1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Süt sığırcılığında ekonomik zarara son
Süt sığırcılığında ekonomik zarara son

Süt sığırcılığında ekonomik zarara son

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi süt ineklerinde kayıplara kadar yol açıp ülke ekonomisini zarara uğratan “meme iltihabı”(Mastitis) hastalığının önlenebilmesi için çiftçilere eğitim veriyor.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi süt ineklerinde kayıplara kadar yol açıp ülke ekonomisini zarara uğratan “meme iltihabı”(Mastitis) hastalığının önlenebilmesi için çiftçilere eğitim veriyor. Eğitimlerde hastalığın önceden tespit edildiği CMT Testi’ni hayvancılık yapan vatandaşlara uygulamalı olarak gösterilip hastalık hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Köye Hizmet Şube Müdürlüğü Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği tarafından hayata geçirilen çalışma Kocaeli’deki tüm köylerde yürütülüyor.  Süt sığırcılığının en yaygın ve masraflı hastalığı olan “meme iltihabı” nın (Mastitis) önlenmesine yönelik yapılan çalışmalarla hayvancılık yapan çiftçilerin ekonomik kayıp yaşamaması amaçlanıyor.

Mastitis hastalığının önceden tespit edildiği CMT testi ile çiftçiler hayvanlarına erken müdahale ettiğinden inekler daha az hastalıklardan etkileniyor. CMT testi yapılıp hastalık tespit edilen hayvan sahibi çiftçilere gerekli uyarılarda bulunuluyor. Böylece çiftçilere hayvanların ekonomik verimliliğini düşürmeden temiz ve sağlıklı süt elde edebilmeleri sağlanıyor. Veterinerlik masraflarını en aza indirgeyen bu test ile ineklerde yaşanan meme kayıplarının da önüne geçiliyor.

Meme üzerinde şişme, kızarıklık ve ağrı ile karakterize bir hastalık olan Mastitis’te memeden süt sağıldığında peynir veya yoğurt kıvamında (halk arasında peynirleme olarak bilinir) bir irin, sarımsı renkte su geldiği görülür. Gecikmiş vakalarda tedavi şansı azalıyor. Hatta damızlık süt hayvanlarında meme dokusunu körelterek süt verimi düşüşünden dolayı hayvanları kesime kadar götürebiliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.