1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Tahir Büyükakın hakkında farklı yazı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Tahir Büyükakın hakkında farklı yazı

A+A-

Farkındayım, iki gün üst üste Tahir Büyükakın yazısı yazdım. Bugün yine yazınca kimileri fazla olduğunu düşünecek. Ama bu biraz farklı bir yazı. Büyükakın’ın ne kadar dikkatli, takipçi ve zeki bir insan olduğunu yaşadığım üç örnekle anlatmak istiyorum.

AK Parti Kocaeli Büyükşehir Adayı Tahir Büyükakın, salı günü gazeteye ziyarete geldi. Saat 10.00’da geleceği söylendi. Kapıya indim, tam saat 10.00’da geldi. Peşinde öyle üzerinde çakarlı arabalar, korumalar falan yoktu. Gazeteye girerken, kapıda müessesenin ulaşım sorumlusu Aziz Emre Gündeşen de karşılayanlar arasındaydı. Aziz’i tanıyanlar bilir, fanatik Kocaelispor taraftarı. Önce benden “Abi Başkan’dan bir şey istesem ayıp olur mu?” diye izin aldı. Sonra, Büyükakın’a şöyle dedi:

“-Efendim, biz Kocaelispor taraftarı 10-15 kişi sizinle bir toplantı yapmak istiyoruz. Bana randevu verebilir misiniz?” Büyükakın, “Gece geç saatlerde 23.00 gibi falan olabilir” dedi. Aziz, “Bizim için fark etmez” dedi. Tahir Hoca, beraberinde gelen asistanını gösterdi, “O zaman bu arkadaşıma söyle. Size gün versinler, buluşalım “ dedi.

Büyükakın’la yaklaşık 2 saat konuştuk, tartıştık. Bütün gazeteyi dolaştı, herkesin elini sıktı, tanıştı, kapıdan uğurluyoruz. Kapıda yine Aziz’i gördü; “Söyledin mi, randevu aldın mı?” diye sordu. Aziz onayladı, teşekkür etti. Ne zaman buluşur, konuşurlar bilmiyorum. Ama bu örnekten yola çıkarak, Büyükakın’ın çok takipçi ve verdiği sözün arkasında duran biri olduğunu söyleyebilirim.

İkinci örnek; yine Tahir Büyükakın’ı kapıdan uğurluyoruz. Tam o sırada değerli ağabey Tanju Cılızoğlu gazeteye bana gelmiş. Kapıda karşılaştılar. Büyükakın, hemen elini uzattı, “Nasılsınız Tanju Bey” dedi. Cılızoğlu çok nazik şekilde cevap verdi, başarı diledi. Büyükakın gittikten sonra Tanju Cılızoğlu bana döndü, “Ben daha önce Tahir Bey’le hiç tanışmadım. Beni nereden tanıyor, şaşırdım” dedi. Kıssadan hisse; Büyükakın çok dikkatli, bir kere gördüğünü kolay unutmayan bir adam.  

………………………..

Bir not daha.. Pazar günleri bu gazetede magazin sayfasını hazırlayan arkadaşımız Bekir Yıldız, salı günleri haberleri teslim etmeye gelir. Tam Büyükakın gazete kapısından çıkarken, Bekir binaya giriyordu. Tahir Hoca durdu. Bekir’e sarıldı, hatır sordu. Bu arada bana döndü, “Bekir benim gençlik yıllarımdaki berberimdi” dedi. Bekir Yıldız, Büyükakın’a başarılar diledi. Kıssadan hisse; Tahir Büyükakın geçmişini hiç unutmuyor. Bir kere tanıdığı, tanıştığı unvanı unutmuyor. Bekir Yıldız, uzun yıllar Fethiye Caddesi’nde bir erkek kuaför salonunda çalışmış. Büyükakın da gençliğinde tıraş olmaya O’na gelirmiş. Büyükakın, bu kent sokaklarının çocuğu.

Etrafında herkesin “Başkanım” aşağı, “Başkanım” yukarı dolaşmasını istemiyor. Bizim Murat Yoldaş “Hocam” dedi, çok hoşuna gitti. Siz de “Hocam” diyebilirsiniz.

AK Parti’de büyük değişim

AK Parti Belediye Meclisi listelerini resmi teslim tarihinden bir gün önce tamamladı, kente de tam listeyi duyurdu. Bu tablo bile, özellikle CHP’nin durumuna bakıldığında, AK Parti için bir teşkilat başarısıdır.

