1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Tarhan’la baş başa
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarhan’la baş başa

A+A-
30 Mart 2014’deki yerel seçimlerde CHP’nin Büyükşehir Başkan aday adayı olana kadar ismini çok duymuşluğum vardı ama, hiç tanışmamıştık. Hatta önceki yıllarda “CHP’nin önemli ismi, milletvekili aday adayı” diye adı geçtiğinde, “Kim bu Tahsin Tarhan?.. Darıcalı bir sanayicinin CHP’de ne işi var?” diye kendi kendime sorduğum da olmuştu.
30 Mart yerel seçimleri öncesi tanıştık. Tahsin Tarhan’ı tanıyınca çok sevdim, güvendim.  Aslında Kocaeli gibi bir kente Büyükşehir Belediye Başkanı olabilecek, bu göreve çok yakışacak ve Kocaeli’yi gerçekten zıplatabilecek biri olduğuna inandım.
 
Tahsin Tarhan, kendisine çok güvenen, kültürlü, entelektüel, tanıdığım pek çok CHP’liden daha zarif, “Çok başarılı bir sanayici” kimliği ile iyi para kazanmış, ama hiçbir zaman parasıyla hava atan biri olmamış önemli bir insan..
CHP’nin Büyükşehir adayı olunca birkaç kez baş başa konuşmuştuk. 30 Mart yerel seçimlerinden sonra da sık sık görüştük. Düzce’deki fabrikasına davet etmişti, bir türlü icabet edemedim. 
…………
7 Haziran seçimleri için aday adaylığı başvuruları tamamlanıp, partilerin merkez yoklaması ile adaylarını açıklaması beklenirken; benim CHP için gönlümden geçen liste, 1-) Hurşit Güneş, 2-) Yalçın Kuşkan, 3-) Tahsin Tarhan, 4-) Fatma Kaplan Hürriyet şeklindeydi. Aslında Tarhan,  Kocaeli’de ön seçime de hazırdı ve bunun alt yapısını tamamlamıştı.
Liste açıklandığında, Güneş ve Kuşkan’ın bulunmamasından yaşadığım hayal kırıklığını,  Fatma Hanım’ın 1 nci, Tahsin Bey’in 3 ncü sırada yer almasıyla kendi kendime teselli etmeye çalıştım. Tahsin Bey ile aramızda güvene dayalı bir dostluk olduğunu, ben kendi adıma hissediyorum. 
Geçen hafta baş başa yemeğe çıkalım, biraz dertleşelim diye haber gönderdi. Müsait olamadım. “Ne zaman müsaitsen, o zaman çıkalım” diye ısrar etti.  Geçen akşam, “İş bitiminde gelip seni alıyorum” dedi. Aslında çok yorucu geçen bir günün sonuydu. Kimseyle oturup, konuşacak halim olmadığını düşünüyordum. 
Tahsin Bey, tam dediği saatte siyah minibüsü ile gazete binasının önüne geldi. Israrla, “Gel bizim büroda sohbet edelim” dedim. “Yok” dedi, “Seni kaçıracağım”
…………..
Bu şehirde, Gebze bölgesindekiler hariç; Karamürsel’den Kandıra’ya, Eşme’den Hereke’ye  bütün kaliteli, nezih ve alkollü içki servisi de bulunan restaurantları bildiğimi sanırdım. Tahsin Bey’in, dışarıdan içi gözükmeyen, içi özel olarak karşılıklı koltuklarla döşenmiş süper lüks ve rahat minibüsüne bindik. Şoförüne, “Hisareyn Gölbaşı tesislerine” dedi. 
D-130’un Hisareyn girişinde tabelası var. Hisareyn’e girdikten sonra, yemyeşil bir doğanın içinden geçen 3 kilometrelik mesafede Gölbaşı tesisleri. Sahibi, Harb-İş’in eski yöneticilerinden, tam anlamıyla “Eski Tüfekler”den Cemil Şimşek. Mükemmel bir tesis. Duymuştum da daha önce hiç gitmemiştim. 
Tahsin Tarhan ile baş başa 2 saat yemek yedik, sohbet ettik. Ben iki duble rakımı içtim. Tarhan, meyve suyu tercih etti. CHP listesi hakkındaki fikrini sordum:
“- Emin ol, listede 3 ncü sırada yer aldığıma sevinmekten çok, kesinlikle hak ettiğine inandığım halde Yalçın Kuşkan’ın bulunmamasına üzüldüm” dedi. Hurşit Güneş’in pozisyonuna hiç değinmedi. CHP Kocaeli listesinin hazırlanmasında Haydar Akar’ın önemli rolü bulunduğuna Tarhan da inanıyor. Fatma Hanım’ın 1 nci sırada olmasını çok olumlu buluyor. Tahsin Bey’e, “Üçüncü sırada olduğunuz için kendinizi garanti görmeyin. AKP bu kentin genlerine işlemiş. 7 Haziran’da çok önemli sürprizler çıkabilir” dedim. Tahsin Tarhan, 30 Mart’ta Büyükşehir adayı olmasının kendisine büyük deneyim kazandırdığını, hem kenti, hem CHP’nin içini çok iyi tanıma fırsatı bulduğunu söyledi. 30 Mart’ta kendisinin yalnız bırakıldığını, buna rağmen iyi iş çıkarttıklarını düşünüyor. 30 Mart seçimleri için birlikte çalıştığı ekibi değiştirmiş. Şimdiden bütün ilçeleri birkaç kez dolaştığını, özellikle Kılıçdaroğlu’nun seçim beyannamesini açıklamasının ardından havanın çok değiştiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde ilimizdeki bütün hemşeri derneklerinin başkanlarını İstanbul’da bir toplantıda ağırlamayı planlıyor. 
………
Tarhan, basit bir hesap yaptı.  30 Mart’ta Büyükşehir’de CHP’nin o şartlarda 270 bin oy aldığını, AKP’nin 500 binin biraz üzerine çıktığını hatırlattı;
“- Biz, AKP’yi 500 binin altına çeker, kendi 270 bin oyumuza 10 bin eklersek, 4 yapıyoruz. MHP 2’yi zorlayabilir. Ama HDP’nin Kocaeli’den milletvekili çıkartabileceğini hiç sanmıyorum” dedi. 
Tarhan,  4 ncü sıradaki Turan Dumlu’nun milletvekili seçilmesini çok istiyor, “3’te kalırsak, bu bizim açımızdan başarısızlık olur” diyor. 5 nci sıra adayı Karavar’la yeni tanışmış. Parti genel merkezinin Karavar’ı o sıraya çok ince hesaplar yaparak yerleştirdiğine, Cuma Bey’in de CHP’ye önemli oy getireceğine, hatta bu sayede 5 bile yapabileceklerine inanıyor. 
Bana, “Çok farklı milletvekili olacağım. Göreceksin, gerektiğinde ben kendi partime bile kafa tutarım. Kocaeli’nin bütün sıkıntılarını Meclis’te haykıracağım” dedi. Böyle bir milletvekili olacağına, Kocaeli’yi gerçekten Meclis’te çok iyi temsil edeceğine inanıyorum. Gölbaşı tesislerinde yeşillikler arasından güneş batmaya başlarken, biz İzmit’e döndük. 
CHP 3 ncü sıra adayı Tahsin Tarhan’ı tanımaya çalışın. Eminim, sevecek ve güveneceksiniz.
 
BUGÜN 23 NİSAN 
Ülke ve ulus olarak 7 Haziran seçimlerinin heyecanını her geçen gün daha fazla hissederken, bugün bu ülkenin varlığını, bu milletin bağımsızlığını ve bu ülkede özgür seçimler yapabiliyor olmanın güzelliğini borçlu olduğumuz çok özel bir bayramı kutluyoruz. 
Bugün, 23 Nisan.. Mustafa Kemal önderliğinde TBMM’nin kuruluşunun 95 nci yıldönümü. O Meclis ki, Kurtuluş Savaşını yönetti, kazandı. O Meclis ve O Meclisi kuran lider ki,  Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurdu. Günümüzde kimi çevrelerin hala Osmanlı dönemi hayali içinde olması üzücüdür ama, 23 Nisan, TBMM’nin kuruluşu, tarihimizin en önemli altın sayfalarından biridir. 
23 Nisan hem çocuklara, hem büyüklere kutlu olsun. 
Bu yazı toplam 340 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum