1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Süreç tamamlandı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Süreç tamamlandı

A+A-
KOÜ’de Prof.Dr. Sadettin Hülagü dönemi resmen başladı. 
Ya da başka bir açıdan bakarsak, KOÜ’de Komsuoğlu dönemi resmen sona erdi.
Bu kentin en önemli kurumunda en tepedeki yöneticinin değişmesi hiç kuşkusuz önemlidir ve bu kentteki herkesi ilgilendirir. 
KOÜ Rektörlüğü görevini 8 yıl kesintisiz sürdürdükten sonra süresini yüz akıyla tamamlayıp görevini devreden Prof.Dr. Sezer Komsuoğlu, bu kentin saygın bir hemşerisi olarak aramızda yaşamaya devam edecektir. Ulusal ve yerel düzeyde siyasi atmosferde çok büyük  değişiklikler olmazsa, yeni Rektör Prof.Dr.Sadettin Hülagü’nün 4 yıllık birinci dönemini tamamladıktan sonra, bir dört yıl daha aynı görevi sürdüreceğini öngörmek için de kahin olmaya gerek yoktur. 
Eski Rektör Prof.Komsuoğlu ile, yeni rektör Prof.Hülagü arasında her açıdan çok büyük farklar bulunduğunu çok uzun olmayan bir gelecekte hepimizin fark edeceğini tahmin ediyorum.
Sezer Hoca, yetkilerini sonuna kadar kullanan, otoriter, çok inandığı, çok güvendiği insanlarla birlikte çalışmaya özen gösteren, kent dinamikleri ile uyumlu olmaya önem veren bir yöneticiydi. 
İnsanlık kalitesi açısından Prof.Komsuoğlu ile, Prof.Hülagü arasında kıyaslama yapamayız. Her ikisi de tıp alanında kendi branşlarında son derece başarılı insanlardır. Ama KOÜ’nün yönetiliş biçiminde farklı bir tarzı, farklı bir üslubu göreceğimizi tahmin ediyorum. 
………..
KOÜ’de önceki akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile sona eren süreç, yaklaşık 1 yıl önce başladı. Sezer Komsuoğlu için yasal süreç sona ererken, yeni Rektörün yine Tıp Fakültesi kökenli olacağını tahmin etmek de zor değildi. Sadettin Hoca ile rektörlük seçimi öncesi baş başa uzun bir görüşme yapma imkanım olmuştu. Kendisinden dinledim.  Prof.Sadettin Hülagü, öyle “Ben Türkiye’nin en güçlü adamının doktoruyum. Recep Tayyip Erdoğan’ı ben tedavi ettim. O’na yakınım. Bu tablo içinde Rektörlük için en güçlü aday benim” diyerek ortaya çıkmış biri değildi. 
KOÜ Tıp Fakültesi’nde görevli çok değerli hocaların bir araya gelip görüştüğünü, kendisinin bu görev için başka değerli hocaları tavsiye ettiğini ve destekleyeceğini söylediğini anlattı, “Benim adaylığım üzerinde görüş birliğine varıldı. Ben de görevden kaçmadım. İlk iş olarak da muayenehanemi kapattım” diye süreci özetledi. 
Aslında Prof.Hülagü için, KOÜ Rektörlüğünü üstlenmek bir külfet olarak da görülebilir. KOÜ Tıp Fakültesi’ndeki görevi dışında çok iyi para kazanan, kendi alanında sadece Türkiye’de değil, dünyada da tanınan, özellikle Karaciğer transplantasyonu konusunda dünyanın önde gelen isimleri arasında görülen, dilediği gibi dünyanın her yerindeki bilimsel konferansları takip edebilen, rahat, huzurlu yaşayan bir adam. Rektör adayı olarak, kendi başına iş aldı.  Hatta belki bir miktar fedakarlık yaptı. Serbest bir hekim olarak daha çok para kazanma imkanı varken, kendisini devasa bir kurumu yönetmek için kurguladı. Önümüzdeki 8 yıl, Prof.Dr.Hülagü için çok kolay olmayacaktır. 
………
Bir gerçeğin daha altını çizmek lazım. Seçim sürecinde, hem kurum içinde, hem kent kamuoyunda, “Prof.Dr.Sadettin Hülagü, Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine aday olmuştur. Bu görev kendisine sipariş edilmiştir” havası yaratılmak istendi.  Oysa işin aslı öyle değil. Prof.Dr. Hülagü; Tıp Fakültesi’nde çalışma arkadaşlarının, değerli hocaların desteğini alıp, Rektör adayı olarak yola çıktıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan destek aldı. Bu destek de, Erdoğan’ın eşi ile birlikte İzmit’teki evini ziyaret ederek, Prof.Hülagü’den yana çok açık ve çok önemli desteği belki de bugüne kadar hiç kimseye göstermediği kadar net, açık ve kuvvetliydi.
Daha önce yazdım. Bu konuyla ilgili pek çok sohbette de açık açık söyledim.  Prof.Dr.Sadettin Hülagü’nün KOÜ’ye rektör olarak atanması  kesindi. Rektör konusunda son sözü söyleme yetkisi Cumhurbaşkanı’na aitti. Prof.Dr.Hülagü , KOÜ’de seçimle belirlenecek adaylık sıralamasında ilk 6 isim arasında yer alabilmişse, hiç tereddüt yoktu ki, YÖK’ten Köşk’e gidecek  3 isim arasında mutlaka yer alacak, sonra da hiç tereddüt yoktu ki, Cumhurbaşkanı tarafından  atanacaktı. Sadettin Hoca bana bu durumu daha KOÜ’deki seçim öncesi şu sözlerle anlatmıştı:
“- Sayın Cumhurbaşkanı ile sık sık görüşüyoruz. Bana Telefon’da (Ne haber Rektör) diye hitap ediyor. Seçim çalışmalarını soruyor.”
Olay bu kadar netti. Sadettin Hoca, bu durumu, Cumhurbaşkanı ile olan yakınlığını seçim sürecinde hiç saklamadı. Ama, 15-20 oy alıp, seçimde ilk 6 isim arasına girmek kendisi için yeterken, hırs yaptı, “Cumhurbaşkanı’nın önüne benim adı en yüksek oy alan aday olarak gitmeli” dedi ve herkesten çok çalıştı. Aslında Cumhurbaşkanı’na bu denli yakın olması,  KOÜ’deki seçimde Prof.Hülagü’nün aleyhine de olabilirdi.  Seçimde Prof.Hülagü’ye oy veren 291 KOÜ öğretim görevlisinin tamamı AKP’li ya da “Recep Tayyip Erdoğan fanatiği, sevdalısı” değildi.
……..
Süreç tamamlandı. Her açıdan KOÜ için hayırlı olduğunu düşünüyorum. Kaybeden, karizması çizilen hiç kimse yok.  Sadettin Hoca’nın KOÜ’deki yönetim tarzı ve kurumun geleceği ile ilgili çok önemli projeleri vardı. Ortaya koyduğu, vaatlerini taahhüt ettiği bir kitapçık var. KOÜ’nün kurum olarak yükselmesi, daha değerli, itibarlı hale gelmesi, kentle daha fazla bütünleşmesi hepimizin menfaatinedir. Daha demokratik, daha uzlaşmacı, kurum içinde kimseyi ötekileştirmeyen, itmeyen bir yönetim tarzı göreceğimizi umuyorum. Sadettin Hoca’nın, kendisini siyaseten yüzde 100 AKP’li, tutucu, bağnaz biri olarak görenleri yanıltacağından eminim. Siyasetle, ülkeyi ve kenti yönetenlerle iyi diyalog içinde olacağı ve destek göreceği de bir gerçektir. 
Kendisi açısından hiç gereği yokken, zor bir göreve talip oldu. Cumhurbaşkanı tarafından atanmış olması, zaten beklenen bir durumdu. Ama KOÜ’deki seçimden 1 nci çıkması çok önemlidir ve Sadettin Hoca’yı üstlendiği görevde asıl güçlü kılan faktör de bu olsa gerektir. 
Bu yazı toplam 280 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.