1. HABERLER

  2. Tapu kayıtları elektronik ortama aktarılıyor
Tapu kayıtları elektronik ortama aktarılıyor

Tapu kayıtları elektronik ortama aktarılıyor

Tarla, bağ ve bahçe kayıtları elektronik ortama aktarılıyor. Artık vatandaşlar, taşınmazın kayıtlı olduğu tapu müdürlüğüne gitmeden herhangi bir tapu müdürlüğünde işlemlerini sonuçlandırabil

A+A-

Tarla, bağ ve bahçe kayıtları elektronik ortama aktarılıyor. Artık vatandaşlar, taşınmazın kayıtlı olduğu tapu müdürlüğüne gitmeden herhangi bir tapu müdürlüğünde işlemlerini sonuçlandırabilecek. 3 ay sonra yürürlüğe girecek sistem için Türkiye’deki bütün tapu kayıtları Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne (TAKBİS) aktarılacak. Sistem sayesinde vatandaşlar kilometrelerce yolu tepmekten kurtulacak. Zaman ve maddi kayıplar önlenecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Gökhan Kanal’ın verdiği bilgiye göre 1847 yılından bu yana tapu ve sicil hizmeti veren Kurum, yılda ortalama 7 milyon işlem yapıyor. Yaklaşık 20 milyon vatandaşa hizmet sunduklarını dile getiren Kanal, Türkiye nüfusunun yüzde 25’inin her yıl tapu ve kadastro hizmeti aldığını ifade etti. Kanal, tarlasına bağ ve bahçesine evine ilişkin bir işlemin yapılabilmesi için her gün binlerce insanın seyahat etmek veya notere giderek vekâletname vermek zorunda kaldığını belirtti. Bu durumun zaman ve işgücü kayıplarına neden olduğuna dikkat çeken genel müdür vekili, işlemlerin geciktiğini ve vatandaşın cebinden ekstra para çıktığını söyledi. Bunu önlemek için taşınmazın kayıtlı bulunduğu yer dışındaki bir tapu müdürlüğüne müracaat edilerek yapılmasını sağlamak üzere yönetmelik yayınlandığını dile getirdi.

Yönetmeliğin üç ay sonra yürürlüğe gireceğini aktaran Kanal, “Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte, zaman, işgücü ve kaynak tasarrufu sağlanarak taşınmazın kayıtlı bulunduğu tapu müdürlüğüne gidilmeksizin herhangi bir tapu müdürlüğünden vatandaşlarımızca tapu işlemleri yaptırılabilecektir.” dedi.

Gurbetçiler bulundukları ülkeden tapu alacak

Kurumun gurbetçiler ve yabancı uyruklu kişilere de kolaylıklar getirdiğini dile getiren Gökhan Kanal, “Diğer taraftan, 6083 sayılı Kanun ve anılan yönetmelik kapsamında yurt dışındaki Türk vatandaşları ile yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilerin her türlü tapu işlemi de bulundukları ülkeden yerine getirilebilecektir. Böylelikle, genel müdürlüğümüzce, vatandaşlarımıza çağdaş, etkin, nitelikli, güvenilir, hızlı ve ekonomik tapu hizmeti sunulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.