1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Tarhan’ın ziyareti
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarhan’ın ziyareti

A+A-
Tahsin Tarhan’ın adını duyardım… 2014 yılında CHP’nin Büyükşehir adayı olana kadar tanışmamıştık. Geç tanıştık. Ama tanıdığım günden beri,  CHP Kocaeli milletvekili Tahsin Tarhan, benim bu kent siyasetinde en güvendiğim, sohbetinden en çok haz aldığım ve en çok takdir ettiğim siyasetçilerin  başında yer almıştır. 
Tahsin Tarhan, zeki adam. Görmüş geçirmiş adam. Çalışkan, başarılı.. “Hırslı” demek belki yanlış olur, ama “tuttuğunu kopartan” bir adam. Bence 3 ncü sıradan seçilmiş olmasına rağmen, CHP’nin Kocaeli’deki en değerli milletvekilidir. 
2014 yerel seçimlerinde CHP Büyükşehir adayı gösterilince, dönemin il Başkanı Yaçın Kuşkan’la birlikte gelmişlerdi. Doğrusu, Tarhan Büyükşehir Belediye Başkanı olsun isterdim. Kocaeli’nin ufku değişirdi. Çevre konusunda, turizm konusunda,  sporda, sanatta, kültürde Kocaeli bambaşka bir çizgiye gelebilirdi. Tarhan, Belediye Başkanı olamadı. Zaten kendisinin de asıl hedefi milletvekilliğiydi. CHP, Haziran ve Kasım seçimlerinde adaylarını ön seçimle belirlese, Tarhan belki listeye giremezdi. Belki de adayların merkez yoklaması ile belirlenmesindeki en hayırlı iş, Tarhan’ın iki seçimde de 3 ncü sıraya konulması ve milletvekili seçilmesidir.
………….
Doğrusu, kendime yakın hissettiğim, dost olarak gördüğüm Tahsin Tarhan’ın, gazete yeni binaya taşındığından beri gelmemiş olmasına çok içerliyordum.  Hatta bir-iki telefon konuşmasında sitem bile etmiştim. Önceki gün, CHP İzmit İlçe Başkanı Küçükkaya ile nezaket ziyareti yaptılar. Tahsin Bey’e gazete binasını gezdirdim. Milletvekilliğine alışıp alışamadığını sordum. 

FİKRİ IŞIK İLE ARAMIZ İYİ
CHP’li Tahsin Tarhan da, Fikri Işık gibi Gümüşhane kökenli. Hata Gümüşhane’nin komşu köylerinden çıkmış, aileleri birbirini tanıyan iki siyasetçi. Tarhan, Meclis’te “Bilim, Sanayi, Teknoloji  Komisyonu” üyesi olmuş. Yani, Fikri Işık Komisyonundaki CHP’lilerden biri.. Yerli otomobil konusunda Bakan Işık’ı biraz üzmüştü. Ancak,  Işık’la ilgili çok pozitif şeyler söyledi. “Komisyonda birlikte çalışıyoruz. Fikri Bey,  muhalefetten gelen görüşleri de dikkatle dinleyen, değerlendiren bir insan. Üstelik gerçekten çok çalışkan biri olduğunu gördüm. Işık’ın çok önemsediği Ar-Ge yasasını komisyondan birlikte geçirdik” dedi. 
Tarhan, milletvekilliğine ısınmış. CHP’nin, Türkiye için rejimin teminatı olduğuna inanıyor.  Kocaeli milletvekili Tarhan’a göre, AK Parti’nin Meclis’te Başkanlık sistemi için 330 oy bulması mümkün değil. Şunları söyledi:
“-Türkiye kötü yönetiliyor. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, halkı aydınlatmak adına çok doğru şeyler söylüyor. Bu dönemde ülkenin bir rejim değişikliğine gitmesi düşünülemez. AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı’nın Başkanlık sistemi konusunu en az 2 yıl askıya alması, hiç konuşmaması gerekiyor. İddia ediyorum; Başkanlık sistemi konusu Meclis’te 330 oyu bulup, referanduma gitse bile, bu halk ülkenin rejiminin değişmesine izin vermeyecektir. Zaten AK Parti içinde de Başkanlık sistemine kesinlikle karşı çıkan çok önemli bir kitlenin bulunduğunu biliyorum.” 
Tahsin Tarhan’a nazik ziyareti için çok teşekkür ettim. Yeni gazete binasında zaman zaman CHP’li dostlarla muhabbetin tadı da bir başka oluyor.

Kocaeli Milletvekili Tahsin Tahan ile, CHP İzmit İlçe Başkanı Küçükkaya, pazartesi günü misafirimdi. 

Rasim Su aradı, anlattı
Geçen Pazar günü bu sütunlardaki yazılarımda, Kocaeli Eğitim Vakfı (KEV) içinde alevlenen ve dışarıya taşan bir konudan söz etmiştim. KEV’in avukatlık hizmetleri ile ilgili olarak Av.Veysi Yavuz’a yaptığı ödemelere bazı üyeler itiraz etmiş, Sadi Önvural denetçi olarak inceleme yapıp, bir rapor hazırlamıştı. Söz konusu yazının içinde, yıllardır KEV’de muhasebe işlerine bakan, Başkan Sefa Sirmen’in de çok güvendiği Rasim Su’nun adı da geçiyordu. 
Pazartesi günü, Rasim Su aradı; “Ben 65 yaşına geldim. Hala koşturuyorum. Türkiye’nin çeşitli illerine gidip geliyorum. KEV’e sürekli takılan, her gün binada bulunan yöneticilerden değilim. Sefa Bey vakfın muhasebe ile ilgili bütün işlerini bana yükledi. Sadece yönetim kurulu toplantılarına geliyorum. KEV bugüne kadar sayısız müfettiş denetiminden geçti. Hesaplarında bir kuruşluk bir hata bile bulunmadı” dedi.
Rasim Su, ödenen avukatlık ücretleri konusunda bazı üyelerin tepkisi olduğunu, Sadi Önvural’ın denetçi olarak rapor hazırladığını doğruladı. Şunları söyledi:
“-Avukat makbuz kesmiş, ücreti ödenmiş. Avukatın KEV adına yaptığı bütün işler, katıldığı duruşmalar ortada. En küçük bir yanlış yok. Denilebilirdi ki, avukat bu işleri fahri olarak yapsın, para almasın. Ama en düşük ücret üzerinden makbuz kesilmiş. Ödenen paranın bir kısmı geri alındı. Ortada yasal sorumluluk gerektiren, ya da vicdani rahatsızlık yaratacak en küçük bir sıkıntı yok. Bazı arkadaşlarımız bu işi biraz uzattı. Konu bundan ibaret.” Rasim Su, KEV’in son derece şeffaf yönetildiğini, bir kuruşun bile hesabını verebilecek durumda olduklarını da söyledi. 

*İşte resmi göç raporu
Türkiye’nin Güneydoğu’sunda bir süredir savaş devam ediyor. Barış sürecinde ülkemiz ne kadar rahat nefes almıştı. Anlayamadık terör örgütünün bu barış sürecini istismar ettiğini, bölgede silah depoladığını. Ama o günler gerçekten güzeldi. Bölgede huzur vardı. Çok uzun süre çatışma olmadı, şehit cenazeleri gelmedi.
Sonra,  geçen temmuz ayında ortalık birden karıştı. Terör örgütü büyük bir şehir savaşı başlattı. Güvenlik güçleri de müdahale etti. Bölgedeki masum vatandaş iki ateş arasında kaldı. Kaçmaya başladı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Güneydoğu’dan batıya göçlerle ilgili resmi rakamları açıklamış. 2014-2015 döneminde,  Diyarbakır, Erzurum, Ağrı, Van, Şırnak illerinden toplam 2.7 milyon insan batı illerine göç etmiş. Güneydoğu’dan göç eden insanların resmi kayıtlara göre 30.231’i, yani yüzde 10’dan fazlası bizim ilimize gelmişler. Kocaeli, Güneydoğu göçünden en çok etkilenen 5 ilden biri. Bu insanlar yetişkin. Bu insanlar yoksul. Büyük bölümü, en azından bir süreliğine bu kentteki yakınlarının yanına sığınıyor. Ama ne kadar başka ailelerin yanında kalabilirler. Çocuklarına okul, yetişkinlerine iş lazım..
Üstelik TÜİK rakamları, 2014-2015 dönemine ilişkin. 2016 yılı başı itibariyle Güneydoğu’dan bölgemize göçün artarak devam ettiğini biliyoruz. Bu durum, bizim kentimiz, kentimizin geleceği için gerçekten büyük bir sıkıntı. Nasıl altından kalkarız bunu çok iyi düşünmek gerekiyor.

