1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarihi Süleymanpaşa Hamamını su basıyor
Tarihi Süleymanpaşa Hamamını su basıyor

Tarihi Süleymanpaşa Hamamını su basıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen ve İzmit Belediyesine devredilen tarihi hamam, sanat kafe olarak işletilmek üzere Mehmet Kara’ya 3 yıllığına kiraya verildi. Ancak Kara, 4 aydır kiraladığı tarihi hamamı proje hatasından kaynaklanan

A+A-

600 YILLIK TARİH
İzmit Belediyesi tarafından üç yıllık kiralanan 600 yıllık tarihi hamam, Nev-i  Sanat Cafe olarak hizmet verecek. Ancak hamamda proje hatası ciddi sıkıntılar ortaya doğurdu. Horasan Sıvası ile restore edilen hamam terleme yaparak işletmecinin işletmeyi hizmete açmasında sıkıntı yaratıyor. İşletmeci Mehmet Kara tarihi yapı olduğu için hamama bir çivi dahi çakamıyor, sıkıntıların bir an önce çözümlenmesi için İzmit belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’dan destek istiyor. 
DEPREM DE HASAR GÖRMÜŞTÜ
1999 Marmara depreminde büyük hasar gören ve uzun süre kendi kaderine terk edilen kentin en önemli tarihi eserlerinden Süleyman Paşa Hamamı’nda kısa bir süre önce restorasyon çalışmaları tamamlanmıştı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen ve İzmit Belediyesine kısa bir süre önce devredilen hamam Aralık 2014 tarihinde 3 yıllığına emekli astsubay Mehmet Kısa tarafından kafe ve sanat evi olmak üzere kiralamıştı.
4 AYDIR HİZMETE AÇILAMIYOR
Akçakoca mahallesinde 14. yüzyılda yaptırılan Süleyman Paşa Hamamı, 1999 Marmara depreminde hasar gördüğü için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmişti. Yaklaşık 600 yıllık mazisi ile Kocaeli'deki en eski Osmanlı dönemi hamamı olan tarihi yapının aslına uygun restorasyonu bir süre önce tamamlanmıştı. Büyükşehir Belediyesi, tarihi hamamı bir protokol ile İzmit Belediyesi’ne tahsis etmişti. İzmit Belediyesi de tarihi yapının iç ve dışında detaylı temizlik çalışması yapmıştı. Akçakoca mahallesindeki 3 bölümden oluşan ve 3 tane de kubbesi bulunan tarihi yapıyı 3 yıllığına Nev-İ Sanat Kafe olarak işletmek üzere emekli astsubay Mehmet Kısa kiraladı. Ancak tarihi yapı yağmur yağdığında içeri su sızıyor ve hamam içindeki sıva hataları nedeniyle terleme yapıyor, mermerleri sular içinde bırakıyor. 
4. YÜZYILA AİT
Süleyman Paşa Hamamı, Süleyman Paşa tarafından 14. yüzyılda İzmit Merkez’e bağlı Akçakoca Mahallesi’nde inşa edilen hamam (bay-bayan) özelliğine sahip. Tarihi hamam 3 bölümden oluşuyor ve bu 3 bölümde 3 tane de kubbe bulunuyor. Hamam günümüzün hamamlarında da bulunan soğukluk (giriş kısmı)  ılıklık ve sıcaklık kısımlarından oluşuyor. Ön kısımlarda üzeri çifte yüksek kubbe ile örtülü bir soğukluk kısmı, bunun arkasında birbirine kapı ile geçilen alçak kubbe örtülü iki halvet kısmı da bulunuyor. Uzun yıllar farklı amaçlarla kullanılan hamam, 1999 Marmara depreminde büyük hasar görmüş ve  bir kısmı tamamen yıkılmış bir bölümünde de yapısal çatlaklar oluşmuştu.
MAYIS AYINDA HİZMETE GİRECEK
Yaklaşık 100 bin TL bir masraf yapılan hamam 600 metre kare alan üzerinde sanat kafe olarak hizmet verecek. Tarihi yapısı ve dokunsal özellikle restore edilen hamam da proje hatasını ortaya çıkarıyor. Mayıs ayında hizmete girmesi planlanan hamamın içindeki terleme ve suların nasıl çözümleneceği merakla bekleniyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum