1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Susma, sustukça sıra sana gelecek!
Susma, sustukça sıra sana gelecek!

Susma, sustukça sıra sana gelecek!

Gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek amacıyla önceki gün İzmit’te bir yürüyüş yapıldı. Bu tepkiyi, bu yürüyüşü gönül isterdi ki, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ya da

A+A-

Gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek amacıyla önceki gün İzmit’te bir yürüyüş yapıldı.

Bu tepkiyi, bu yürüyüşü gönül isterdi ki, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ya da Türk Basın Birliği Kocaeli Şubesi organize etsin.

Ne yazıktır ki, ilimizdeki basın örgütleri kendilerini tamamen AKP ve Büyükşehir Belediyesine dayadıkları için böyle bir protestoyu organize edemediler. Kocaeli Gazetecilere Özgürlük Platformu adıyla organize edilen yürüyüşe her görüşten destek vardı. TKP, EMEP, Saadet Partisi, HAS Parti destek verdi. Aynı saatte, aynı yerde yürüyüş organize eden MHP ve Ülkü Ocakları anlayışlı davrandı, gazeteci yürüyüşüne öncelik verdi.

Protesto gösterilerinde sıkça atılan bir slogan vardır:

-Susma, sustukça sıra sana gelecek!

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ve Türk Basın Birliği yöneticisi kardeşlerimin bu tablo karşısında biraz olsun yüzleri kızarmış mıdır bilemem. Ama bildiğim bir gerçek var ki, “Susma, sustukça sıra sana gelecek” sözünün her daim geçerli olduğudur. Örneğin Papaz Niemöller hiç unutulmamalıdır.

Bilmeyenler varsa bir kez daha hatırlatmak isterim.

Martin Niemöller (1892), Birinci Dünya Savaşında Alman ordusunda denizaltı komutanıydı. Savaş sonrası ilahiyat okudu, din adamı oldu. 1933 yılında Nazilerin iktidara gelişini büyük sevinçle karşıladı. Geçen 14 yıllık Cumhuriyet dönemini karanlık yıllar olarak niteledi. Bu Protestan din adamının “Denizaltı Gemisinden Papaz Kürsüsüne” adlı kitabı o yıl yayımlandı. Satış rekorları kırdı.

Aradan çok geçmedi...

Nazilerin dini avuçlarının içine alma niyetleri ortaya çıktı. Hitler kiliseyi parçalıyor, egemenliği altına alıyordu...

Nazilerin dine bakışını anlamak için “Milli Alman Kilisesi” tasarısına şöyle bir göz atmak yeterlidir. Tasarının son maddesi der ki:

“Milli kilise kurulduğu gün Hıristiyan haçı bütün kiliselerden ve katedrallerden kaldırılacak... Onun yerine tek yenilmez sembol olan gamalı haç konulacaktır.”

Nazi rejimine boyun eğmeyen Papaz Niemöller 1937 yılı Temmuz’unda tutuklandı, 7 ay hapis yattıktan sonra tahliye edildi. Ancak mahkemeden çıkarken Gestapo tarafından tekrar tutuklandı, toplama kampına sürüldü. İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar toplam 7 yıl Dachau ve Sachsenhausen kamplarında kaldı. Müttefik askerlerince 1945 yılında kurtarıldı. Şu sözleriyle tarihe geçti:

“Önce sosyalistleri topladılar, sesimi çıkartmadım; çünkü ben sosyalist değildim.

Sonra sendikacıları topladılar, sesimi çıkarmadım; çünkü sendikacı değildim.

Sonra Yahudileri topladılar, sesimi çıkarmadım; çünkü Yahudi değildim.

Sonra beni almaya geldiler; benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı.”

Papaz Niemöller 1984 yılında, 92 yaşında hayattan ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.