• BIST 79.398
 • Altın 125,599
 • Dolar 3,0865
 • Euro 3,3676
 • Kocaeli 10 °C

Taş ocağı cinayetleri..

Cem ŞAKOĞLU
Cinayet denilen şey sadece insanları öldürmekle mi olur? Bana sorarsanız hayır. Doğayı katletmek, ağaçları, tabiat örtüsünü, ormanları fütursuzca ve kar elde etmek için yok etmek de bir nevi cinayettir. Hani Kur’an-ı Kerim’de der ya ‘Kim bir insan öldürürse, bütün insanlığı öldürmüş gibidir’ diye, bu da öyle bence. Sebepsiz yere ya da sadece kar amacı, para kazanmak amacı ile sadece bir ağacı yok etmek bile başlı başına bir cinayettir.
Durun daha bitmedi. Çünkü bu konuda gerçekten ciddi anlamda doluyum. Ve hatta bu konuyu daha önce de gündeme getirmiş, bu satırlardan daha önceki zamanlarda bir veya birkaç kez daha bu konu ile ilgili yazılar yazmıştım. Konu aslına bakarsanız çok uzun ve çok karışık. Herkes birbiri ile ahbap çavuş ilişkisi yaşıyor. Ya da daha ileri boyutunda sanki işin içindeki öyle bir rant var ki, paylaşılırken dağlar, doğalar bitiyor ama rant bitmiyor gibi. Kendi adıma neden ben böyle düşünüyorum anlatayım size.
Şimdi Allah’ınızı Peygamberinizi seviyorsanız soruyorum size, şayet sadece sade bir vatandaş iseniz, bu işlerle bir ilginiz veya geliriniz yok ise, taş ocağı denilen yerlerdeki çalışmaları görünce içiniz sızlamıyor mu? Koca bir ormanın yok oluşunu çıplak gözle seyrederken, içinizden benim aklımdan geçenler gibi bir şeyler geçmiyor mu? Bunu kendinize içtenlikle ve yürekten sormanızı istiyorum. Yaşadığımız dünyanın ciğerleri olan ormanların uzaktan bakınca saç kıran hastalığına yakalanmış gibi görünmesi sizi de etkilemiyor mu? Yani acaba bende mi bir gariplik var. 
Utanıyorum, bildiğiniz utanıyorum. Kendi kendime diyorum ki Allah’ım sen bize ne musibet yollasan haklısın. Biz yaşayalım diye, ürününden, o ürünün içeriklerinden yararlanalım diye yolladığın şeyleri yok etmek için, yok edip o işten kendimize kar elde etmek için yarış ediyoruz birbirimizle. Görmüyoruz, göremiyoruz maalesef. 
Hadi biz görmüyoruz, göremiyoruz. Görmesi gerekenler neredeler? Yani bu iş için görevlendirilmiş yetkililer. Tam olarak bilmesem de sanıyorum bu işe yerelde Çevre il müdürlükleri bakıyor. Nerede bu birimin yetkilileri? Sizin, benim gördüğümü neden görmüyorlar? Ya oturdukları yerden o görevli oldukları çevreyi görmek için bile çıkmıyorlar, ya çıkarken gözlerine bant takıp çıkıyorlar, ya da görmemek için emir ya da başka şeyler alıyorlar. Arkadaş sadece bir örnektir bu, Hereke’de koca bir dağ, Allah’ın dağı bildiğiniz bitti!!! Dev gibi bir fabrikanın arkasındaki dev gibi bir alan haritadan kayboldu. Kaybolmaya da devam ediyor. Hereke bu örneklerden sadece bir tanesi. Halıdere, Suadiye, Hisareyn-Gölcük, Maşukiye ve daha onlarcası. Şaka gibi doğayı ortadan kaldırmak için birbirleri ile yarış ediyorlar.
