1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Tarihi kongrenin ardından
Tarihi kongrenin ardından

Tarihi kongrenin ardından

Tarihi bir kongreydi. Zira kulüp son bir aydır kayyumdaydı. Kongrede talipli çıkmaması durumunda kulübün tüm evrakları 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gönderilecek, daha açık bir ifadeyle Kocaeli

A+A-

Tarihi bir kongreydi. Zira kulüp son bir aydır kayyumdaydı. Kongrede talipli çıkmaması durumunda kulübün tüm evrakları 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne gönderilecek, daha açık bir ifadeyle Kocaelispor kapanacaktı. Kongre saati 18. 00 olarak açıklanmıştı. Tam saatinde Yunus Emre Nikah Salonu’ndan içeriye girdim. Önce üyeliğimin en önemli sorumluklarından biri olan senelik aidat borcum olan 60 TL’yi ödeyip makbuzumu aldım. Ardından yönetim kurulu üyesi sayısının 17’ye düşürülmesiyle ilgili önergeye imzamı attım. Hazurun listesini imzaladıktan sonra salona geçtim. Tam kapıdan içeriye girerken, Soner Alp ile karşılaştım. Sanıyorum o  çıkıyordu. Karşılaştık. Malum, sezon başındaki yorumlarımdan ötürü aramız soğuktu. Aylar sonra kucaklaştık. Şöyle bir selamlaşma turunun ardından basın bölümüne geçip kongreyi takibe başladım.

Katılım yine düşük kaldı

Sadece 8 dakika gecikmeyle başladı kongre. Kulüp görevlisi Remzi Naipoğlu’na sordum katılımın 91 olduğunu söyledi. 1140 üyeden 91’i gelmiş. Yüzde 10 bile değil. Böylesi önemli bir kongreye mazeretsiz gelmeyenleri kınıyorum. Duyarlılık gösterip gelenlere de teşekkür ediyorum. Başka bir merakım, kaç üyenin yıllık aidatını yatırdığıydı. Remzi’ye sordum, o soruyu da. 16 kişinin aidatını yatırdığını söyledi. Üzüldüm. Oraya gelen üyelerin büyük bir bölümü borçlarını ödemeliydi. Topu topu 60 TL. Nerelere ne paralar harcıyoruz. Kocaelispor’dan 60 TL’yi esirgiyoruz. Ayıp ediyoruz. Rafet Kırgız kongreyi açtı. Hemen sonrasında divan oluştu. Uzun bir aradan sonra Feridun Güray divan başkanlığını üstlendi. Her zamanki gibi çok başarılıydı. Kongreyi çok iyi yönetti, arada yorumlara da girdi. Her yorumunun altına imzamı atarım.

Vali Topaca ayakta alkışlandı

Aslında saygı duruşu ve istiklal marşının okunuşu ile başlamalıydı kongre. Unutuldu. Önergelerin okunmasının ardından Sayın Nasut Kayalı’nın uyarısı üzerine saygı duruşu yapıldı, istiklal marşı okundu. 91 üye ile birlikte 100 kadar taraftar vardı kongrede. Valimizi görmek isterdik kongrede. Ancak yoktu. Yardımcısıyla mesajını göndermişti. Valimiz Ercan Topaca, “Yönetime yardımcı olacağız, Kocaelispor’u hep birlikte ayağa kaldıracağız” diyordu. Feridun Güray’ın, “Bu kentten çok valiler, bürokratlar geldi geçti. Ercan Topaca gibisi gelmedi. Valimiz Ercan Topaca Kocaelispor’u yerde bırakmadı” dedi. Başta taraftar grubu olmak üzere, tüm salon ayağa kalkıp Vali Topaca’yı alkışladı. Uzun süreli bir alkış oldu. Valimizin orada olmasını, bu sahneyi görmesini çok isterdim. Kocaelispor önceki günkü kongrede kapanmamışsa bunun başlıca mimarı Valimiz Ercan Topaca’dır. O olmasaydı, büyük bir olasılıkla Kocaelispor bu kongreyle birlikte tarih olacaktı. Valimize minnettarız.

Taraftar grubu erken ayrıldı

Feridun Güray Valimizle ilgili övgü dolu sözlerinin ardından, sözü teknik direktörümüz Soner Alp’e getirdi. Alp’in hiçbir beklentisi olmadan, para almadan  büyük bir özveriyle görev yaptığını, her türlü takdiri hak ettiğini söyledi. Ayrıca 25 yıllık Milli Olimpiyat komitesi üyesi olduğunu hatırlatarak,  Soner Alp’i Fair-Play’a aday gösterdiğini duyurdu. Kongrede iki kişi söz aldı. Biri Nasut Kayalı, diğeri Özgür Taşkıran. Her ikisi de kısa konuştu. Kayalı, belediyenin desteğinin olmazsa olmaz olduğunu altını çizdi, kongreler öncesinde herkese mutlaka davetiye gönderilmesini gerektiğini söyledi. Taşkıran, “ En zor dönemde kimse yokken taraftar vardı. Kocaelispor’dan herkes bir şekilde menfaat sağladı. Menfaat sağlamayan sadece taraftardır” dedi. Taşkıran’ın yerini oturmasının hemen ardından 100 kişilik taraftar grubu sloganlar eşliğinde salondan ayrıldı.

Çelik’in mesajı dikkat çekicildi

Ardından gelen mesajlara geçildi. Muammer Çelik’in gönderdiği mesai dikkat çekiciydi. Kısa bir süre önce geçirdiği bir ameliyat yüzündün genel kurula gelemeyen Çelik mesajında, “Kocaelispor’u yaşatmak için hayatımızı ortaya koyduk ama birileri tarafından yok edilmeye çalışıldık. Kocaelispor’u uçuruma sürükleyen iki yönetim hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bugün kulübün menfaati için susuyorum. Ancak zamanı gelince konuşacağım. O gün birileri şok olacak” diyordu. Merakla bekleyeceğiz o açıklamayı. Kongrede kulübün mali konularıyla ilgili açıklamayı Kemal Yazıcı yaptı. Yazıcı tüm borçlarla ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Hangi yönetim ne kadar borç bırakmış tek tek sıraladı. Baştan bir noktanın altını da çizdi, “Kimseyi suçlamak, karalamak gibi bir amacımız yok. Genel kurul üyelerini bilgilendirmek bizim görevimiz” dedi.

Sirmen ile Gürkan açık ara yaptı

Borç bırakmada Sefa Sirmen ile Serhan Gürkan rakiplerine açık ara yapmıştı. Sirmen dönemindeki borç SSK ile birlikte 25 milyon dolayında. Gürkan dönemindeki borç tutarı 20 milyon. 70 milyonluk toplam borcun 45’i, yani büyük kısmı bu iki döneme ait. Rakamlar ortada, her şey çok açık. Takdir Kocaelisporluların. Elbette Sirmen ve Gürkan dönemindeki borçlandırmaya tepkimizi koyarken, bu iki ismi kınarken, kulübü en az borçlandıran İbrahim Saral’a ve yönetimine de alkışımızı göndermemiz gerekiyor. Şöyle bir kıyas yapalım. Gürkan ile Saral’ın görev süreleri aynı, ikişer yıl. Gürkan 2 yılda 20 milyon borç bırakmış, Saral 1. 5 milyon.  Gürkan’a gelen para; Saral’dan kat kat fazla. İşin acı, düşündürücü yanı, İbrahim Saral her maçta dünyanın küfrünü yedi, Gürkan’a kaçıp gidene kadar tribünlerden hiçbir tepki gelmedi.

Kırgız’dan teşekkür ve mesajlar

Kongrede final konuşmasını yeni başkan Rafet Kırgız yaptı. Kırgız önce Valimize, sonra Kayyumdaki arkadaşlarına teşekkür etti, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Kocaelispor’u çok sevdiğini ve destek vereceğini söyledi. Kırgız, son iki deplasman maçında örnek davranış sergileyen taraftarları kutladı, “Kocaelispor taraftarı hep böyle olmalı” dedi. Kırgız konuşmasında, “ Kocaelispor’un 25 kuruşunu çar-çur etmeyeceğiz. Hak edene alın terinin karşılığını vereceğiz, etmeyene vermeyeceğiz” dedi. Kırgız’ın iki konuda talebi vardı. Birincisi KEV Tesisleri’nin Kocaelispor’a verilmesiyle ilgili tarafların çözüm bulması, ikincisi vergi borcunun ödenmesiyle ilgili eski yöneticilerin katkı vermesi. Kırgız, “Bu iki sorunu aşamazsak Kocaelispor’u kurtaramayız” dedi. Kırgız kürsüden indikten sonra seçime geçildi. Kırgız başkanlığındaki listede yer alan isimler tek tek okundu. Oylamaya geçildi. Tüm kongre üyeleri ellerini kaldırarak yeni yönetime güvenoyu verdi. Tam 1. 5 saat sürdü kongre. Önce yeni başkan Kırgız’ı ardından yönetiminde yer alan isimleri kutlayarak salondan ayrıldım.

Hepimiz destek olmalıyız

Tarihi bir kongreydi. Başta Valimiz olmak üzere, Kocaelispor’u seven gönüllüler kulübün kapanmasına izin vermedi. Hepsine minnettarız. Kırgız ve 16 arkadaşı tabir yerindeyse ateşten bir gömlek giydiler. Allah yardımcıları olsun. Kocaelispor’u yaşatmak, yeniden ayağa kaldırmak için kolları sıvayan, yola çıkan bu ekibe kayıtsız şartsız destek vermek hepimizin boynunun borcudur. Kongrenin önce Kocaelispor’a ardından Türk sporuna hayırlı olmasını diliyor, yeni yönetim kuruluna yürekten başarı diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.