1. HABERLER

  2. Superonline’ın abone sayısı 425 bin
Superonline’ın abone sayısı 425 bin

Superonline’ın abone sayısı 425 bin

Turkcell Superonline’ın abone sayısı 5 senede 38 kat artarak 425 bine çıktı. Şirket, fiber optikte de 6 kat büyüyüp önemli bir yere geldi. Fiber internet alanında yüzde 66 abone payı ile birinci oldu.

A+A-

Turkcell Superonline’ın abone sayısı 5 senede 38 kat artarak 425 bine çıktı. Şirket, fiber optikte de 6 kat büyüyüp önemli bir yere geldi. Fiber internet alanında yüzde 66 abone payı ile birinci oldu. Toplam 1,8 milyon lira yatırım yaparak 31 bin kilometre ağ ördü.

Turkcell Superonline’ın fiber internet ve abone sayısı basın toplantısı ile açıklandı. Toplantıda söz alan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Superonline ile Türkiye’nin geleceğine yatırım yaptıklarını vurgularken, şunları ifade etti:

“Malum, Türkiye’yi fiber internet ile 2008’de buluşturduk. Bir mobil operatörden dünya ile rekabet eden bir iletişim şirketi haline gelmemiz adına 2008 çok önemliydi. Fiberin geleceğini görerek yatırımlarımızı yaptık ve Türkiye’yi dünya ile aynı anda fiber internet ile tanıştırdık. 5 senede toplam yatırım miktarımız 1,8 milyar lirayı buldu, fiberoptik ağımız ise 31 bin kilometreyi aştı. Artık Türkiye’ye 75 ilimize değen ve bölge ülkelerin sınırlarına kadar genişleyen bir fiber internet altyapısı armağan etmiş durumdayız. Sınır bağlantılarımızdan Avrupa, Kafkasya, Asya ve Ortadoğu arasındaki telekom hizmetleri ve transit data trafiğinin taşınmasında önemli rol oynuyoruz. Evlere ve ofislere 1.000 Mbps süratinde sunduğumuz fiber internet ile Türkiye’yi dünyanın ilk sıralarına taşıdık. Geçtiğimiz hafta Sayın Bakanımız Binali Yıldırım, İstanbul’un Los Angeles ve Singapur ile birlikte dünyanın 3 internet yönetim odağından biri olacağını açıkladı. Fiber yatırımına başladığımız ilk günden bu yana İstanbul’u internet üssü yapma planı ile eylemlerde bulunan Turkcell Superonline ile Türkiye’ye katkı yaptığımız için gururluyuz.”

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan ise bireysel segmentte 42, kurumsalda 6, toptanda ise 2,5 kat büyüdüklerine işaret etti. Murat Erkan, yatırımları ile ilgili şunları aktardı:

“Bundan 5 sene evvel 157 milyon lira ile başlattığımız yatırım bütçemizi her geçen sene daha da artırdık ve toplam 1,8 milyar lira yatırım rakamına ulaştık. Turkcell Grup sinerjisi ile uygun yerlerde mobil, uygun yerlerde sabit ile optimum kombinasyonla en yararlı yatırım planını ortaya koyduk. Satın alma planlarımızı uyguladık ve 5 senede 4 önemli satın alma yaptık. Bunalım dönemlerinde diğer şirketler eleman çıkarırken biz personel sayımızı artırdık ve istihdamımızı 10 bine getirdik. Fiber interneti 5 senede 12 şehrimizde 1 milyon 339 bin evin kapısına götürdük, 425 bin abone ile buluşturduk. Şu an Türkiye’de toplam fiber abonesinin yüzde 66’sı bizim müşterimiz. Fiber internette sektörün önderiyiz. Turkcell Superonline bu 5 senede toplamda 6 kattan fazla büyüme elde etti. Yatırımlarımızla Türkiye, dünya fiber liginde yakından takip edilen çok önemli bir yere geldi. 2012 dördüncü çeyrekte fiberde bir senede yüzde 141 abone artışı görüldü.”

Fiber internette Türkiye’yle değil dünyayla yarıştıklarını belirten Erkan, sözlerine şöyle devam etti:

“2008’de bu yatırıma başladığımızda tek DSL teknolojileri ile maksimum 8 Mbps’ye kadar internet servisi verilebiliyor, Türkiye’de internet kullancılarının yüzde 94’ü 1 Mbps ile bağlanıyordu. Turkcell Superonline olarak 5 sene evvel fiberi devreye alarak 10 Mbps sürat ile başlattığımız devrimi, Mayıs 2011’de minimum internet süratimizi 10 Mbps’den 20 Mbps’e çıkararak sürdürdük. Artık 5. Senemiz onuruna fiber internette sürat çıtasını minimum 25 Mbps’ye çıkarıyoruz. Türkiye’de bireyselde 1.000 Mbps süratini verebilen tek operatörüz. Türkiye’yi dünyada bu hızı evlere kadar verebilen ilk 5 ülke arasına soktuk.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.