyonu tekrar edebiliyor. Bu durumda hiçbir neden bulunamıyorsa günde tek ve düşük doz antibiyotikle 6 ay koruma tedavisi uygulanıyor.” şeklinde konuşuyor.

“TEDAVİDE GEÇ KALINIRSA BÖBREKLERDE CİDDİ HASAR BIRAKABİLİR”

İdrar yolları enfeksiyonunun tedavi edilebilen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Cüneydi, ancak tedavide geç kalındığında veya hastalık sık tekrarladığında böbreklerde yara ve doku ölümü, bunun sonucunda da fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabildiği uyarısında bulunuyor. Cüneydi, şunları ifade ediyor: “Dolayısıyla huzursuz, iştahsız, kilo almayan, idrarda kokusu olan, bulanık ve kanlı idrar yapan, kusan, ateşi ve ciltte solukluğu olan bebeklerin idrar yolları enfeksiyonu açısından mutlaka irdelenmesi gerekiyor. Anne ve babaların bu yakınmadan biri bile varsa çok fazla oyalanmadan, başka nedenlere yormadan doktora başvurmalıları çok önemli.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.