1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tabip Odası’nın ciddi kaygıları var
Tabip Odası’nın ciddi kaygıları var

Tabip Odası’nın ciddi kaygıları var

AKP iktidarının, ülkemizde sağlık sistemi üzerinde çok önemli yenilikler, atılımlar yaptığını kabul etmemek yanlış olacaktır. Daha önce, özellikle sıradan vatandaşlar, torpili ve parası olma

A+A-

AKP iktidarının, ülkemizde sağlık sistemi üzerinde çok önemli yenilikler, atılımlar yaptığını kabul etmemek yanlış olacaktır.

Daha önce, özellikle sıradan vatandaşlar, torpili ve parası olmayanlar, gittikleri devlete ait sağlık kurumunda itilip, kakılır, çaresiz bırakılırlardı. Sosyal Güvenlik şemsiyesi altında olmanın da çok büyük bir önemi yoktu. SSK’ya ait hastanelerde insanlar çile çeker, torpil arar, doktorun yazdığı bir reçeteyi yaptırabilmek için, hastane eczanesi önünde bir gün beklemek zorunda kalırlardı.

Artık öyle değil. İnsanlar, devletin sağlık alanında yaptığı büyük devrimden, atılımdan memnun. Şimdi hükümet, mevcut sistemi tepede tırnağa değiştirecek olan yeni bir sisteme geçiyor. Aile Hekimliği Sistemi denilen bu yeni sağlık düzenine, bazı iller geçtiler. 15 Kasım’dan itibaren ilimizde de Aile Hekimliği uygulaması fiilen başlayacak.

Bu konuda halka yeterince bilgi verilmedi. Pazartesi günü Aile Hekimliği uygulaması başlayacak. Sağlık Bakanı, hükümet yetkilileri, “İyi olacak. Halk daha kolay sağlık hizmeti alacak” diyorlar. Ama nasıl olacak pek bilmiyoruz.

Önceki akşam Kocaeli Tabip Odası Başkanı Sayın Doç. Dr. Cüneyt Özkürkçügil ile, Kocaeli Tabip Odası yönetiminin iki değerli üyesi ziyarete geldiler. Kocaeli Tabip Odası’nın mevcut Başkanı,  aynı odanın eski yöneticileri, Başkanları gibi siyasi ve ideolojik saplantı içinde olan, mutlaka bu hükümetle, AKP ile didişeyim tarzını benimsemeyen bir hekim. Aile Hekimliği uygulaması hakkında bilgiler verdi. Kaygılı olduklarını, bu sistemin Türkiye’nin orta ve uzun vadede çok ciddi sıkıntılar yaşamasına neden olacağından söz etti.

Tabip Odası yöneticileri, Aile Hekimliği uygulamasının Dünya Sağlık Örgütü’nün bütün ülkelere bir dayatması olduğunu söylüyorlar. Bu dayatmanın kaynağında da, büyük ilaç firmalarının, tıbbı cihaz ve bunlar için sarf malzemesi üreten dünya devlerinin olduğunu belirtiyorlar. Tabip Odası yöneticileri şu örneği verdi:

“- Bizim ülkemizde uygulanan modelde, 1 nci basamak sağlık hizmetini sağlık ocakları verir. Tam olarak sağlıklı yürümese de, bu sistem, sağlık ocağının hizmet verdiği alanda toplum sağlığını korumasına yöneliktir. Zaten sağlık hizmetinin temelinde, insanları hastalandıktan sonra tedavi etmek değil, insanların hasta olmasını önlemek, hastalık yaratacak koşulları ortadan kaldırmak vardır. Şimdi Türkiye’de farklı sisteme geçiliyor. Düşünün ki, koca bir bataklık var. Devletin görevi, bu bataklığı kurutmak olmalıdır. Ama yeni sistemde, bataklıktan havalanan sivrisineklerle mücadele edilecek. O sinekleri imha etmek için çalışma yapılacak. Bu da, bataklığın sürekli büyümesine neden olacak.”

Aile Hekimliği, bir bakıma muayenehanelere dönüş sistemi olacakmış. Bu sisteme girmeyi kabul eden hekimler, Aile Hekimliği Muayenehanesi açacaklar. Devlet, bu tesisin sabit masrafları için, bir miktar para ödeyecek. Ayrıca, Aile Hekimliğini kabul eden hekim, bölgesindeki insanları kendisi için kaydedecek. İlk 1000 kişiye kadar hasta başına 1. 50 TL, ilk bin kişiden sonra ise, hasta başına 1. 20 TL para devlet tarafından ödenecek. Çok hasta kaydeden hekim daha çok kazanacak. Aile Hekimlerinin yazdığı reçeteler, bugünkü sistemde olduğu gibi, eczanelerden alınabilecek.