AK Parti, mevcut belediye başkanlarının 13’ten 12’sini değiştirmişti. Meclis listelerini hazırlarken, işleri kolay değildi. Çok başvuru vardı, MHP ile ittifak vardı. AK Parti’nin mevcut belediye meclisi üyelerinin de büyük bölümünü dışarıda bıraktığı görünüyor. Elbette partinin içinde tartışmalar yaşanacak. Özellikle İzmit’te çok küçük bir grubun listeyi hazırladığı konuşuluyor. Ama AK Parti bu listelerle kendi içindeki fırtınayı çabuk atlatacaktır. MHP teşkilatları da, kendilerine başkanlık verilmemişinden kaynaklanan burukluğu bu meclis listeleri ile aşacaklardır.

Birol Aydın önemli isim

Saadet Partisi de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan adayını resmen açıkladı. Beklendiği gibi Birol Aydın Büyükşehir adayı oldu.

Birol Aydın, Milli Görüş Partileri’nin ilimizdeki en önemli isimlerinden. Kocaeli, İstanbul il başkanlıkları yaptı. Kocaeli, İstanbul’dan aday gösterildi. Halen Genel Başkan Yardımcısıydı.

2014 yerel seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi seçiminde Karaosmanoğlu 562.504 (% 50.4) oy almış. En yakın rakibi Tahsin Tarhan 267.499 (%26.11), MHP adayı Saffet Sancaklı 145.879 (%14) oy almışlar.

Aynı seçimde Saadet’in adayı yine Birol Aydın. 51.940 oy (%5) almış. Büyükşehir’de HDP’nin oyu ise 24 bin (%2.3)

Bu tabloya bakınca, Birol Aydın’ın önemli bir aday olduğu daha iyi anlaşılır. 31 Mart’ta Büyükşehir Başkanlığı seçiminin 600 bin oy bandında biteceğini öngörebiliriz. Birol Aydın, Gümüşhane kökenli. 31 Mart’ta yüzde 5 oyunu korursa, hele hele üstüne koyarsa, AK Parti açısından sıkıntı olabilir. Sanırım, bundan sonraki stratejide AK Partililer, Saadet adayı Birol Aydın üzerinde de çalışmak zorunda kalabilirler. Küskün MHP’lilerden de Aydın’a oy gidebilir.

Sinan Saral’ın yeni

şirket merkezi binası

Henüz kısa pantolonlu yaşlarında ticarete atıldığında tanıdım. İzmit’te sigorta acentesi yokken, Sinan sigortacılığa soyunmuştu. Herkes sigortacı olduğunda Sinan sektörde büyümüş, bu kentteki ilk sigorta broker’ı (sigortacıların sigortacısı) olmuştu.

Ben dahil, pekçok İzmitli arkadaşım, babalarından kalan tezgahı sürdüremediler. Sinan tek başına tırnakları ile hayatı kazıdı. Kimilerine sevimsiz adam izlenimi verdi. Çünkü bütün hayatı iş disiplini üzerine kurulmuştu. Sinan benim iyi dostum. Geçen gün “Abi sana bir şey göstereceğim” diye ısrar etti. Kıramadım. 2008 yılında Yenidoğan’da Seka Devlet Hastanesi yanında bir arsa almış. Buraya iki katlı, çok şık şirket merkezini inşa ettirmiş. Baştan sona kadar inşaatın her aşamasında işin başında durmuş. Herkesin yatırımdan kaçıp, küçüldüğü dönemde Sinan Saral yeni iş merkezini bitirmiş.

Büyük bir heyecanla bana gezdirdi. Halen İzmit’te Otel Asya karşısında bulunan şirket merkezini bu ay sonunda yeni binasına taşıyacakmış. “Tören falan yapmayacağım” dedi.

Bir İzmitli gencin bu kentte kendi çabası, kendi iş ahlakı ve disiplini ile bu noktaya gelmiş olduğunu görmekten büyük keyif aldım. Sinan’ı kutladım ve yeni şirket merkezinde sağlıklı, bereketli ticaret hayatı yaşamasını diledim.

DUVAR YAZISI

Soğuk ve kar geliyor.

Gelecek ay bütçesinden

doğalgaz faturası için

önemli para ayırın.

Bu yazı toplam 3534 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum