1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Süt yardımında israf önlenmelidir”
“Süt yardımında israf önlenmelidir”

“Süt yardımında israf önlenmelidir”

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, sosyal yardım projesi olarak 2005 yılında başlayan ve halen devam eden anne süt yardımının israf olduğu gerekçesiyle durdurulmasını istedi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan ilimiz genelinde 2005 yılından bu yana sürdürülmekte olan hamile annelere; doğumdan 3 ay önce ve doğumdan sonra 3 ay olmak üzere “Anne Süt Yardım Projesi”nin başlatıldığını, 2012 yılında yapılan protokolle de süt yardım organizasyonunun Aile Sağlığı Merkezleri üzerinde yapılmaya devam ettiğini hatırlatan Yıldırım, bu durumun

Aile Sağlığı Merkezlerinde var olan iş yükünü iyice arttırdığını söyledi.

VATANDAŞ İLE PERSONEL KARŞI KARŞIYA

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren tüm Aile Sağlığı Merkezlerinde kendi bölgesindeki gebe ve bebek izlemlerini sistem üzerinden bakanlığı belirlediği periyotlar dahilinde takip edildiğini belirten Sağlık Sen Şube Başkanı Yıldırım, belediyenin ilgili birimlerince hazırlanan süt dağıtım yazılım programı aile hekimlerinin kullandığı sistemdeki izlem aralıklarıyla uyuşmadığını ve bu durumun büyük bir karışıklığı neden olduğunu, bunun sonucunda da vatandaşla sağlık personelinin karşı karşıya kaldığını söyledi.

BELEDİYEYE GEREKSİZ MADDİ YÜK

Süt desteğinin ihtiyacı olan olmayan ayrımı yapılmadan herkese verilmesinin belediyeyi de ciddi manada maddi yük altına soktuğunu ifade eden Yıldırım şunları söyledi:

“-İhtiyaç sahiplerine sosyal hizmetler tarafından gerekli yardım ve ödemeler zaten yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi olmayanlara da böyle bir ödeme yapılması gereksiz ve israftan öte geçmemektedir. Kişilerin ihtiyaç sahibi olup olmadığı ayrımı yapılmadığından birçok kişi ihtiyaç dışı harcamalarını süt yardım kartından aldığı bilinmektedir. Aile Sağlığı merkezlerinde görev yapan sağlık personeline ciddi bir iş yükü getirmekte, belediye de gereksiz maddi yük oluşturmaktadır. Sadece ilimize özgü olan bu organizasyonun kaldırılmalıdır. En kısa sürede sonlandırılması hususunda da konunun takipçisi olacağız.”

5 BİN ÜYEYE ULAŞTIK

İlimizde 5 bin üye sayısına ulaştıklarını açıklayan Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, Türkiye’deki 96 şube arasında üye sayısı bakımından 1’nci olduklarını söyledi. Yıldırım, Sağlık Sen Kocaeli Şubesi olarak geçen 5’nci olduklarını hatırlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum