1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriye yanıyor, Yunanistan şokta!
Suriye yanıyor, Yunanistan şokta!

Suriye yanıyor, Yunanistan şokta!

Birçok ülkede yangın varken hamd olsun Türkiye dimdik ayakta. Peki bunun sebebi nedir? Sebebi gayet açıktır ki, Türkiye demokrasi ile yönetilmektedir. 4 yılda bir halk sandığa gider ve beğen

A+A-

Birçok ülkede yangın varken hamd olsun Türkiye dimdik ayakta. Peki bunun sebebi nedir? Sebebi gayet açıktır ki, Türkiye demokrasi ile yönetilmektedir. 4 yılda bir halk sandığa gider ve beğendiğini iş başına getirir. Nitekim geçmiş dönemlerde % 20 özerinden oy alıp da iktidarın birinci ortağı yaptığı partiyi beğenmemiş olmalı ki, bir sonraki seçimlerde % 1,5’a çekerek parlamento dışı bıraktı. Anap gibi, DSP gibi ve MHP gibi…

Oysa dikta ile idare edilen ve literatürlerinde seçim olmayan ülkeler; Tunus gibi, Mısır gibi, Libya gibi ve nihayet şimdi de Suriye gibi ülkelerin yönetimleri patır patır dökülüyorlar ve halkları sokakta ve her gün yüzlerce insan ölüme terk edilmektedir. Başındaki insanlar bir gün daha fazla işgal ettikleri makamlarda kalabilmek için gözlerini kırpmadan kendi vatandaşlarının üzerine acımasızca bombalar yağdırabilmektedirler.

Yunanistan ise tamamen farklı. Orada da yönetim zafiyeti söz konusu ve halkın talep ve beklentilerine cevap verebilecek bir hükumet işbaşında değil ve küresel kriz kendilerini ciddi bir biçimde hırpalamış durumda. Ekonomileri pamuk ipliğine bağlı ve Yunanistan şu an ekonomik darboğaz ile karşı karşıya.

Vahşi kapitalizmin acımasız pençesinde debelenen ülkelerde fakir ile zengin arasındaki makas her geçen gün açılmakta, serveti milyar dolarlarla ifade edilen insanların sayısının her geçen gün artmasının yanında; kuru ekmek mücadelesi veren yoksul insanların sayısındaki artış da her geçen gün korkutucu boyutlara ulaşmaktadır.

İçinde Türkiye’nin de olduğu ülkelerin model olarak alması gereken sistem ise, milleti/halkı özne kabul eden bir anlayışı esas alan, devletçi yapıdan ziyade halkın refahına birinci öncelik veren bir anlayışı benimsemeleri esas olmalıdır.

Rant ekonomisini diri tutan tüketici toplumu özendirmekten şiddetle kaçınılmalı. Buna mukabil üretici toplumu ihdas edilmesi esas alınmalıdır. Silah sanayisine akan paraların önüne set vurulmalı ve bu paranın insanlığın saadetine sarf edilmesi sağlanmalıdır. Teknolojik gelişmeleri lüks tüketim mallarına yöneltmek yerine; fizyolojik ihtiyaçlardan başlayarak insanların temel geçimlerini sağlayacak ürünlere yönlendirilmeli ve bunun için üreticiler bir şekilde özendirilmelidirler. Bunlar yapılmadığı müddetçe toplumsal refah beklentisi ham hayal olur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.