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Özkürkçügil şöyle konuştu:

“- Önümüzdeki haziran ayında yapılacak seçimlere kadar bu sistem iyi işleyecek. Halk memnun olacak, bu sisteme giren hekimler memnun olacak. Ama en geç 2012’de bu sistem patlayacak. Sistem içindeki hekimler, gelirlerini arttırmak için ister istemez ilaç firmalarıyla, tıbbi sarf malzemesi yapan firmalarla anlaşmalar yapacaklar. Türkiye’nin sağlık harcamaları zaten hızla artıyor. 2015 yılından sonra bu rakamlar devletin altından kalkamayacağı boyutlara ulaşacak. Sağlık, tamamen para ile alınıp satılan bir hizmet haline gelecek.”

Kocaeli Tabip Odası Başkanı, sağlık sektöründe yanlışları körükleyen meslektaşları olduğunu da kabul ediyor. Özkürkçügil, “Bugün çok uzun eğitimden geçip, doktor olan insanların ayda 1. 750 TL, 2. 000 TL. ücretle geçinmelerini kabul edemezsiniz. Çok fazla gereksiz tetkik yapılıyor. Gereksiz ameliyat kararları alınıyor. İnsanlar da şaşkın. Mevcut sistemde hekimlerin kazancını arttırarak bu yanlışların önüne geçmek gerekirken, tam tersine sağlığı paralı bir ticari hizmet haline getiriyorlar. Bu sistemde, Aile Hekimlerinin yanında çalışacak sağlık personelinin sosyal güvencesi olmayacak.  Bu sistemde, birinci basamak hizmeti 24 saat kesintisiz verilmeyecek. Birkaç yıl sonra, bütün devlet hastaneleri satılacak. Türkiye’ye girmeye başlayan yabancı sermayeli özel sağlık kurumları, piyasanın hakimi olacak. Dünyanın dev ilaç firmaları, Türkiye pazarını esir alacak. Bu konuda halkı uyarmayı görev biliyoruz.”

Kocaeli Tabip Odası, bugün saat 12. 30’da Santral Sağlık Ocağı’nda bir basın toplantısı yapacak. Tabip Odası yöneticileri ile SES Kocaeli Şubesi yöneticileri, Aile Hekimliği konusundaki kaygılarını, uyarılarını anlatacaklar. Sanırım bu sese kulak vermek lazım.

Kocaeli Tabip Odası Başkanı’na, ilimizde bazı hekimlerle ilgili ciddi şikayet ve kaygıların olduğunu, mevcut sistemde de ticaretleşmenin alabildiğine arttığını söyledim. Kabul ediyor. Oda Başkanı, “Öncülük edin, ilimizde Hasta Hakları Derneği kurulsun. Biz de Tabip Odası olarak bu derneğe gereken katkıyı verelim. Böyle bir sivil toplum örgütü, hasta haklarını takipte çok önemli işlev üstlenebilir” dedi.

Tesadüf oldu, önceki gün bir diş hekimi dostumla sohbet imkanı buldum. Diş hekimleri de kaygılı. Malum, devlet sosyal güvenlik sistemi içindeki insanlar için parasız hizmet veren Diş Poliklinikleri kurdu. Diş hekimi arkadaşım, “İyi oldu. İnsanlar ücretsiz hizmet alıyorlar. Ama özellikle 5-15 yaş grubundaki çocuklar açısından diş sağlığı çok önemlidir. Devletin açtığı bu diş polikliniklerinde, dişleri kurtarmak yerine, hemen çekme yoluna gidiliyor. Bu çok yanlış. 15-20 yıl sonra, bugün çocuk olanların ağız ve diş sağlığı konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacağını tahmin ediyorum. Ayrıca devlet bu diş polikliniklerinden bütçeye gelen yükü de bir süre sonra karşılayamayacak” dedi.

Sağlık sisteminde köklü değişiklikler oluyor. İlk bakışta, “Hastaneye gidiyorum, ücretsiz muayene oluyorum. İstediğim özel hastanede bunu yapabiliyorum. İlacımı da bedavaya alıyorum” diyerek bütün bu gelişmelerin olumlu olduğunu düşünüyoruz.

Ama işin içindeki insanlar kaygılı. Ciddi kaygılı. Aile Hekimliği sisteminin yürümeyeceğini, bataklığın büyüyeceğini, sivrisinekler için harcanacak paranın devleti batırabileceğini söylüyorlar. Kulak vermek lazım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.