1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. TAHİR-MAHİR
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

TAHİR-MAHİR

A+A-

Bildiğiniz gibi 24 Kasım 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bazı illerin belediye başkan adaylarını açıkladı. Açıklanan illerden biri de Kocaeli ve son birkaç günden beri sıkça ismi telaffuz edilen eski genel sekreter ve şimdiki Bilecik Valisi Sayın Tahir Büyükakın’ın ismi sıkça zikredildi. Kimi çevrelerce şaşkınlıkla karşılansa bile, öteden beri Sayın Büyükakın’ın ismi hep büyükşehir belediye başkanlığı için geçenler arasında en favori olanlardan biriydi. Lakin, daha çok bir önceki genel sekreter ve şimdiki Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun ismi daha çok zikredilirken, ilerleyen süreç içerisinde yerini Tahir Beye bıraktı.

Kocaeli Büyükşehir Genel Sekreteri iken, tanıdığım ve bilvesile sohbet etme imkanı bulduğum Sayın Tahir Büyükakın, hakikaten hem munis yapısıyla, hem akademisyen olması hasebiyle ve hem de projeci-iş bitirici vasfıyla ismi ile müsemma “Tahir” kalabilmiş ve hem de konulara hakimiyeti bakımından “mahir” olduğunu göstermiş ve bu iki alanda da rüştünü ispatlamış bir zattır.

Tahir Beyin, reformist olmayı beceremeyen, hakkında şüyu ya da vuku bulmuş herhangi bir şaibesi olan zehirli sarmaşıkları bertaraf ederek, yerine daha idealist, daha reformist misyon sahibi, belli bir ölçü çerçevesinde de, sınırı aşmamak kaydıyla vizyon sahibi akıllı insanlarla çevresini desteklemesi halinde başarmaması mümkün değildir. Halkın beklentisi olan değişim, sadece belediye başkanı ile sınırlı değil. Halk, aynı zamanda ekibin de değişmiş olması ve ilim, irfan ve teknik ile mücehhez ve yıpranmamış insanlarla birlikte yol yürümesini bekliyor.

Görelim bakalım Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

 

DEİZM TEHLİKESİ!

Son günlerde "deizm" Türkiye’nin gündeminde… Diğer bir adı "Yaradancılık" olan "deizm" temelde tüm dinleri reddeder ve tek tanrıya inanır. Dinsel bilgiye akıl yoluyla ulaşılabileceğini savunur. Vahiy gibi konular reddeder. Tanrı dünya hayatına ve evrene müdahale etmez.

DEİZM: AKIL YOLUYLA KAVRANAN TANRI

İnanışın tanımlanmasında kullanılan doğal din ya da doğal inanç kavramları, hiçbir aracı olmaksızın sadece akıl yoluyla kavranabilecek yalın bir Tanrı inancını belirtir. Bu inancı benimseyen kişiye Deist denir. Terim Lâtince Tanrı anlamındaki Déus sözcüğünden türetilmiş ve özgür düşüncelilerin Tanrı inancını belirtmede kullanılmıştır.

Bakıyoruz da, bu akım, organize bir biçimde toplumun çeşitli katmanlarına bu zehri zerk etmenin gayretkeşliği içerisine girmişler. Peygamberi baypas eden bu akım, ağdalı cümlelerle salt "Tanrı" inancını ön planda tutan ve buna İslam'dan da dini bir takım referanslar sunmanın çabası içerisindedirler. Bunlar, Allah lafzı yerine; ısrarla "tanrı" kelimesini kullanıyorlar. Ülkemizde Fetoizm'den meydana gelen vakumun (boşluğun) bir alternatifi olarak parlatılan bu akım, bayağı bir iş görüyor ve epeyce de taraftar toplayabiliyor. Müslümanların ta kılcal damarlarına kadar nüfuz etmeye çalışan bu çevreler, ciddi destekler almaktadır.

Diyanet camiası ile doğudaki Melle ve Seyda diye tabir edilen ulemanın konuya ilişkin halkı bilgilendirmeleri son derece önem arz etmektedir. Özellikle kimi ilahiyatçıların meşhur olmak adına dine format atan tavırları deistlerin nefsini okşayan söylemleri deizme ciddi manada kapı aralıyor.

Özellikle genç nesil, hayatlarına müdahil olmayan bir din anlayışını benimsemeleri ve rahat bir hayat sürmedeki talepleri çerçevesinde Allah’ı kendi yaşantılarına müdahil kılmamak ve başına buyruk bir yaşantıyı özümseme çabaları taraftar toplamada zorluk çekmiyor.

Özellikle, dernek ve vakıflarımızın bu deisitlere karşı teyakkuzda olmaları ve özellikle de yeni nesli bu tuzaklardan uzak tutmaları gerekir.

Bu yazı toplam 1184 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum