1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Taraftarın her istediği olsa, yönetime ne gerek var?
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Taraftarın her istediği olsa, yönetime ne gerek var?

A+A-

Sosyal medyada uzunca bir süredir yönetime üst tribünlerin kapatılarak, sadece alt tribünlerin açılması çağrısı yapılıyor, bu takdirde stadyumda daha iyi bir ambiyans olacağına dair yorumlar yapılıyordu. Belli bir grubun talebine bu haftaya kadar yönetimin yanıtı olumsuzdu. Bu hafta başı üst tribünlerin kapatılacağına sosyal medyada dair bir söylenti yayıldı. Ancak resmi bir açıklama yoktu. Çarşamba günü Kulüp Müdürü İlker Uzel’e sorduğumda, “Öyle bir durum var, yönetim konuyu değerlendiriyor” yanıtı verdi. Merakla yönetimden açıklama bekledik. Nihayet perşembe günü akşam saatlerine doğru bilgilendirme yapıldı.  

DERİNCE HODRİ MEYDAN’DAN TEPKİ 
Bir değişiklik yapılmış, maraton üst tribün kapatılmıştı. Kuzey alt tribün açılmamış, güney üst tribün de kapatılmamıştı. 1 saat falan sonra Derince Hodri Meydan’dan “Bilgilendirme ve kınama” başlıklı bir açıklama geldi. Yönetimin sadece maratonun üstünü kapatmasına başka deyişle güney üst tribünün açık bırakılmasına tepki gösterdiler. Açıklamada yönetim şark kurnazlığı ile suçlanıyor, alınan yanlış kararlardan kulübün menfaati için vazgeçilmesi gerektiği vurgulanıyordu. Yönetimin güney üst tribünü kapatmama gerekçesini şark kurnazlığıyla ilişkilendirmek ne kadar doğru, haklı olabilir diye biraz kafa yorarsak. 

AKLIMIN KÖŞESİNDEN GEÇMEZ
Derince Hodri Meydan anladığım kadarıyla güney üst kapatıldığında oradaki kişiler aşağıya gelir, böylece alt tribün diğerleri gibi tamamen dolar düşüncesinde. Yönetimin o tribünde Derince grubunu yalnız bırakmak için üst tribünü kapatmadığını, yani art niyetli olduğunu, ayrımcılık yaptığını düşünüyorlar. En başından söyleyeyim ki, yönetimin o niyette olacağı aklımın köşesinden geçirmem.  Yönetim o küçük hesaplar içerisine girmez. Peki, neden o zaman güney üst tribün kapatılmadı diye sorulacaktır. O sorunun yanıtını başka yerde aramak gerekir.  

AİLE TRİBÜNÜ KÜLTÜRÜ OLUŞTU
Bildiğim kadarıyla stadyumda en yoğun talep edilen yer orası. Bakın satılan bilet sayısına, bunu çok net görürsünüz. Özellikle aileler orayı tercih ediyor. Rahat ediyorlar demek ki. Orada bir aile tribün kültürü oluştu adeta. Yarın o tribünü kapatıyoruz deyin, önemli bir bölümü kararı protesto edip maça gitmez; gitmek isteyen de numaralıyı falan tercih eder. Yani Derince grubunun dediği gibi üstten aşağıya çok fazla inen olmaz. Yönetim bunun farkında ki, güney üst tribünü kapatmadı. Bence gerekçe budur ve haklıdır. Altında farklı şeyler aramanın anlamı, mantığı yoktur.

ARTIK YALNIZ KALMAYACAKLAR 
Güney alt tribünde Derince grubunun yalnız bırakılması meselesine gelirsek. Sanıyorum ki, maraton üst tribünün kapatılmasıyla oradaki taraftarın önemli bir bölümü aşağıya inerken, bir kısmı da güney alta geçecektir. Aynı şekilde öğrenci indirim uygulamasının başlamasıyla birlikte bu tribüne hatırı sayılır öğrenci gelecektir. Yani, yarınki maçla birlikte umuyorum ki güney alt tribünde de hatırı sayılır bir taraftar olacak, Derince grubunun orada yalnız kalması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. 

