1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarihi Gar Binasını yine çarçur ettik
Tarihi Gar Binasını yine çarçur ettik

Tarihi Gar Binasını yine çarçur ettik

Geçen gece evde televizyon kanallarını dolaşırken, yerli belgesel kanalı İz TV’de takılıp kaldım. Benim de eş dost baskısıyla iki kez gittiğim, aslında hiç keyif almadığım Safranbolu’nun hikayesi anlat

A+A-

Geçen gece evde televizyon kanallarını dolaşırken, yerli belgesel kanalı İz TV’de takılıp kaldım. Benim de eş dost baskısıyla iki kez gittiğim, aslında hiç keyif almadığım Safranbolu’nun hikayesi anlatılıyordu.

1970’li yıllarda Safranbolu’ya idealist bir genç kaymakam atanıyor. Bir de doğup büyüdüğü ilçesini çok iyi tanıyan, çok ileri görüşlü bir belediye başkanı seçilmiş. Safranbolu’nun şansı, bu iki önemli yönetici, aynı dönemde işbaşına geliyorlar.

Safranbolu’da bulunan 2 bin civarındaki ahşap, tarihi Osmanlı evinin, bölge için bir hazine olduğunun farkına varıyor, kolları sıvıyorlar. 800 kadar Safranbolu evi, önemli paralar harcanıp, büyük emek verilerek restore ediliyor. Bugünkü haline getiriliyor.

Safranbolu evleri, hemen hepsinin içinde salonunda havuzların bulunduğu büyük aileler için yapılmış birer Konak. Aslında dış görünüşlerinde fazla estetik yok. Ama insanlara, birkaç yüzyıl öncesinde yaşıyormuş izlenimini veriyor. Otantik.

Şimdi Safranbolu, bu restore edilmiş tarihi konakları sayesinde turizmden para kırıyor. İlçenin yöneticileri ağızlarından girmiş, burunlarından çıkmış, Unesco’yu da Safranbolu’ya getirmişler. Safranbolu ilçesi, bütün tarihi evleri ile birlikte Unesco’nun “tarih mirası” listesine alınmış. Bütün Avrupa, bütün dünya tanıyor.

Bizim İzmit’imizde Safranbolu evlerinin çok daha güzelleri var. Sadece bir Kapanca Sokak, on tane Safranbolu yapar. Ama Safranbolu’da 800 bina restore edilmiş. Biz Kapanca Sokak’ta daha iki evi yapamadık.

Asıl önemlisi Tarihi Gar Binasının halidir. Geçen gün bir kez daha önünden geçtim. İçim gitti. 1990’lı yıllarda berduş yatağı olan, ortalama ayda bir kez içinde yangın çıkartılan, çatıları çöken, içindeki bütün tahtaları dökülen Tarihi Gar Binasının durumu ile çok yakından ilgilenmiştim. Yazdık, çizdik, kovaladık. sağolsun Erdal Ata diye çok düzgün, bu kentte gerçekten iz bırakmak isteyen bir Valimiz vardı.

Özel İdare’nin kısıtlı bütçesinden yanlış hatırlamıyorsam 7 milyon TL civarında bir kaynak sağladı. Erdal Ata, bir yandan Kartepe zirvesindeki otelin yapılmasını, zirveye çıkan yolun yenilenmesini sağlarken, diğer taraftan büyük bir cesaretle, Almanlar’dan kalma Tarihi Gar Binasını aslına uygun biçimde restore ettirdi.

Bir yandan Tarihi Gar Binası restore edilirken, diğer yandan Adapazarı’na gidildi. Vagon fabrikasına siparişler verildi. Demiryolu, eski binanın önünden kalkmıştı. Ama bina restore edilirken, önüne nostaljik vagonların, bir tane de eski tip buharlı lokomotifin konulmasına özen gösterildi.

Tarihi Gar Binası, mükemmel biçimde restore edilmişti. O zamanlar, Türkiye’de ve ilimizde göstermelik dinci baskılar, yaşam biçimi dayatmaya yönelik mahalle baskıları, her işletmenin ihalesinde adam kayırmacılığı yoktu.

Tarihi Gar Binası için işletme ihalesi açıldı. İstanbullu bir grup geldi. Çok yüksek kira bedeli ile binayı kiraladılar. 10 Numara Restaurant adıyla İzmit’teki en nezih lokantayı açtılar.

3-4 yıl önceydi.. İstanbul’dan aile dostlarım geldi. İki seçkin aile. Ben İstanbul’da onların misafiri olduğumda en güzel yerlerde ağırlamışlardı.”Bizi İzmit’te bir yemeğe götür” dediler. Hiç düşünmeden Tarihi Gar Binası’ndaki 10 Numara Restaurant’a götürmüştüm.

Menüde her çeşit şarap vardı. Yemeklerin, mezelerin envai çeşidi, üstelik en özenli, lezzetli hazırlanmışları vardı. Bina otantik. Belli ki tarihi. Safranbolu Evlerine yüz basar.  Tavanlar yüksek.. Duvarlar taş, bütün aksesuarlar ahşap..

Yemek nefis, şarap mükemmel, servis kusursuz.

Dostlarım, “İstanbul’da böylesine otantik yer yok. İyi ki bizi buraya getirdin” diyerek teşekkür etmişlerdi. Tam hatırlamıyorum, ama hesap da atla deve değildi.

Ben o dönemlerde birkaç kez daha 10 Numara’ya gittim. Bir keresinde çok saygı duyduğum eski Bakan Sayın Prof. Onur Kumbaracıbaşı’nı orada ağırlamıştım.  Ortaya bol miktarda içi sebze ile sarılmış krepten oluşan Çin Böreği ve  Şarap.. Zaten o mekanda yediğiniz çok kötü değilse, mekanın kendisi sizi büyülüyordu.

İzmit sahip çıkmadı. İstanbullu işletmeci, çok yüksek kira bedeli-sanırım aylık 30-35 bin TL civarındaydı- karşısında pes etti. 10 Numara kapandı, başka işletmecilere kiralandı. Kalitesi düştü. Bir de otoparkında talihsiz cinayet yaşanınca, Tarihi Gar kapandı.

Günümüz yöneticileri de zaten bunu istiyordu. O mükemmel binada şimdi Anıtlar Yüksek Kurulu Kocaeli Şubesi var. Belsa’nın boş duran bir katında ya da herhangi bir yerde çalışabilecek bir devlet kurumuna İzmit’in en mükemmel şekilde restore edilmiş, en önemli tarihi binası verilmiş.

Bina boş. Otoparkı kapalı. Yeniden ihaleye çıkıp, birine kiralasalar, içki ruhsatını iptal edemezler. Bu nedenle Gar Binasını öldürüyorlar. Yazık günah, haksızlık yapıyorlar.

Yetkililer ağızlarını açtıklarında turizm potansiyeli konusunda mangalda kül bırakmıyorlar. Kartepe’de Kuzu Yayla’da yeni yatırıma hazır işletmeci var, izin verilmiyor.

Yazlık’ta sözde Termal Turizm Bölgesi ilan edilmişti. Unutuldu, gitti.

Elimizde Tarihi Gar Binası gibi mükemmel bir bina var. Hem şehrin içinde hem yerleşim alanlarına uzak. Pavyon yapın, Batakhane yapın demiyorum. Ama bu tesisi İzmit için değerlendirin. Seçkin, kendisini kanıtlamış, marka olmuş bir işletmeciye uygun bedel üzerinden kiralayın.

Şişesi 10 TL’den 2 bin TL’ye kadar her türlü şarap bulunsun. Fransız, İtalyan, Çin, Hindistan, Türk mutafından en güzel yemeklerden menü oluşsun. Bir köşede hafif müzik çalsın, gece saat biraz ilerleyince, bir fasıl heyeti Türk Sanat Müziği okusun.

Böylesi buram buram tarih kokan, bu kadar güzel restore edilmiş bir bina; Safranbolu’da yok. İstanbul’da yok..

Bizim şehrimizde var ve göz göre göre bu hazineyi yok ediyoruz.

Bari benzin döküp yaksınlar da, gözümüzün önünden kalksın. O binanın çürümeye terk edilmiş halini hergün görüp, içimiz sızlamasın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.