1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. TARİHTE BU GÜN NE OLMUŞ?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

TARİHTE BU GÜN NE OLMUŞ?

A+A-

Bu gün tarihte ne olmuş diye şöyle bir Google amcaya sorayım dedim. Bir ton hadise çıkarttı karşıma. Ben de, bu oluşan hadiselere mini yorumlar ilave ederek sizlerin dikkatine sunmaya çalıştım. Buyurun birlikte göz atalım. 
28 Kasım Tarihte Bugün Yaşanan Olaylar
28 Kasım 1905    İrlanda siyasi partisi Sinn Fein kuruldu. Bizde her gün yeni bir parti kuruluyor. Bence bunun hiçbir haber değeri yok. 
28 Kasım 1925    25 Kasım'da kabul edilen şapka kanunu 28 Kasım'da yürürlüğe girdi. Başta memurlar olmak üzere herkes şapka giyecek. Ama o gün bu gündür kimsenin şapka taktığı falan da yok. Şapka, uğrunda yüzlerce insan idam edilmiş olmasına rağmen uygulanabilirliğinin olmadığı tüm âlem görmüş oldu. Giden onca cana Allah rahmet etsin.  Ne kadar da absürt ve dayatmacı bir yasa olduğu daha iyi anlaşılıyor. 
28 Kasım 1928    İstanbul Barosu'na başvuran ilk kadın olan avukat Beyhan Hanım bugün ilk duruşmasında bir kadını savundu. Şu an gelinen noktaya baktığımızda, Kadının siyasi ve içtimai hayatımızda daha etkin rol oynadığını görürüz.  
28 Kasım 1934    Hâkimiyet-i Milliye gazetesi Ulus adıyla çıkmaya başladı. Şimdilerde ise, neredeyse her ilde ondan fazla gazete var. Ama internet gazeteciliği ama, yazılı basın şeklinde. 
 28 Kasım 1936    Japonya İtalya'nın Habeşistan'ı ilhakını tanıdı. 
28 Kasım 1943    Hükümet, Ereğli Kömür İşletmesini Fransızlardan satın aldı. 
28 Kasım 1945    Resmi araçlara kadın ve çocukların binmesi yasaklandı. Bu yasanın ne kadar abes bir yasa olduğu şimdi daha net bir şekilde anlaşılıyor. 
28 Kasım 1958    Afrika Çad, Kongo, Gabon, Mali, Mauritania ve Senegal Fransız Birliği içinde bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bağımsızlık ilan etmek, her zaman ve herkes tarafından pek de hoş karşılanamıyor. Örneğin, Kuzey Irak Bölgesel yönetiminin bağımsızlık referandumunun hoş karşılanmadığı ve hüsn-ü kabul görmediği gibi. 
28 Kasım 1961    Fiorentina takımına transfer olan Can Bartu İtalya'ya gitti. Şimdilerde bu ve buna benzer transferler daha sık yaşanır olmuş. 
28 Kasım 1962    Amerika Türkiye’deki orta menzilli jüpiter füzelerini sökme kararı aldı. 55 yıl geçmiş olmasına rağmen, ABD’nin Türkiye’ye karşı tavrında bir değişiklik olmadığı pekâlâ gözlemlenebiliyor. Hala bizimle kedi-fare oyunu oynuyorlar. 
28 Kasım 1965    Ankara'da 38 öğretim üyesi, bir bildiriyle Amerika'nın Vietnam politikasını eleştirdiler. Şimdilerde, hemen hemen her politikası eleştirilmeye muhtaç. Çünkü o kadar çok insan haklarına aykırı politikaları var ki. 
28 Kasım 1967    Türk jetleri Kıbrıs üzerinde uyarı uçuşu yaptı. Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı Makarios, Yunan Alayı ve Türk Alayı'nın Kıbrıs'tan çekilmesini istedi. İstedi de ne oldu, Türk askeri hala orada. 
28 Kasım 1968    CIA eski istasyon şefi, Amerika'nın yeni Türkiye Büyükelçisi Robert Komer'in Türkiye'ye gelişi İstanbul Yeşilköy'de protesto edildi. Protestoculardan Deniz Gezmiş, Rahmi Aydın, Mustafa Zülkadiroğlu, Toygun Erarslan ve Mustafa Gürkan tutuklandı. Anlaşılıyor ki, bu adamlara yazık olmuş. Çünkü ABD daha çok protesto edilmeyi hak ediyor.  
28 Kasım 1977    Cumhuriyet Halk Partisi lideri Bülent Ecevit Niğde'de "Tek Yol Devrim" sloganıyla karşılandı. Ecevit topluluğa "Tek yol oy" sözleriyle karşılık verdi. Demek ki, o tür sloganik söylemler, pek de oya dönüşemiyor. Eğer dönüşseydi, aynı zihniyet uzun süre iktidarını idame ettirirdi. 
28 Kasım 1979    İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Maden Fakültesi'nde, forum yapan 525 öğrenci gözaltına alındı. Gerekçe; öğrenim özgürlüğünü engellemek. Öğrenci gözaltıları hep ayıpla hatırlanacaktır. 
28 Kasım 1986    Hollanda sağlık bakanlığı Türk çayında yüksek oranda radyasyon bulunduğunu açıkladı. Çay-Kur Genel Müdürlüğü iddiaları "Batı tezgâhı" diye nitelendirdi ve "kaynatıldığında radyasyon yapraklarda kaldığından kirlilik oranı 5-6 kat düşer" açıklaması yaptı. Keşke bu açıklamanın yerine bilimsel bir açıklama olsaydı, daha şık olurdu.  
28 Kasım 1988    Başbakan Turgut Özal Cumhuriyet gazetesine, 500 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm oldu. Özal, 1982'de Cumhuriyet gazetesini "Babıâli'nin Pravda’sı" olarak nitelemişti. Ne kadar da haksız bir tazminat olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor. Zira, basın başbakan da olsa herkesi eleştirmeyi kendi müktesep hakkı gibi görürken, bir başkasının kendilerini eleştirmelerine tahammül etmeyişleri garabettir. Velev ki başbakan olsa bile. Mahkemelerin buna dair verdiği ceza da garabetin daniskasıdır. 
28 Kasım 1997    Sivas'taki Madımak Oteli'nde, 2 Temmuz 1993 yılında 37 aydının yakılması olayıyla ilgili olarak yargılanan 99 sanıktan 33'ü ölüm cezasına çarptırıldı. Gerçek faillerinin en ağır bir şekilde cezalandırılmaları önem arz etmektedir. Bana sorarsanız azmettiricileri hala muamma.
28 Kasım 2010    Tarihi Haydarpaşa Garı'nda yangın çıktı. Yangında garın çatısı hasar gördü. Olur bu tür vakalar. 
                                    
 

Bu yazı toplam 2797 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.