1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. TAPU VE KADASTRO ÇALIŞANLARINA DÖNER SERMAYEDEN NEDEN PAY VERİLMİYOR?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

TAPU VE KADASTRO ÇALIŞANLARINA DÖNER SERMAYEDEN NEDEN PAY VERİLMİYOR?

A+A-
Sağlık kuruluşlarında ve özellikle de üniversitelerde kanun ve mevzuata hakim, kaliteli, güvenilir, doğruluk ve çevreye verilen hizmetlerin kalite standartlı tanımlı, verimli ve sürekli gelişmeye açık bir yapıda sürdürülebilmek ve İşletmenin her alanda rekabete ve kamuoyuna açık, şeffaf ve güvenilir olmasını sağlamak. Çağdaş ve Milli değerlerine sahip çıkan çalışma arenasında yerini almak için “Döner Sermaye” birimi kurulmuştur.
5018 Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu kapsamında Üniversitelerin ve sağlık kuruluşlarının gelir ve gider kaynaklarının mevzuata uygun olarak, akılcı, tutarlı eylemler ve geleceğe yönelik tahminlerle analizini yaparak, mali işlemleri tutarlı bir şekilde yürütmek; Verimli, bilgili, donanımlı ve güvenilir personel yapısı ile üst düzey teknolojiyi kullanabilen; istenilen bilgiye doğru ve zamanında ulaşabilecek bilgi sistemine sahip olan; faaliyet alanları kapsamında ve Üniversite kimliği altında, etkin planlamalar yapmak, faaliyet alanları kapsamında yapılacak döner sermaye işlerinden elde edilecek gelirlerin uygun ve verimli bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaktır. İşte bu maksatla “Döner Sermaye” fonundan sağlık personellerinin performansına göre pay almaları, hem personelleri bir takım yolsuzluklardan koruyor ve hem de hizmet performansını ileri derecede arttırıyor. 
Bakıyorum da, Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan hizmetlerde vatandaşlardan resmi harcın dışında il ve büyük ilçelerde yevmiye başı (her bir işlem için) 218.13 TL, küçük ilçelerde ise, 174.50 TL “Döner Sermaye” bedeli alınıyor. Ama ne yazık ki, resmi harç dışı bu döner sermayenin nerelerde döndüğü noktasında bir bilgimiz yok. Bildiğimiz tek şey vardır ki, o da vatandaşa Tapu Kadastro hizmeti sunan personelin bu döner sermayeden bir kuruş dahi pay almadığıdır.
Mülkiyetin muhafazası noktasında güvenilir bir kurum olan Tapu ve Kadastro dairelerinde çalışan personelin kaliteli ve zamanında hizmet üretebilmeleri için dolgun bir ücret almaları son derece önemli. Böyle bir politika, hem memurların olası bir takım yolsuzluk ve usulsüzlüklere sevk etmesini önler ve hem de vatandaşa kaliteli ve zamanında bir hizmeti sunmada etkin rol oynar. 
Hakkını teslim etmek lazım ki, bu daireler sistematik bir şekilde çalışmakta, vatandaş memnuniyeti geçmişe nazaran bir hayli artmış vaziyettedir. Ama bu memnuniyetin daha da arttırılması gerekmez mi? 
Şayet personel tıpkı sağlık kuruluşlarında olduğu gibi bu Döner Sermayeden istifade ettirilirse ve performansa göre ücret politikası hayata geçirilirse, çok daha verimli çalışmayı gözlemlemek mümkün. O zaman hem memurların performansı artacak, hem kendi aralarında bir yarış gözlenecek ve hem de vatandaş kaliteli bir hizmeti görecek. Bunun yanında seri hizmetten mütevellid devletin kasasına da fazladan para girmiş olacak. Olaya baktığımız zaman, total olarak bu işte kaybeden hiçbir tarafyn olmadığı gibi; başta devlet olmak üzere bilakis herkesin kazançlı çıkacağını söylemek mümkün.
Ben buradan hükumete ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğüne seslenmek istiyorum. Eğer personelinizin münferiden de olsa, olası nitelikli yolsuzluk ve suiistimallere bulaşmalarını istemiyorsanız, devletin kasasına para girdisinin çoğalmasını istiyorsanız ve vatandaşın memnuniyetini önemsiyorsanız, elde ettiğiniz bu Döner Sermayeyi personelinizin üretkenlik baremine göre dağıtın. Göreceksiniz çok yönlü kazanç ve memnuniyet kendini gösterecektir. Zaten minimize olan şikâyetlerin neredeyse tamamı ortadan kalkacaktır. 
Bu yazı toplam 2515 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum