1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. SYKP: Herkese yaygın, ücretsiz test yapılsın
SYKP: Herkese yaygın, ücretsiz test yapılsın

SYKP: Herkese yaygın, ücretsiz test yapılsın

SYKP Kocaeli İl Temsilciliği tarafından koronavirüs salgını dolayısıyla yapılan yazılı basın açıklamasında herkese yaygın ve ücretsiz test yapılması gerektiği belirtildi

A+A-

SYKP Kocaeli İl Temsilciliği tarafından koronavirüs salgını dolayısıyla açıklama yapıldı. Yapılan yazılı basın açıklamasını okuyan Çetin Ak şu ifadeleri kullandı; “Bilindiği gibi dünya bir süreden beri koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele etmektedir. Salgın her geçen gün ciddi yayılım göstermekte ve ölümler artmaktadır. İlk kez 2019 yılının kasım ayında görülen bu virüse karşı başta ülkemiz olmak üzere dünya ülkeleri tedbir almamış bazı ülkeler uyguladıkları politikalar ile yoksul halkın ve emekçilerin ciddi zararlar görmesine neden olmuştur. Salgın gün geçtikçe sistemsel bir kriz halini gelmektedir. Bu salgının ölümcül etkisi öyle dendiği gibi birkaç ayda atlatılamayacaktır. Ancak net bir şey var ki kapitalist sistem eskisi gibi devam edemeyecektir.

 

“YOKSULLAR KADERİNE TERK EDİLDİ”

Dünya ülkeleri kapitalist politikalarının sonucu olarak insanlığın başına bela olan bu virüsle mücadele etmek için peş peşe sağlık, ekonomik ve sosyal hayata yönelik programlar açıkladılar. Açıklanan bütün programların ortak özelliği salgının yayılmasına yönelik sosyal izolasyonun sağlanması amacı öncelenmiş olup, programlar bu izolasyondan zarar görecek bütün kesimleri de kapsamıştır. Ancak ülkemizde bu böyle olmamıştır. Cumhurbaşkanın açıklamış olduğu paket sadece ve sadece sermayenin çıkarlarını teminat altına almaya yöneliktir. Bu pakette emekçilere, işsizlere, yoksullara yer verilmemiş, bu kesimler kaderlerine terk edilmiştir.

 

TALEPLERİ SIRALADI

Sadece “Hisarcıklıoğlu” gülsün diye hazırlanan ekonomik önlem paketiyle binlerce insan her gün bu virüsün ölümcül riski ile karşı karşıyadır. Hemen hemen her gün bir fabrikadan, çalışmak zorunda kalmış bir emekçinin yapılan testinin pozitif çıktığına dair haberleri okuyoruz. Hasta sayımız her geçen gün artmaktadır. Hastanelerdeki yoğun bakım üniteleri dolmak üzeredir. Geç kalınmış bir süreçte, daha fazla insan zarar görmeden zorunlu ve hayati tedbirler alınmalıdır. Taleplerimiz nettir;

1- Herkese yaygın ve ücretsiz test yapılmalıdır. Tüm sağlık hizmetleri erişilebilir ve ücretsiz hale getirilmelidir.

2- Herkese ücretli izin verilerek “tam kapanma” uygulanmalıdır.

3- İşten çıkarmalar yasaklanmalıdır. Zorunlu yıllık izin ve ücretsiz izinler yasaklanmalıdır.

4- Tüm halka gıda ve hijyen maddeleri ücretsiz sağlanmalıdır.

5- Esnafın elektrik, su ve doğalgaz faturaları ertelenmelidir.

6- Bütün tüketici kredileri, primler ve vergi ödemeleri sürecin sonuna kadar ertelenmelidir. Ayrıca sürecin sonunda da ortaya çıkacak maliyetler taksitlendirilmelidir.

Şimdi herkes mahallesinde, sokağında ve apartmanında, bulunduğu her yerde dayanışma ağlarını oluşturmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum