1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tam da o mantık işte
Tam da o mantık işte

Tam da o mantık işte

22 Haziran tarihli köşe yazımın başlığı; “Cami mi, öğrenci yurdu mu?” idi. Olumlu ve olumsuz tepkiler gelmiş o yazıma. Beni haklı bulanlar da olmuş, eleştirenler de olmuş. Yazdıklarımın arka

A+A-

22 Haziran tarihli köşe yazımın başlığı;

“Cami mi, öğrenci yurdu mu?” idi.

Olumlu ve olumsuz tepkiler gelmiş o yazıma. Beni haklı bulanlar da olmuş, eleştirenler de olmuş.

Yazdıklarımın arkasındayım. Yine aynı şeyleri düşünüyorum ben. Eleştirildim diye düşüncelerim değişmedi.

Bir kere şunu söylemeliyim; ben özgürlüklerden yana olan bir insanım. Beni eleştiren vatandaş gibi bakmam dünyaya. Ne adına olursa olsun kendimi şartlamam. İnancı olanlara saygı gösteririm. İnsanların yaşam biçimleri beni asla ilgilendirmez; başkalarının yaşam biçimlerine karışma ya da baskı yapma biçimine dönüşmemişse eğer!..

Aynı şeyleri, beni eleştiren o okuyucum da düşünebilir mi acaba? Bu denli geniş bakabilir mi dünyaya? Yoksa koşullanmış, önyargılar edinmiş bir insan modeli midir?

Benimle aynı fikirde olduğunu söyleyenleri bir yana bırakıyorum ve beni o yazım nedeniyle eleştiren okuyucumun notunu olduğu gibi sizlere iletmek istiyorum. Bakalım siz ne düşüneceksiniz bu konuda!

Eleştiri yazısı aynen şöyle;

“Ne Mantık Ama !.

Sayın yazar,

atalarımızın geçmişte camileri bir külliye olarak inşaa ettiği düşünüldüğünde buradaki camiminin de külliye olması ve çok yönlü hizmete sunulması ne diye rahatsız etti ki sizi ? alevilerin cemeevi isteklerinden bahsetişsiniz ! sanırım bütün üniversitlerde hristiyan ve yahudi çocukları da var. Hatta zerdüşt, süryani, bahai, satanistler bile var. Şimdi bütün bunların ibadethanelerini de yapmak için iktidar bayındırlık ve iskan bakanlığını mı seferber etmelidir ? doğrusu böyle bir teklifi yapabilmek için çok ince düşünceli olmak gerekiyor diye düşnüyorum !.. “

Eksik ve yanlışlar için lütfen bağışlayın beni. Nedeni de şu; size söz verdim ve hiçbir yerine dokunmadan kopyalayıp köşeme aldım o eleştiri notunu.

Eleştiri notunun başlığına dikkat ettiniz mi?

“Ne mantık ama” demiş okurumuz ve sonrasında sıralamış eleştirilerini. “Zerdüşt” demiş, Süryani” demiş, “Bahai” demiş, “Satanist” de demiş ve bunların tümünü Türkiye’deki Alevi toplumuyla ölçüştürmüş kendince.

Nasıl da özgürlüklerin kısıtlanmasından yana değil mi? Kendisi hangi mezhep mensubudur bilemiyorum ama, yalnızca kendisinin yaşama hakkı, ibadet hakkı var sanıyor. Ondan sonra da benim mantığımı eleştiriyor kendince.

Yalnız, sanırım altını çizmem gereken bir şey var; bana bu eleştiriyi getiren okuyucu, benim yazdıklarımı anlamış mıdır dersiniz?

Bu yanını hiç düşünmemiştim doğrusu…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.