Bakın örneklerle gidelim ve yaranın kabuğunu biraz kaldıralım. İzmit bölgesi eskiden bildiğiniz tarım bölgesiymiş. Ülkenin tarımsal ihtiyacının karşılandığı önemli bölgelerden bir tanesi. Şimdi hepinize say desem, eskilerden bilenler Yarımca’nın Kirazını atlayabilirler mi? Halıdere’nin o çizgili kirazını ya da kestanesini unutabilirler mi? Şimdilerde genel ismiyle Kartepe diye anılsa da Suadiye, Balaban, Aslanbey gibi beldelerin ceviz ve kirazı unutulabilir mi? Evet unutulabilir. Bu katliam böyle sürerse unutulabilir. Hatta daha ileriye gideyim, unutuldu bile. Yarımca’nın kirazı diye bir şey kaldı mı? Bunu kimseye değil, direk Yarımca’lılara soruyorum kaldı mı? O canım kütür kütür kiraz yok oldu, kayboldu gitti. Halıdere’lilere soruyorum var mı artık çizgili kirazınız? Kaldı mı? O sepet sepet pazara çıkarttığınız, iskeleden gemilere yükleyip İstanbul’un lüks semtlerine yolladığınız kiraza ne oldu? Çıkıp birisi bunu izah etsin lütfen. Balaban’da, Suadiye’de böyle giderse birkaç seneye kadar ne ceviz kalır, ne kiraz. Çünkü mahsul azalmaya, ağaçlar az vermeye başladı bile. Kaybolmaya yüz tutmuşluğun başlangıcı bu. Gölcüğün sırtlarındaki meyvecilik ne oldu arkadaşlar? Niye yok olup gitti? Kimse bunu görmüyor mu? Bunu görmek için ne yapmak lazım demek zul geliyor bana. Çünkü görmemek için doğuştan kör olmak lazım. Ya da maddi bir körlük hastalığına yakalanmak.
Şimdi buradan yetkililere seslenmenin bir anlamı var mı bilemiyorum. Büyük balığın küçük balığı yuttuğu bir düzende yaşıyoruz çünkü. Adam belki görüyor ama gördüğünü görmemek için o tarafa bakamıyor bile. Çünkü belki baksa bir daha bakabilme yetisini tamamen yitirecek. Ya da adam buradan görse, birileri daha başkent taraflarından buradan görüleni göremeyecek. Ya da klasik ‘Yahu o da lazım’ deyiverecek. Bir kere daha yineliyorum, Allah’ınızı, Peygamberinizi seviyorsanız, bana dünyanın başka her hangi bir ülkesinde şu taş ocağı işlerinin, şu hafriyatçılık işlerinin bizim ülkemizdeki gibi yapıldığı bir tane ülke gösterebilir misiniz? Yol yapımı için, inşaat vs. işlerin dolguları için kaya, toprak vs. çıkartırken bir doğayı yok eden bir tane daha ülke gösterebilir misiniz bana? Biz mi çok akıllıyız, yoksa bu işi kurallı ve dikkatli yapanlar mı? Şimdi bir çok kişi ‘Biz de bu işleri kuralları ile yapıyoruz’ diyecekler. Kuralına uydurmaktan bahsetmiyorum bakın, kurala uymaktan bahsediyorum. Karıştırmasın kimse.
Konu ile ilgili bin tane şey yazabilirim. Kısaca özetleyeyim. Geçtiğimiz gün Halıdere’ye gitmiştim. Taş ocağı olan her beldenin isyanı gibi Halıdere’linin de belli bir isyanı var olaya. Tabi ocaktan işi götürenler hariç diyerek devam edelim. İsyanı var çünkü bin tane sebep sayabiliyorlar neden diye sorduğunuzda. Taş ocağından elde edilen mıcırlar ocaklarda oluşturulan göletlerde yıkanıyor. Tabi o göletlerde biriken sular dereler aracılığı ile salınıyor. O salınan sular nereye gidiyor sizce. Tabi ki denize. Hani o denizlerdeki çamur halleri var ya. Dere suları da, deniz suyu da kullanılmaz bir hal alıyor. Hal bununla bitiyor mu? Hayır. Taş ocaklarında yapılan patlatmalar, çalışmalar esnasındaki çıkan toz vs. bölgede tarımı neredeyse bitme noktasına getirmiş. Anlayacağınız bizim insanlarımız ve yöneticilerimiz sessiz ama ağaçlar ve meyveler bile duruma isyan etmiş durumda. İnsanın kendi bacağına, ya da kafasına silah dayayıp sıkması gibi bir durum bu. Allah Celle Celalühü insana faydalanması için verdiği nimetleri insanoğlu kendi menfaatleri için yok ediyor. Bir gün her şeyin sahibi bu durumun hesabını sormayacak mı zannediyor insanoğlu? Yapana, örtene, yok gibi davranana, susana, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyene sormayacak mı sizce? Soracak elbette ama bu işleri düzeni kendi düzenine uydurup yapanlar, İlahi düzeni düşünüyorlar mı zannediyorsunuz. Düşünse yapabilir mi zannediyorsunuz. Kişisel menfaatler için Allah eliyle yaratılanı, insan eliyle yok edebilir mi sanıyorsunuz.
Durum şudur arkadaşlar ve bu bir duyumdur. Öyle atmasyon ya da dedikodu duyumu falan da değil, bildiğiniz belgeli duyumdur. Halıdere’deki taş ocağının ruhsat süresi 20 EYLÜL tarihinde bitiyormuş. Çevredeki tüm katliam gözler önünde olmasına ve Halıdere’linin bu şikayetlerini Valiliğe kadar götürmesine, valiliğin de ‘Yeni ruhsat vermeyeceğiz’ gibi bir şeyler söylemesine rağmen Halıdere taş ocağının ruhsatı Ankara’dan bağlanarak 2037 yılına kadar uzatılmış. Vatana millete hayırlı olsun. Yarın öbür gün bölgede tarımı, hatta yaşamı bitirenler o taşları satarak dünyadaki köşklerinde keyif sürerken, izin verenler, susanlar, susturanlar da o kaybolan sebze, meyve örtüsünü hayal edip taş yerler sanıyorum. Üzülür müyüm bilmiyorum. Çünkü menfaatperestlik eden, edene müsaade eden, tümünle dostluk eden de bu çarkın içerisindedir. Yazık diyorum başka da bir şey demiyorum. Örnek sadece Halıdere ile sınırlı değil diye de belirtmeden geçemiyorum. Ne Hereke’yi, ne Maşukiye’yi, ne Suadiye’yi, ne Hisareyn’i, ne de diğer yerleri unutmuş ya da es geçmiş değilim. Ben es geçsem bile yaradan her şeyi görür. O her şeyi bilendir. Onun için herkesi de biliyor merak etmeyin. 

FOREVER YOUNG BY MEDSA..
Şahane bir yere gittim geçtiğimiz hafta içerisinde. Sevgili Şeyda Bilgisu Erken ve Alim Erken çiftinin açtıkları ve ben uzun süreden beri davet edildiğim halde bir türlü gitme fırsatı bulamadığım ve bunu bütün içtenliğimle söylüyorum gittiğimde bu duruma deli gibi pişman olduğum bir mekana gittim. Size harika şeyler anlatacağım kendimce ama bunu nasıl algılayacağınız sizin bakış açınızla çok doğru orantılı. Bu işe nasıl baktığınızla, önyargılarınızla, saklamacı kimliğinizle, kişiliğinizle çok ilgili açık konuşmak gerekirse. Konuya öyle bir girdim ki sanki çok acayip, daha önceden hiç kimsenin gitmediği bir yeri anlatacakmış gibi. Evet aslına bakarsanız sanıyorum bir çoğunuz daha önce böylesi bir yere gitmemişsinizdir. Bir dolu bu işi yapan yerlere girip çıkmışsınızdır ancak burası bir başka olmuş. Neden böyle düşündüğümü anlatacağım elbette. Tabi ki bir tespiti daha yaparak devam edelim, ben ilk kez böyle bir yerin kapısından içeriye girdim ve bu işi yapan ve biz daha üstün cihazlarla bu işi yapıyoruz diyenler var ise onlar sözümün dışarısındadırlar. Yine de cihazlar bana tanıtılırken bu işte en son kullanılan teknolojiler ve en son model makinalar oldukları belgeli ispatlı önüme kondu.
