1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Tarafsızlık
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarafsızlık

A+A-
Taraf olmak ya da tarafsız olmak… Çok ince bir çizgi… Tarafsız olmak, kulağa hoş gibi gelse de pratikte pek de mümkün olmadığı görülür. Zalimden, zulümden yana taraf olmak mümkün olur mu? Herkes ait olduğu sosyal çevrenin bir tarafıdır. Şimdi Türkiye’nin ali menfaatleri söz konusu olduğunda tarafsızlıktan bahsedebilir misiniz? İslam ile onun değerleri söz konusu olduğunda tarafsız kalmak mümkün mü? Tarafsızlık ancak hakkın tesliminde söz konusu olur. Hatta o durumda taraf olmak zulümdür. 
İnsan hakları ihlalcilerinin, kendi görüş ve düşüncelerini başka kimselere dikta edenlerin, işkencecilerin, ikna odaları kurarak insanların yaşam tarzlarından cebren ve hile ile vaz geçirmeye çalışanların, başkalarının hak ve hukukunu gasp edenlerin ve tüm varlıkların doğalarını tahrip edenlerin yanında yer almak, taraf olmak değil midir?
  9.Camhurbaşkanı Süleyman Demirel’in uygulamalarını masaya yatırdığımız zaman, tarafsız olduğunu söyleyebilir miyiz? Mesela Sayın Demirel’in 28 Şubat sürecinde başörtülüleri S.Arabistan’a sürgün etmeyi salık vermesi hangi tarafsızlık ilkesiyle bağdaşır? 28 Şubat 1997 postmodern darbesinin başörtülü kardeşlerimize reva gördüğü zulümler, Nur Serter’in o meşhur ikna odaları ile Kemal Alemdaroğlu’nun o malum uygulamaları ne kadar tarafsızlık olarak görülebilir? Keza, 10.Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in uygulamaları da dogmalaştırılan laik anlayış çerçevesinde yaptığı atamalar, görevden el çektirmeler ve eşinin giyim-kuşamından yola çıkarak kıyıma tabi tuttuğu bürokratları biçmesi hangi tarafsızlık ilkesiyle izah edilebilir?
Elimizi vicdanımıza koyalım ve öylece konuşalım. Hangi başı açık kardeşimize ve hatta mini eteklimize kim mahalle baskısı uygulamıştır? Bütün farklı yaşam tarzına mensup kardeşlerimiz birlikte huzur içerisinde yaşıyorlar. Hatta Ak Parti içerisinde başı açık hanım kardeşlerimize pozitif ayırımcılık bile yapılmaktadır. Hiç biri yekdiğerine yan gözle bakmamaktadır. 
Kamu kaynaklarını adilane bir şekilde vatandaşlar arasında dağıtmada adil olacağız, tarafsız olacağız. Hakkın tesliminde tarafsız olacağız. Emanetleri ehline vermede tarafsız olacağız. Eğitimde fırsat eşitliği ilkesi ekseninde tarafsız olacağız. Gelir dağılımında tarafsız olacağız. Yasaları uygulamada tarafsız olacağız. Nimette, külfette ve temsilde adaleti sağlamada tarafsız olacağız. Örnekleri çoğaltmak mümkün…          M. Zeki CANŞİ
Bu yazı toplam 524 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.