1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Tarihi fırsat, 30 milyonluk aftan dolayı yönetimin önceliği devlet borçl
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Tarihi fırsat, 30 milyonluk aftan dolayı yönetimin önceliği devlet borçl

A+A-
Yönetimin KEV Tesisleri’nin satılarak devlete olan borçların ödenmesine yönelik düşüncesine karşı çıkanlar, bunun yanlış bir strateji olduğunu savunanlar var.  Devlet olan borçların kulübün önünde bir engel olmadığı belirtilerek, “Tesisler satılınca gelecek kaynak öncelikle transfer yasağını kaldırmak için kullanılmalı, takımın önü açılmalı ” görüşü ortaya atılıyor. Doğru, devlete olan borçların bir transfere yaptırımı yok. Ama futbolcu ailesine olan borçların var. Yıllardır bu yaptırım yüzünden transfer yasağı kapsamındayız. Yasak yüzünden amatöre kadar düştük. Dolayısıyla yeniden yukarılara çıkmak için bu yasağın kalkması gerekiyor. Yani düz mantıkla baktığımızda transfer yasağını açmak, devlete olan borçlardan kurtulmaktan daha öncelikli gözüküyor.

33 MİLYON ÖDEYİP 60 MİLYONLUK BORCU KAPATACAĞIZ 
 Bu konu kamuoyunda tartışılıyor. Başkan Bahri Yavuz ve yönetiminin başından biri düşüncesi önce devlete olan borçları bitirmek. Ancak Başkan ve yönetimin bunu istemesinde çok önemli bir gerekçesi var. Malum torba yasa faiz borçlarının affedilmesini kapsıyor. Bu yasadan yararlanmak için mayıs ayına kadar zaman var. Sonrasında böyle bir imkan da kalmıyor. Yasadan yararlanabilirsek, 60 milyonluk toplam borcu 33 milyona kapatabiliyoruz. Yani borç yarı yarıya azalacak. Bir kalemde 30 milyonluk faturadan kurtulmaktan söz ediyoruz. Bu tarihi bir fırsattır. Başkan ve yönetim işte bu imkandan faydalanmak için satıştan gelecek parayı öncelikle devlete olan borçları ödemek için kullanmak istiyor. Yoksa, böyle büyük bir af söz konusu olmasa kesinlikle kaynağın transfer yasağını kaldırılması için kullanılmasını isterlerdi.  

KULÜBÜN MENFAATİ BUNU GEREKTİRİYOR 
Dileyim ki, tesisleri sattık gelen parayı transfer yasağını kaldırmak için kullandık. Devlete olan borcun ödenmesi konusundaki affı doğal olarak kaçırmış olacağız. Bu da kulübe 30 milyon gibi büyük bir yük getirecek. 33 milyona bitireceğimiz devlet borcu yeniden 60 milyona çıkacak. Tesislerin satışından gelecek para transfer yasağını kaldırmak için kullanılmalı görüşünü savunanlar, yönetimin düşüncesine karşı çıkanlar lütfen olaya bu açıdan baksınlar. Böyle baktıklarında yönetimin doğru düşündüğünü, kulübün menfaatinin bunu gerektirdiğini göreceklerdir. İşin ucunda borcun bir anda 30 milyon azalması gibi tarihi bir fırsat olduğu için yönetim önceliği devlet alacaklarına veriyor. Yoksa onlar da çok iyi biliyor kulübün, takımın önündeki engelin transfer yasağı olduğunu. 