ÖĞRENCİ İNDİRİMİ DE GELDİ 
Derince grubunun daha önce öğrenci indirimi uygulamasının kendi tribünlerinde geçerli olmamasından dolayı da yönetime tepkisi vardı. Çifte standarttan, ayırım yapıldığından söz ediyorlardı. Ben o konuda da yönetimin art niyetli düşündüğü görüşünde değilim. Öğrenci indirimiyle ilgili sistemden kaynaklanan bir sıkıntı vardı. Ki, halledildi. Bu hafta güney alt tribünde de öğrenci uygulaması olacak. Bi de, öğrenci indirimi uygulaması sadece güney alt tribünde olmasa, bir yerde anlarım hak verirdim Derince grubuna.  Güney üst tribünde de öğrenci indirimi geçerli değildi. Dediğim gibi sistemle ilgili sıkıntılar var. Yavaş yavaş hallediliyor. Yakında güney üst tribünde de öğrenci indirimi uygulaması başlayacaktır. 

KEŞKE AMA HİÇ KOLAY DEĞİL 
Tabi, bir de tüm alt tribünler açılmalı beklentisine bağlı olarak kuzey kale arkasının durumunu da sorgulamak lazım. Anladığım o ki, aşağısı yukarısı ayırımı yapmaksızın yönetim o tribünün açılmasına hiç sıcak bakmıyor. Bunun nedeni de daha önce açıklandığı gibi güvenlik maliyeti. İşin o tarafını da düşünmek lazım. Benim gördüğüm şudur ki, çok özel durumlar, maçlar dışında üst liglere çıkana kadar kuzey kale arkası tribünleri hep kapalı olacak. Aşağıda üç tribün açık, biri kapalı, üstte biri açık, üçü kapalı. Hoş bir görüntü değil.  Keşke üstü açık olan tek tribünü kapatıp, alttakini açabilsek ancak bunu sağlamak hiç kolay değil.

KARARA SAYGI DUYULMALI 
Sonuç olarak, ben yönetimin geçmiş haftalardan farklı olarak taraftardan gelen talep doğrultusunda maraton üst tribünü kapatmasını doğru buluyor, güney üst tribünü açık tutmasının haklı gerekçesi olduğunu, asla art niyet taşınmadığını düşünüyorum. Sonuçta bu kulübü yöneten onlar. Taraftarın talebi olur, yönetim bunu enine boşuna sorgular ve karar verir. Taraftarın her istediği olacaksa, onlara ne gerek var? Maratonun üstü kapandığına göre talep dikkate alınmış, kulübün menfaatine olan kısmı uygun görülmüş demektir. Bunu saygı duymak gerekir. 
Bence bu konuyu uzatmanın anlamı da, faydası da yok. Asıl sorgulamamız, üzerinde durmamız gereken konu, orası açılsın burası kapansın değil 33 bin kişilik stadyumda neden kimi tribünleri kapatarak kapasiteyi 19 bine indirmek zorunda olduğumuz.  Büyük camiayız, taraftarımız Türkiye’ye örnek diyoruz, tartıştığımız, kavga ettiğimiz konuya bakın.

top-aglarda--1-rica-10-uye.jpg

1 rica, 10 üye

Dikkatinizi çekiyordur, son zamanlarda Engin Kara adından sıkça söz ediyorum. Kocaelispor ile gerçek anlamda dertlenen bir kardeşimiz. İçerisi dışarısı fark etmez, takımın yanındadır. Maçlarını kombine kartıyla numaralı B’den izler, ayrıca hiç aksatmadan her iç saha maçında 15-20 tane bilet alıp dağıtır. 50.Yıl hatıra forma ve yardım kampanyasına ilk katılanlardan, lisanslı ürünlere en çok ilgi gösterenlerden biridir. Sezon başı şehrin sokaklarına Kocaelispor bayraklarının asılması için şirketinin vinçlerini ücretsiz tahsis etmiştir. Örnekleri çoğaltmak mümkün. 
Sevgili Engin en son bir rica ile 10 yakın arkadaşının kulübe üyeliğini sağladı. Dün üye olan arkadaşlarına bağış makbuzlarını sosyal medya üzerinden paylaşıp teşekkür etti. Engin Kara devamının geleceğini belirtti ve camiaya, “Çalışalım, kulübümüze sahip çıkalım” mesajı verdi. Engin Kara’nın bir ricasıyla kulübe üye olan yakın dostları şunlar: Engin Arat, Mustafa Karslıoğulları, Yetkin Işık, Murat Işık, Cengiz İşçi, Muharrem Çağlayan, Zekeriya Aska, Murat Okutan, Metin Kartal, Taha Kara. Başta Engin Kara olmak üzere, yeni üye olan arkadaşlara teşekkürlerimizi iletelim, herkesi Kocaelispor ile dertlenmeye davet edelim.

Bu yazı toplam 1244 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum