1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Süreç başladı, pazar son gün
Süreç başladı, pazar son gün

Süreç başladı, pazar son gün

24 Haziran seçimlerinin ilkleri arasında yer alan siyasi partilerin ittifak kurarak seçime girebilmeleri için süreç bugün başladı.

A+A-

Türkiye, 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem  Milletvekili Genel Seçimleri için sandığa gitmeye hazırlanıyor.  Siyasi partilerin seçim ittifakı yapmalarına imkan tanıyan 7102 sayılı  Seçimlerin Temel Hükümleri Seçmen Kütükleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun  ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Türkiye'de ilk kez  siyasi partiler ittifak kurarak seçime girebilecek. Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) çıkarılan kanun gereği seçim takvimi ve  konuyla ilgili genelgesini hazırladı.

Seçim takvimi ve ilgili genelgeye göre, seçim ittifakı, YSK tarafından  belirlenip ilan edilen seçimlere katılma yeterliliğini taşıyan siyasi partiler  arasında yapılabilecek. İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler, genel  başkanlarının imzalarını içeren ittifak protokolünü YSK'ya bugün teslim etmeye  başlayacak. Bu partiler, 6 Mayıs 2018 Pazar günü saat 17.00'ye kadar ittifak  protokolünü YSK'ya teslim edebilecek. Belirlenen bu tarih ve saatten sonra  ittifaka yeni bir siyasi parti dahil olamayacak.

İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler, aday  listelerinin teslim edilmesi için seçim takviminde ilan edilen süre gözetilerek,  19 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 17.00'ye kadar aynı usulle ittifak protokolünde  değişiklik yapabilecek.

Bu partiler, 18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 17.00'ye kadar YSK'ya  bildirimde bulunmak suretiyle ittifaktan vazgeçebilecek. Birden fazla partiyle  kurulan ittifaklarda, bir partinin vazgeçmesi halinde ittifak diğer partiler  arasında devam edecek. Bu durumda ittifakta kalan partiler, 19 Mayıs saat  17.00'ye kadar ittifak protokolünü değiştirebilecek ya da ittifaktan  vazgeçebilecek. İttifak yapan siyasi partiler, kendi aday listelerini verecek,  partiler belirtilen ilkeleri dikkate almak suretiyle ve kanunlara aykırı olmayan  ittifak protokolü hazırlayabilecek. Bu partiler, ittifak protokolünde oy  pusulasında kullanılacak ittifak unvanını belirleyebilecek, ancak bu isim 2820  sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nda kullanılamayacağı belirtilen ifadeleri  içermeyecek.

İTTİFAK NASIL SAYILACAK?

YSK kararına göre, seçime AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti,  MHP, Saadet Partisi, Vatan Partisi ile HÜDA PAR girecek. İttifak yapan partiler, oy pusulasında, ittifak unvanları altında yan  yana yer alacak. Partilerin logoları, isimleri, genel başkanlarının adları ile  partiler için ayrılan her sütunun altında, milletvekili adaylarının isimleri de  belirtilecek. Seçmenler, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte  bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa attıktan sonra oy  verme işlemini tamamlayacak. Birlikte yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, önce  Cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

İttifak alanı içerisinde, "EVET" mührünün, bir siyasi partiye ayrılan  alana, hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne,  ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyasi partiye ayrılan alana  basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve sayım döküm  cetvelinde o siyasi partinin cetveldeki sütununa işaretlenecek. Bu haller dışında, yalnız ittifak alanı içerisine "EVET" mührünün  basıldığı her durumda, bu oy pusulaları da geçerli kabul edilecek ve sayım döküm  cetvelinde ittifakın ortak oyları sütununa rakamlar birden başlamak üzere,  sırasına göre çizilmek suretiyle, ayrı ayrı işaretlenecek.

 Aynı ittifak içerisindeki siyasi partilerin her birinin geçerli oyu,  ittifakı oluşturan siyasi partilerin o seçim çevresinde tek başına aldıkları oy  sayısına, ittifakın ortak oylarından gelen payın ilave edilmesiyle elde edilecek. İttifak yapan her bir partiye ortak oylardan gelen pay, ittifak yapan  siyasi partilerin tek başına aldıkları oyun bu partilerin toplam oyuna  bölünmesiyle elde edilen katsayının ittifakın ortak oyu ile çarpımı sonucu elde  edilecek.

 İttifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının  yüzde 10'u geçmesi halinde, bu siyasi partilerin her biri barajı geçmiş  sayılacak. Seçim ittifakı yapılması halinde, yüzde 10'luk barajın hesaplanmasında  ittifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamı esas alınacak,  bu siyasi partiler için ayrıca baraj hesaplaması yapılmayacak.  İttifakın elde edeceği milletvekili sayısının hesaplanmasında, ittifak  yapan siyasi partilerin toplam oyu esas alınacak. İttifakın elde ettiği toplam  milletvekili sayısı, ittifak yapan siyasi partiler arasında her birinin aldığı  geçerli oy sayısı esas alınarak, bu düzenlemedeki usule göre paylaştırılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.