1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tansu Hanım akıllı kadınmış
Tansu Hanım akıllı kadınmış

Tansu Hanım akıllı kadınmış

Ahı gitmiş, vahı da kalmamış, tabanının tamamını AKP'ye kaptırmış olan Demokrat Parti'nin büyük kurultayı bu hafta sonu toplanacak. Merkez sağdaki arayış bağlamında, son olarak DYP ile ANAP

A+A-

Ahı gitmiş, vahı da kalmamış, tabanının tamamını AKP'ye kaptırmış olan Demokrat Parti'nin büyük kurultayı bu hafta sonu toplanacak.

Merkez sağdaki arayış bağlamında, son olarak DYP ile ANAP birleştirilmiş, yeni bir Demokrat Parti kurulmuştu. Hedef, 1950'lerdeki heyecanı yeniden yaratmaktı. Ama olmadı. Tutmadı. DYP-ANAP birleşmesiyle kurulan DP, sadece Kocaeli'de değil, her yerde ölü doğdu.

Bir umut olarak partili delegeler, il başkanları önümüzdeki kurultayda eski Genel Başkan ve eski Başbakan Tansu Çiller'i yeniden partinin başına getirmek istediler. Her yerden Tansu Hanım sesleri yükselmeye başladı. DP'de Çiller'i isteyenler “Tansu Hanım partinin başına geçsin, ilk seçimlerde barajı aşmamız garanti. En az yüzde 15'le Meclis'e gireriz” diyorlardı.

Elbette kendilerini kandırıyorlardı. Değil Tansu Çiller, Süleyman Demirel gelse ya da Adnan Menderes veya Turgut Özal mezarından kalkıp geri dönse, bu DP'nin başına geçseler, yine bir şey değişmezdi. AKP, Türkiye'de merkez sağı bitirmiş, yutmuştu.

Tansu Çiller akıllı kadınmış. Bu dolmuşa gelmedi. “Gel aday ol, partinin başına yeniden geç. Seni Başbakan yapalım” diyerek kapısına dayanan İl Başkanlarına çok açık ve net biçimde “Ben yokum” dedi.

Hafta sonundaki DP kurultayında, parti büyük olasılıkla yeniden Hüsamettin Cindoruk'a kalacak. Ya da dolmuşa gelme olasılığı yüksek olan Mesut Yılmaz DP'nin başına geçecek. Mesut Yılmaz gelirse, belki Rize'de AKP'nin oyunu biraz bölebilir. Bunun ötesi çıkmaz. Bu saatten sonra, bu DP'den cacık bile olmaz.

Üç uçak dolusu müteahhit Katar’da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çok önemsediği bir yurt dışı ziyareti için Katar’da.

Katar Arap Yarımadası'nın ve dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Çok yoğun çabaların sonunda 2022 Dünya Kupası Futbol Maçlarının finallerini düzenleme hakkını aldılar. Katar, 2022'de dünya tarihinin görüp görebileceği en mükemmel organizasyonu yapmak konusunda da söz verdi.

Petrol zengini Katar, 2022'ye kadar 50 milyar Dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor. Başbakan da, Katar'ın bu yatırımlarından Türk müteahhitleri ve işadamlarına pay almanın peşinde.

Başbakan, Katar'a çok sayıda işadamının da yer alacağı kalabalık bir heyetle gidecekti. Bu heyet için THY'nin en büyük uçaklarından biri kiralanmıştı. Ancak büyük iş potansiyelinin bulunduğu Katar'a Başbakan'ın yapacağı geziye 500'e yakın Türk işadamı katılmak istedi. Başbakan bu geziye katılmak isteyen herkesi kabul etmiş. THY'den iki tane daha Airbus 330 tipi dev uçak kiralanmış. Başbakan'ın Katar seferine, 3 Airbus dolusu Türk işadamı ve resmi heyet katılıyor.

Öyle sanıyorum ki 2022 için yapılacak 50 milyar dolarlık futbol yatırımından Türk Müteahhitler ciddi bir pay alacaktır. Başbakan'ın Arap dünyasındaki etkisi bu konudaki umudumu arttırıyor.

Shopping Fest İzmit esnafına darbe vuracak

Çok yazıp çiziyoruz. İzmit'te hipermarketlerin, AVM'lerin çoğalması ile birlikte çarşı esnafının zor duruma düştüğünü, kazancının çok azaldığını vurguluyoruz.

Bu gelişmenin önüne geçmek için yapacak çok fazla şey yok. Tüm dünyada ticaretin kuralı bu. İzmit ölçeğindeki şehirler bu tür yatırımları çekiyor. Ciddi bir sermaye ve bilgi birikimiyle şehrimize yatırım yapanlar da şehrin ekonomisinden pay alıyorlar.

Hipermarketler, AVM'ler kent ekonomisinden pay alırken, yerli esnafın kazancı düşüyor. Ama bu şehire yapılan yatırımın getirdiği kazancın tamamının il dışına gittiğini söylemek de haksızlık olur. Şehrimize açılan Alışveriş Merkezleri ciddi bir istihdam yaratıyor. Bu merkezlerde İzmitli esnaflar da dükkan açıyor.

Önümüzde İzmit için çok daha zararlı bir girişim var: İstanbul'da 18 Mart-26 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan Shopping Fest isimli etkinlik.

Bütün AVM'ler, büyük mağazalar birleşti. Yukarıda bahsettiğim tarihler arasında hepsi çok ciddi indirim kampanyaları yapacak. Her yerde bu kampanyaların tanıtımı yapılacak.

İstanbul, İzmitliler için bir saatlik yol. Hatta Anadolu yakasında son dönem bolca açılan bazı AVM'lere yarım saatte ulaşmak olası.

Mart-Nisan aylarında İzmit'te yapılacak alışverişin en az yarısı bu festival nedeniyle İstanbul'a kayacaktır. Bu durum kent ekonomisine büyük zarar verecektir.

Söz konusu festival tutarsa 6 ayda bir tekrar edilmesi planlanıyormuş. Eğer böyle olursa hem İzmit esnafı hem de ilimizde yatırım yapan AVM'lerin sonu geldi demektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.