1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. T.C yurttaşı olmanın ayrıcalığı
T.C yurttaşı olmanın ayrıcalığı

T.C yurttaşı olmanın ayrıcalığı

Kuzey Afrika ülkeleri olan Tunus, Libya ve Mısır’da herbiri 30’ar, 40’ar yıllık siyasal iktidarlar vardı ve yine herbiri seçimle, yani halklarının oyları ile ve öyle böyle değil, yüzde sekse

A+A-

Kuzey Afrika ülkeleri olan Tunus, Libya ve Mısır’da herbiri 30’ar, 40’ar yıllık siyasal iktidarlar vardı ve yine herbiri seçimle, yani halklarının oyları ile ve öyle böyle değil, yüzde seksenlik doksanlık oy çokluğuyla iktidara gelmişler ve aynı yöntemle iktidarlarını sürdürmüşler.

Hiç kuşkusuz herbirinde ülkelerini abat etme bağlamında imar çalışmaları yapılmış, otobanlar duble yollar tüneller toplu konutlar meydanlar spor alanları adalet sarayları inşa edilmiştir.

Ve herbirinin kendilerine özgü anayasaları ve bu anayasaların getirdiği sistem içersinde işleyen ve adalet dağıtan hukuk sistemleri vardı...

Aynı düzen komşumuz İran’da da işlemekte olup, ya ele Suudi Arabistan...

Adaleti sözde devletin temeli olarak niteleyip, sonrasında “yargı”yı yürütmenin güdümüne sokarsanız o adalet, devletin temelini oluşturup, siyasal iktidara karşı, toplumun haklarını güvence altına alabilir mi? Olabilir diyorsanız şayet, bu ülkelerin halkları canları pahasına neden ayaklanmış durumdalar? Bunun da akılcı yanıtını vermek durumuyla karşı karşıyasınız demektir.

Şu demek oluyor ki;

Belirli bir zaman dilimi içersinde elde edilen oy çokluğu, seçilenlere dilediği düzeni getirme yetkisini verme ve toplumun tümünü kapsayan ve hele yine zaman dilimi içersinde düzeni değiştirme istencinin oluşumunda, badirelere yol açma demek değildir.

Düzeni, hukuk sistemi ile buna uygun eğitim sistemini istediğiniz şekilde oluşturduğunuzda, sistem kuruluş amacı doğrultusunda çalışır. Ayrıca, “Şunu içeri al, şunu sal” emirlerini vermeye gerek kalmaz.

Siyasal iktidarın, geleceğini de amaçlayarak kurduğu sistem, bir saat düzeni içersinde işliyor ve çalışıyorsa elbette ona dokunmaz ve kimseyi de dokundurmaz. Ama eskaza aksine bir durumun oluşumunda, gazaba gelip: “Bu bana yapılmış bir sabotajdır” der.

Demokrasinin özünü algılayıp özümsemiş toplumlar, yurttaş olmanın hak ve sorumluluklarını taşımanın bilincindedir.

Belirli zaman dilimini yaşayan kuşakların sorumluluğu, gelecek kuşaklara inleyecekleri ayıp bırakmaktır.

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmanın ayrıcalığı da işte budur.

Verilecek bir oy, bireyin kendisi için belki bir şey değildir ama toplum için ve demokratik hukuk devleti için her şeydir...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.