Şimdi işe şuradan başlayalım. Sevgili Şeyda çocukluğundan bu yana tanıdığım, abisi Sevgili Barlas Bilgisu ile çocukluk ile gençlik dönemleri arasının tamamının neredeyse birlikte geçtiği, o bir zamanların Halıdere yazlık imparatorluğunun muhteşemliğinde yaşadığımız ve hatta birlikte büyüdüğümüz kardeşlerimizden birisi. Bunun için Forever Young by Medsa benim için gerçek anlamda bir gurur kaynağı. Sevgili Şeyda’nın eşi olması vesilesiyle evlendikleri gün itibariyle tanıştığım ve tam bir ağabey kardeş ilişkisi içerisinde olduğumuz Sevgili Alim, hani olur ya gurur duyduğunuz, sevdiğiniz, elektrik aldığınızda hava yaptığınız ‘Bizim damat’ kadrosundan. Damatlığı bir yana kardeşlerimizden. Onun için çok önemli Forever Young by Medsa benim için. Açıldığı günden bu yana ‘Ağabey bekliyoruz bak’, ‘Ağabey bizi ihmal ediyorsun, bak hala gelmedin’ gibi bir dolu sitemin ardından geçtiğimiz gün direk tarih verdim ‘Pazartesi günü sizdeyim’ diye ve gidemedim  Çarşamba günü bütün işlerimi teyir ettim ve neredeyse öğlen sonrası tüm günümü onlara ayırdım. 
‘Allah’ım ben buraya neden daha önce gelmedim?’ Evet bu benim söylemim. Şimdi işe şöyle başlayalım. Biz erkekler biraz çekingen yaratıklarız sanıyorum ki. 50 yaşına gelip hala sanıyorum demek de işin başka bir gerçek fotoğrafı. Forever Young by Medsa tam adıyla bir güzellik merkezi değil. Ancak kişisel bakım ve sağlıklı yaşam merkezi desek sanıyorum ki en yakınını yakalamış oluruz. Burada neler yapıldığını elbette anlatacağım ama anlatmadan önce de bir tespiti yapmakta fayda var. Kafalarda fikir olarak ‘Ya ben bir erkek olarak böyle bir yere gitsem, şimdi orada birileri beni görse’ falan gibi enteresan bir yaklaşımımız var her nedense. Sanki bu işler tamamen bayanlara yönelikmiş gibi bir lanse var piyasada. Yok, öyle bir şey. Ayrıca bir önemli tespit daha yapmak gerekir ki, bu sadece kişisel bakım işi değil, aynı zamanda bildiğiniz sağlık. 
Kapıdan kardeşlerimi ziyarete geldiğim için zaten mutlu girmiştim, akşamüstü saatlerinde çıkarken kendimi bir müşteri sınıfına koyarsam çok daha mutlu çıkıyordum. Çünkü kendimi inanılmaz dinç, dinlenmiş ve farklı hissetmeye başlamıştım bile ve bu daha ilk gelişimdi. Neler yapıyor Forever Young by Medsa? Sektörden çok farklı bir cevap vermek istiyorum bu soruya, kişinin özgüvenini tazeliyor. Kilo, göbek, kırışıklık, yaşlanma belirtileri gibi bir takım takıntıların yanında, henüz bu problemleri yaşamayanlar için de bunların tamamının geciktirilmesini neredeyse hiç yaşamayacakları seviyelere kadar getirmesini sağlayabiliyor. Tabi ki tüm bunlar, diğer tüm işlerde olduğu gibi bir sürekliliğin sonrasında gerçekleşiyor. Yani girdiğiniz cihazlar müthiş işler yapsalar bile hiç birisi sihirli bir makine değil. Ki hiç birisi sizi bir seansta pat diye tığ gibi yapmıyor ya da yüzünüzdeki kırışıklıkları yok etmiyor. Bu bir süreklilik işi. Bunu gelen tüm müşterilere direkt olarak söylüyorlar. Ancak bu sürekliliği yakalayan kişilerdeki değişim inanılmaz. Ha şunu söylemeden de geçemeyeceğim, öyle anlık değişiklikler için, yani örneğin akşama bir düğüne gideceksiniz ve yüzünüzdeki bir takım şeylerden rahatsızlığınız var, günlük kullanım ve değişim için bazı kremler ve uygulamalar da var yanlış anlamadıysam. Tabi bunların detaylarını kurumdan alırsanız çok daha doğru bilginin sahibi olursunuz. 