*Bu ateşkese herkes uymalı
ABD ve Rusya Başkanları görüştüler ve sonunda raconu kestiler. Suriye’de devam eden ve bütün dünyayı, en fazla da ülkemizi karıştıran iç savaşta, 27 Şubat Cuma gününden itibaren ateşkes ilan ediliyor. 
Ateşkes koşullu; Suriye içinde bulunan ve bütün dünyanın terörist olarak kabul ettiği IŞİD’e yönelik  mücadele koalisyon güçleri tarafından sürdürülecek. Ancak, diğer tüm unsurlar Cuma gününden itibaren silahları susturacak. Bu anlaşma, bir süredir Suriye’deki bazı mevzileri top ateşine tutan ülkemizi de ilgilendiriyor. Umalım ki, 27 Şubat’taki ateşkes gerçek amacına ulaşsın. Suriye’de masum insanların ölümü dursun. Suriye huzur bulsun, mülteci akını dursun. Suriye Devlet Başkanı Esad da 13 Nisan’da ülkesinde seçim kararı aldı. Kuşkusuz Suriye’de bu ortamda demokratik bir seçimin yapılacağını, Esad’ın bu seçimle iktidarını kaybedeceğini beklemek hiç mantıklı değil. Ama çok uzun bir aradan sonra, Suriye’de kalıcı barışa yönelik adımlar atılıyor.
Umalım ki, özellikle ABD ve Rusya bu konuda samimi olsunlar. Türkiye, Suriye’deki savaştan en çok etkilenen ülke haline geldi. Hatta,  giderek doğrudan savaşın içine girme riskimiz yükseldi. Cuma gününden itibaren Suriye’de silahlar susarsa,  hiç kuşkusuz en çok kazananlardan biri de biz oluruz. 

*En çok silah alan 6'ncı ülke olmak 
İsveç merkezli Stockholm Uluslararası Barış Anlaşmaları Enstitüsü, dünya genelindeki silah ticareti ile ilgili kapsamlı bir rapor hazırlamış. Rapora göre geçen yıl dünyada en çok silah ithal eden  ülkeler şöyle sıralanıyor:
1)-Hindistan, 2)-Suudi Arabistan, 3)-Çin, 4)-Birleşik Arap Emirlikleri,  5)-Avustralya, 6)-Türkiye, 7)-Pakistan, 8)-Vietnam.
Dünyada en çok silah satan ülkeler ise, tahmin edebileceğiniz gibi ABD ve Rusya.. Türkiye’nin bir barış ülkesi olmasını, bütün komşuları ile barış içinde yaşamasını hepimiz gönülden istiyoruz. Ya da istiyor olmalıyız. Bu ülkenin hala silahlanmaya bunca para harcaması  güzel bir şey olabilir mi?.. Dünyada en çok silah ithal eden 6 ncı ülke olmanın yanı sıra, son yıllarda  milli silah sanayiimizi de geliştirdiğimizin, pek çok silahı kendimizin ürettiği  biliniyor. Ne gerek var silaha?.. Neden gerek olsun. Biz, yerli malı otomobili üretelim. Yolcu uçağı filolarımızı büyütelim. Bu ülkenin yoksul insanlarının gelir seviyesini yükseltelim. Çok daha iyi değil mi?

*25.8 milyon insan Bireysel kredi borçlusu 
Şu sıralar televizyonlarda en çok ne reklamı yayınlandığının farkında mısınız?.. ”Gel vatandaş gel” diyorlar.. “Vatandaşlık numaranı falanca numaraya kısa mesaj olarak gönder, istediğin kadar kredi hemen hesabına yatsın” diyorlar. 
Bankalar Birliği’nin bir raporu var. Türkiye’de bireysel kredi kullanan, bankalara kredi borcu olan insan sayısı 25.8 milyon kişiye ulaşmış. Türkiye nüfusu 78 milyon.. Henüz kredi çekebilecek durumda olan, 18 yaşın altındaki milyonlarca insanı çıkartın. Yine kredi ile işi olmayacak çok yaşlı insanları çıkartın.. Neredeyse, nüfusun yarısı bireysel kredi kullanmış gözüküyor. Vatandaşların kullandığı toplam bireysel kredinin büyüklüğü 1.8 trilyon TL’ye ulaşmış. Bireysel kredi borçlularının yanı sıra, kredi kartlarına gelen borçlarını ödeyemeyen milyonlarca insan var.. 
Yani işyerinizde, sokakta, çarşıda, markette karşılaştığınız insanların büyük bölümü borçlu. Bu nedenle icra dairelerindeki dosyaları koyacak yer bulamıyorlar. Bu nedenle sokakta yüzü gülen insan görmek zor. Evlerde huzur bozulmuş. Türkiye’de insanların bu kadar çılgınca borçlanmış olması, üstelik Türkiye’de hala borçlanmanın, bankadan kredi çekmenin çok basit bir işmiş gibi böylesine cazip gösteriliyor olması, benim aklıma sığmıyor.
Bu yazı toplam 533 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.