1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Tarikatlar, Diyanete bağlanmalı”
“Tarikatlar, Diyanete bağlanmalı”

“Tarikatlar, Diyanete bağlanmalı”

İnsani Değerler Birliği (İDEBİR)’nin her ay düzenlediği konferansların bu ayki konuşmacı konuğu İzmitli hemşerimiz İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz oldu.

A+A-

İDEBİR Başkanı Kenan Seyrek ve yönetim kurul üyelerinin ev sahipliği yaptığı MÜSİAD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen konferansa büyük ilgi oldu. Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, İzmit İlçe Müftüsü Süleyman Küçük, eski belediye başkanları; Halil Yenice, Abdullah Köktürk ve Ali Kahraman, eski İl Genel Meclisi Başkanı Ali Ayaz’ın da aralarında bulunduğu davetliler, hemşerimiz olan İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ı ilgiyle dinlediler, konuyla ilgi sorular yönelttiler.

GELECEK AY BARDAKÇIOĞLU
Toplantının açılış konuşmasına yapan Kenan Seyrek, 2009 yılında kurulan İDEBİR’in,10 yıldır kente değer veren dokunan, samimi candan, kenti seven, saygılı insanların bulunduğu bir dernek olduğunu söyledi. Seyrek, gelecek ayki konferansa Diyanet İşleri eski Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu’nu davet ettiklerini duyurdu.
İstanbul İl Müftüsü Prof.Dr.Hasan Kamil Yılmaz, “Tasavvuf ve Tarikatların Günümüzdeki Durumu” konulu konuşmasında tarikatların geçmişini ve günümüzdeki durumunu anlattı. Tasavvufun insan fıtratıyla var olduğunu, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in manevi otoritesinin devamı olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, Osmanlı’nın Devleti’nin kurulmasında tasavvuf ve tarikatların önemli bir yer tuttuğunu; kuruluşundan, yükselme dönemine kadar bir-iki olumsuzluk dışında halka önemli katkıları olduğunu ifade etti. 

dsc_0996-001.jpgdsc_1008-001.jpg

“TARİKATLAR CEMAATE DÖNÜŞÜNCE 
GÜÇ ZEHİRLENMESİ OLUYOR”

Türkiye’de tarikat ile cemaat olgusunu birbirinden ayıranlardan olduğunu belirten İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Yılmaz; “Tarikatlar, cemaate dönüştüğünde büyüme arzusu ve güç zehirlenmesi oluyor. 15 Temmuz ihanet kalkışması bunun en canlı örneğidir. Bu kalkışmada, dış güçlerin büyük payı vardı. Devletin mekanizması olmazsa, istismar devam edecektir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu denetimi yapması kanısındayım.” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini hayatın yönetimi açısından çok önemli görevi olduğunu belirten İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Yılmaz şöyle konuştu: 

“- Yasaklamalarla bir şeyin önünü geçilmez, tedbirler alınmalıdır. Tarikatlar Diyanete bağlanmalıdır. FETÖ, cemaat olarak ortaya çıktı, gelişti, sonra ihanet etti. Tarikatlarda önemli olan keramet değil, istikamettir. İnsanlar kuru bilgiyle yetinmiyor; bilgilerine duygularını kattığında zevk alıyor. Ülkemize hizmet eden önemli sayıda tarik erbabı var. Bütün tarikatları aynı sepete konulmasına haksızlık olarak düşünüyorum. Zarar verenler ayıklanmalı, milletin tuzağa düşmesi engellenmelidir. İslam’da Kur’an ve sünnet bütünlüğü önemlidir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
8 Yorum