Oturduk anlattık, hal hatır sonrası ‘Hadi bana şurayı bir gezdirin’ faslı başladı. Sevgili Alim ‘Biraz sonra seni bu cihaza sokacağım. Ondan sonra da şuna gireceksin’ gibi şeyler söylediğinde hala maço yanımızın bir taraftan ‘Aloo ben daha buradayım’ dediği anları yaşamadım da değil. ‘Yok ya sen anlat kafi’ gibi şeyleri yaşamadım dersem yalan söylemiş olurum. Tabi cihazlara girdikten sonra yüzümde tuhaf bir gülümseme ile ‘Ben bir daha ne zaman geliyorum’ diyeceğimi bana söyleseler gülerdim onlara. Çıkarken kendime gülüyordum. İlk önce öz Türkçe ile bildiğiniz titreyen bir yatağa bağladılar beni. Kademe kademe ve belirli zaman aralığı ile titrettiler beni. Allah’ım bu nasıl güzel bir şey. Andulasyon terapi cihazı diye bir şey. Yanlış hatırlamıyorsam vücut sıvılarını harekete geçirerek iç organlara masaj yapılmasını sağlıyor. Hal böyle olunca da 15 dakikalık seans 2.5 saat yürüme ile eşdeğer bir kazanım sağlıyor vücuda. Bunun yanında helva gibi oluyorsunuz. İnanılmaz bir şey. Sonrasında o meşhur Cryo Cabin denilen cihaza soktular beni. Allah’ım diyorum, başka da bir şey demiyorum. Meşhur dememin sebebi son zamanlarda medyada epey bir yer alması. Hani insan vücuduna eksi 190 dereceye kadar şok soğuk veriyor diye anlatılan cihaz. İnanılmaz bir şey diyorum ve başka da bir şey demiyorum. Bildiğiniz bir kabinin içerisine sadece iç çamaşırınız üzerinizde kalmak kaydı ile giriyorsunuz. Bu arada ayaktasınız. 3 dakikalık bir süreç içerisinde beş kez kabin içi soğutuluyor. Tabi bu şok soğuğu alan vücut şaşırarak ısınmak için enerji harcamaya başlıyor. Metabolizmayı hızlandırarak o üç dakikalık süreç içerisinde 700 ila 1000 kalori arasında enerji harcıyor. Çıktığınızda kendinizi inanılmaz hissediyorsunuz.
Bunlar benim yaşadıklarım. Kilo ile ilgili, kırışıklık ya da cilt bakım gibi şeylere o süre içerisinde girme fırsatı bulamadım. Ben bunları anlatırken kimsenin aklına bu iş sadece erkekler için diye gelmesin. Erkeklerin de bayanların da gerçekten sıklıkla kullandıkları bir mekan haline gelmiş Forever Young by Medsa. 
Sebebi nedir tam olarak bilemiyorum ama insanlar böyle yerlere gittiklerini saklıyorlar sanki birbirlerinden. Bakımlı olmanın saklanacak neyi olduğunu tam olarak çözebilmiş değilim. Oysaki belli bir yaşa gelmiş bir bay veya bayanın vücudunda klasik bir takım değişiklikler başlayacaktır. Bu kaçınılmaz şeyi sanki kendi vücudunda yaşanmıyormuş gibi saklayanlara bir anlam veremiyorum. Bakımlı olmak bir ayrıcalıktır bence. Kişinin kendisine ve etrafındaki insanlara verdiği değerden kaynaklanır. Oysaki biz bir takım şeyleri gizli gizli yaptırıp hiçbir şey yokmuş gibi davrandığımızda herkesin de öyle düşündüğünü düşünmeyi tercih ederek kendimizi kandırıyoruz. Kişinin kendisini sevmesi, diğer insanlara da yansır unutmayın. Bunu elbette ki megalomanlık ya da narsizm boyutunda söylemiyorum. 
Bu tarz şeyleri öyle laf olsun diye yazmadığımı ve yazmayacağımı bilirsiniz. Sevgili Şeyda ve Sevgili Alim’in anlattıklarından, yaşadıklarımdan, gördüklerimden ve duyduklarımdan size aktarmaya çalıştığım şeyler bu işin sadece küçücük bir boyutu. Müthiş bir yer olmuş Forever Young by Medsa. Hem gurur duydum, hem de şehrimde böyle bir yerin olmasından dolayı kendimi acayip iyi hissettim. Benden tavsiye gidin ve bir ziyaret edin Forever Young by Medsa’yı. Yürüyüş yolunda Rahmetli Ali İhsan Kaya’ya ait ‘Kaya İş Hanı’ 3. Katta yerleri. Yine de telefon açıp randevu almadan gitmemeniz tavsiye olunur. 324 00 24 ya da 0.545. 380 28 28 numaralı telefonlardan randevu alabilirsiniz. Benden de selam söyleyin lütfen. Kim bilir belki bir Cem Şakoğlu indirimi alabilirsiniz  
Çocuklar Allah hayırlı müşteriler versin. Kazancınız bol, yolunuz açık olsun. Harika işler yapmışsınız ki Allah iyi işler yapanlara karşılığını öyle ya da böyle verecektir hiç şüpheniz olmasın. Bu kentte yaptığınız işin değerini bilecek çok insan yaşıyor. Göreceksiniz…

ALLAH’I BİLMEYE YÜZ DELİL..
Tefsîr-i Kebîr'in müellifi büyük âlim Fahreddîn-i Râzî (rh.) ile, mâneviyat büyüklerinden Necmüddîn-i Kübra (k.s.) hazretleri muasırdır. Her ikisi de 13. asrın ortalarında Doğu'da yetişen güzîde âlimlerimizdendir. 
Fahreddîn-i Râzî (rh.), Herat ve civarında bozuk inançlar yaymakla meşgul olan Kerrâmiye gibi cereyanlarla mücadele ediyor, Müslümanları bunların tehlikelerine karşı korumaya çalışıyordu. Bu itibarla, Ehli Sünnet dışı bozuk itikat ve amelde bulunup insanları iğfal etmeye uğraşanlar, ondan uzak kalmaya gayret ediyorlardı. Nitekim Fahreddîn-i Râzî hazretleri, etrafında üç yüz kadar atlı talebe ve âlim ile Herat'a geldiğinde; hem devlet, hem din büyükleri akın akın ziyaretine gelmiş, alâka göstermişlerdi. Ama birileri vardı ki; ne geliyor, ne de gelme arzusu izhar ediyordu. Acaba Fahreddîn-i Râzî hazretlerinin muhaliflerinden miydi? 
    Halktan bir zengin, bir gün Fahreddîn-i Râzî hazretlerini bahçesinde yemeğe dâvet etti. Maksadı; ziyaretine gelmeyen zatı da orada bulundurup, görüşmelerini ve bir yanlış anlamanın meydana gelmemesini temin etmekti. 
 Fahreddîn-i Râzî hazretleri, yemekte karşılaştığı ziyaretine gelmeyen zata, 
    - "Niçin bizi ziyarete gelmediniz? diye sordu. Şöyle cevap verdi o zât: 
    - "Ben fakirin biriyim. Ne ziyaretinize gelişim size bir şeref kazandırır, ne de gelmeyişim size bir şey kaybettirir. Siz mühim kimselerle meşgul olun. 
Bu cevap Fahreddîn-i Râzî hazretlerini düşündürdü. Bu defa büsbütün meraklanarak ısrarla suallerini peşi peşine sıraladı: 
    - "Bu, sıradan birinin sözüne benzemiyor. Kalbi-gönlü uyanık birinin cevabıdır bu. Şimdi daha çok meraklandım. Söyleyin lütfen niçin gelmiyorsunuz? Bize vermek istediğiniz bir mesajınız olmalı. 
    - "Sen, 'Müslümanların benim ziyaretime gelmeleri vaciptir' diyormuşsun. Neden senin ziyaretine gelmek vacip olsun? 
    - "Ben ilim ehli biriyim. Benim ziyaretime gelenler aslında benim değil, ilmin ziyaretine gelmiş olurlar. Mücadelemde bana yardımcı olmuş, beni desteklemiş sayılırlar. 
    - "Öyle ise anlat bakalım... İlmin hedefi Allah’ı bilmek olduğuna göre, nasıl biliyorsun Hazret-i Mevlâ'yı? 
    - "Yüz delil ve burhan ile biliyorum Allah Teâlâ'yı... 
    - "Peki, öyleyse, söyler misin; burhan ve delil, şüpheleri gidermek için değil midir? Demek sende bu kadar şüphe varmış ki her birine delil aramış; ancak bu delillerle şüpheni gidermişsin. Halbuki Allahü zû'l-Celâl bana, öyle bir iman verdi ki; şüphenin zerresi bile kalbimde yoktur. Olmayan şeyi gidermek için ne diye delil ve burhan arayayım? 
Bu cevaptan sonra bir suskunluk başlar. Neden sonra yerinden kalkan büyük müfessir Fahreddîn-i Râzî hazretleri, 
    - "Uzat elini de öpeyim. Sen sıradan biri değil, bir iman ve ihlâs numunesi maneviyat sultanısın. Kim isen söyle de beni daha fazla merakta bırakma. 
Fahreddîn-i Râzî hazretlerinin kulağına eğilen birinin, fısıltı hâlinde söyledikleri şundan ibarettir: 'Konuştuğun zât, Necmüddîn-i Kübrâ hazretleridir.' 
Fahreddîn-i Râzî hazretleri hemen diz çöküp rica eder: 
    - "Lütfen beni de kabul buyurun talipleriniz arasına da, ben de iştirak edeyim sohbetlerinize... 
İşte zahirî ilimle bâtıni ilmin farkı... İşte zahirî ilim ehli ile, zû'l-cenâhayn olan maneviyat erbabının seviye ve dereceleri... Keza, aralarındaki diyaloğun güzelliği ve hakkı teslim ile neticelenişi... Ve, birbirlerine karşı olan nezâket ve saygıları... 
Zamanımız tartışmacılarına örnek olması dileğiyle... 

TEMEL’CE..
Temel bir gün uçakla Amerika'ya gitmiş. Çok yorgun olduğu için otele yerleşmiş ve uyumaya koyulmuş fakat tam uyuyacakmış ki yandaki daireden müthiş bir gürültü ve müzik sesleri gelmeye başlamış. Temel dayanamamış ve duvarı yumruklayıp:
-"Ula kimsun? Uyumaya çalişiruz, ne pu cürültü" diye bağırmış.
Yan daireden tek ses.
-"Jean Cluade Van Damme." demiş.
Temel yine bağırmış.
-"Baa bak ula!, haçan oraya celursem tördünüzün da bacaklarini kirarum!"

GÜNÜN ÖZÜ..
Eksik olsun zilletle elde ettiğin yemek! Tenceren kaynıyor, şerefin devrilmiş. (Sadi Şirazi)
Bu yazı toplam 307 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Cumhuriyet’i birlikte kutlamak
  • Kantin işini Güzeloğlu çözer
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37