YASAKLA İDARE EDERİZ AMA BU FIRSATI BİR DAHA BULAMAYIZ
Olaya geniş çerçevede bakarsak. Devlete olan borçlar kapandığında 3.Lig’e çıktığımızda TFF ve iddaa gelirlerine haciz konmayacak. Zaten devlet dışındaki alacaklılar bu gelirlere haciz koyamıyor. Dolayısıyla kulüp buradan ciddi gelirler elde edecek. Tesislerin satışından olası kalacak paranın yanına bu gelirlerden gelecek kaynağı ekleyerek birkaç yıl içinde transfer yasağını kaldırmak da mümkün olabilir.  Transfer yasağıyla bir-iki yıl daha idare edebiliriz ama torba yasa affını kaçırırsak bir daha böyle bir şans bulamayız. Özetle, ben yönetimin satıştan gelecek paranın öncelikle devlet borçları için kullanılması gerektiği düşüncesine katılıyorum, aynı fikirdeyim. Kulübün menfaati bunu gerektiriyor. Devlet borçları engel değil, öncelik transfer yasağını kaldırmak olmalı diyenlerin düz mantıkla bu görüşü savundukları, işin yukarıda yazdığım detaylarını öğrendikten sonra bu düşüncelerinden vazgeçip yönetimle aynı fikirde olacakları inancındayım.  
Torpille geldi ama bileğinin hakkıyla oynuyor
Derinceli Erhan Yılmaz, sezon başı Kocaeli Birlikspor’da Kemal Kılıç’ın oluşturduğu kadro içinde yoktu. Yönetime yakın hatırlı kişiler devreye girdi, Kılıç, Erhan’ı kadroya almak zorunda kaldı. Kılıç, hazırlık döneminde ve ilk haftalarda Erhan’ın yüzüne bakmadı, hatta antrenmandan bile kovduğu oldu. Erhan kızmadı, küsmedi, tam sersine hırs yaptı, herkesten çok çalıştı. Erhan antrenmanlarda öylesi bir performans ortaya koydu ki, Kılıç daha fazla kayıtsız kalamadı, görmezden gelemedi. Kemal Hoca, ilk olarak Nazilli maçında görev verdi Derinceli futbolcuya. Erhan çok iyi maç çıkarınca, daha doğrusu verilen şansı iyi kullanınca Kılıç, sonraki maçlarda da forma verdi ona. 

SEZON BAŞI YÜZÜNE BAKILMIYORDU, TAMIMIN BANKOSU OLDU
Erhan savunmanın sağ kanadında her maç yükselen bir performans ortaya koydu ve takımın bankolarından biri oldu. Erhan sadece savunmadaki görevini yapmakla kalmadı, ileri çıkarak gollere de katkı verdi. Oynadığı 10 maçta iki golün asistliğini yaptı ki, sağbekte oynayan bir futbolcu için son derece olumlu bir istatistik bu. Çoğu bek oyuncusu bırakın bir yarıyı, koca sezonu asist yapmadan geçiriyor. İlk yarının sonlarına doğru Kılıç, Erhan’ı yanına çağırıp, “Başlangıçta seninle ilgili düşüncelerim olumsuzdu. Çok çalışarak, azmederek formayı aldın. Bu formayı sana vermesem adaletsizlik yapmış olurdum. Seni yürekten kutluyorum, örnek alınması gereken sporcusun” diyerek hem özür dilemiş, hem kutlamış. 

KILIÇ ADİL OLDU, HAK EDENE FORMAYI VERDİ 
Hep deriz, biliriz ya teknik direktörler kendi getirdiği oyuncuları el üstünde tutar, diğerlerini dışlar.  O futbolcular ağızlarıyla kuş tutsalar bile teknik direktörün gözüne girip, forma alamazlar. Bu zihniyeti taşıyan teknik adamların çokluğu bilinen bir gerçektir. Ancak Kemal Kılıç gibi kendi getirmese de, adalet dağıtma adına futbolcuya hakkını teslim eden teknik adamlar da var. Takımın ilk yarı performansı beklentilere göre çok kötü olduğu için Kılıç’ı çok eleştirdik.  Onunla yolları ayırmamın da doğru bir karar olduğunu savunduk. Bunlar bir yana, şu Erhan Yılmaz olayı, formayı hak edene vermesinden dolayı Kılıç’ı kutlamak gerekir.
 Tabi ki, sadece Kemal Kılıç’a değil, Erhan Yılmaz’a da alkış göndermeliyiz. Hakkındaki ön yargıları, görmezden gelinmeleri çok çalışarak, azmederek yıktı. Erhan torpille geldiği takımda ilk yarı boyunca bileğinin hakkıyla, anlının teriyle takımın değişmez ismi oluverdi. Helal olsun demek, ayakta alkışlamak lazım. Dilerim ki, sevgili Erhan kardeşim ligin ikinci yarısında da aynı performansı ortaya koyduk. 
Bu yazı toplam 332 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.