1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SYKP, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını andı
SYKP, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını andı

SYKP, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını andı

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi(SYKP) Kocaeli İl Temsilcisi Çetin Ak, 43 yıl önce idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile ilgili basın açıklaması yaptı.

A+A-

SYKP İl Temsilcisi Çetin Ak 43 yıl önce idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile ilgili basın açıklaması yaptı. Çetin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın Ankara Merkez Kapalı Cezaevi avlusunda asılışlarının üzerinden 43 yıl geçti. 6 Mayıs 1972’de sehpaya çıkan THKO önderleri, Pir Sultan’dan Seyit Rıza’ya ilmeği boynuna kendisi geçirerek cellatları utandıran, ölümü mücadelenin bir anı haline getiren direnç geleneğini geleceğe taşıyacak şiarlarını haykırarak ölüme yürüdüler. 71 cuntası, Denizleri asarak, bu topraklardaki sosyalizm mücadelesini sona erdireceklerini sandı, ancak yanıldı. Deniz Gezmiş’in, Yusuf Aslan’ın ve Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs günü haykırdıkları sloganlar bu toprakların meydanlarında, eylem alanlarında yankılanmaya devam ediyor.”

İHTİLALCİ DEVRİM ANLAYIŞI

“Üç fidan”ın bugüne bıraktığı miraslardan birisi, ihtilalci bir devrimci anlayıştır. Bu anlayışla,  işçi sınıfının ve tüm ezilen halkların yüreğinde, bilincinde yer edinerek, iradeleri ve kararlılıkları ile kitlelere örnek olarak, izlerini takip eden binlerce devrimciye esin kaynağı oldular. Onlar uzlaşmazlığın, mücadelede kararlılığının, olanaksızlık ve güçsüzlükler karşısında boyun eğmemenin simgeleri, “şahsi bir çıkar gözetmeden” verilen devrimci mücadelenin bayrağı oldular. Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in bıraktığı bir diğer miras ise emperyalizme ve onun işbirlikçilerine karşı sergiledikleri duruştur.  Anti-emperyalist mücadeleyi devrimci kararlılıkla sürdürmüşlerdir. Anti-emperyalist hat, Türkiye’deki devrimci mücadelenin temel motiflerinden biri olarak, Türkiye kapitalizmi ve emperyalist ilişkilerdeki yerine dair derinlikli tartışmalarla sürdü.

MİLİTAN MÜCADELENİN SİMGELERİ

Denizler,  emperyalizme karşı verilmesi gereken militan mücadelenin simgeleri olmuşlardır. Denizler’in mücadelesi bugün açısından bir çok yanlış kavrayışla gerçek niteliğinden koparılmaya çalışılmaktadır. Deniz’in idam sehpasında haykırdığı “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi” sloganı, onları, bugün dahi Kürt halkının özgürlük mücadelesinden ayrıştırmaya çalışan zihniyete verilmiş bir cevaptır. Onlar enternasyonalist sosyalist mücadele çizgisinin tohumlarını ekenlerden olmuşlardır. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, emperyalistlere ve onların işbirlikçilerine karşı, işçi sınıfının ve ezilen halkların kurtuluş mücadelesi için yaşamış, bu mücadele için ölmüşlerdir.

IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR

Onları asanların iktidarı bugün başka adlara ve başka biçimlere bürünerek devam etmektedir. Emperyalizm ve onun işbirlikçisi AKP hükümeti, ezilenleri savaş ve yoksulluğa sürüklemektedir. 6 Mayıs 1972’nin üzerinden tam 43 yıl geçmiş olmasına rağmen, Deniz, Yusuf ve Hüseyin; ihtilalci-devrimci mücadele anlayışlarıyla, militan anti-emperyalist çizgisiyle ve enternasyonalist sosyalist vurgularıyla bugüne ışık tutmaya devam ediyor. THKP-C’li Mahir Çayan ve yoldaşlarını Kızıldere’ye çıkaran devrimci dayanışma ruhuyla Deniz, Yusuf ve Hüseyin şahsında katledilen tüm devrimcileri bir kez daha anıyoruz.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum