1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Tasarruf tedbirleri ilimizi nasıl etkiler
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Tasarruf tedbirleri ilimizi nasıl etkiler

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, içinden geçilen ekonomik krizin kısa sürede atlatılacağını söyledi. Ama bu kritik dönemden çıkış için radikal kararlar alındığını da vurguladı. Şöyle dedi:
“Kamu harcamalarında kısıtlamaya, tasarrufa gidilecek. Başlamamış projeler, ihalesi yapılmamış işler şöyle bir süre kenarda bekleyecek. İhalesi yapılmış, başlamış işleri de yeniden gözden geçireceğiz. Devam edip, etmeyeceğine karar vereceğiz.”
Cumhurbaşkanı’nın sözleri kelimesi kelimesine böyle olmayabilir. Ama tam bu anlama gelecek şekilde açık ve net konuştu. 
………………..
Türkiye, keşke bu günlere gelmeseydi. Ama geldi ve şimdi hem milletin, hem devletin kemer sıkması gerekiyor. Tasarruf önlemlerinden, yatırımların durmasından en çok etkilenecek kentlerin başında da bizim şehrimiz gelecek. 
Devletin gündeminde olan yeni Huzurevi Binası, yeni Emniyet Müdürlüğü binaları var. Bence artık bunlar 2019’da da başlamayacak. Çok iddialı şekilde ortaya atılan Köseköy’deki askeri alan içinde yapılacak yeni Adliye Sarayı vardı. Görünen o ki, bu proje de yattı. 
En önemlisi, biz Güney Marmara Otoyolu’nu daha çok bekleriz. 2023’e bile yetişmez. Halen ilimizde Karayollarının ihalesi yapılmış işleri var. Mesela Kandıra Yolu ikileme çalışması. Mesela Otogar kavşağı. Mesela Yeni Gölcük yolu üzerindeki sanayi köprülü kavşağı. Başlayan bu işler ödenek yokluğundan durdu. Korkarım, bunların devamı konusunda da sıkıntılar yaşanacak.
Büyükşehir Belediyesi’nin Darıca-Gebze arasındaki metro projesi var. Bu işi, Büyükşehir kendisi üstlendi, ihalesini yaptı. Gebze metrosu işi yürüyebilir. Ama gelecek yıl Körfez-İzmit metrosunun başlaması ve bunun maliyetinin devlet tarafından karşılanması planlanıyordu. Bu tasarruf ortamında devletin Körfez-İzmit metrosuna ödenek vereceğini hiç sanmıyorum.
Tasarruf tedbirleri gelecek yıl daha büyük boyutlara ulaşabilir. Buna zorunlu kalabiliriz. İşte o zaman Büyükşehir Belediyesi payları, belediye ödenekleri de kısılabilir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, eski borçlarını yapılandırmıştı. Bunun taksit ödemelerini yapacak. 
Sözün özü; gelecek yıl ilimizde büyük yatırımların başlamasını, sürdürülmesini hiç beklemiyorum. Ama Kocaeli Milletvekillerinin devreye girmesi, en azından ihalesi yapılan ve inşaatı başlayan Kandıra Yolu, Otogar kavşağı ve sanayi sitesi kavşağı işleri için ödenek konusunda bastırmaları gerekiyor. 

İzmit’te hayat şimdi başlıyor 

Mayıs ayının ortalarında mübarek Ramazan başladı. Ramazan’la birlikte İzmit’te hayat hemen yavaşladı. Sonra 24 Haziran seçimleri nedeniyle biraz koşuşturma oldu. Bayram bitti, seçim bitti, kent tatile çıktı. 
Temmuz-ağustos’ta boştu İzmit. Hele Kurban Bayramı tatilinde, tanıyamazdınız bu şehri.. Tatile gidenler İzmit’i boşalttı, kalanlar yan gelip yattılar. 
Şimdi bugün hayat yeniden başlıyor. Türkiye genelinde 18 milyon öğrenci. Bu rakam, pek çok ülkenin nüfusundan fazla.
Kocaeli’de 384 bin.. Pek çok büyük kentin nüfusundan fazla. 
Üstelik bugün okula başlayanlar 5-14 yaş grubundaki çocuklar. En çok korunması gerekenler. Ayrıca Halk Eğitimlerin Belediyelerin kursları açılıyor. On binlerce yetişkin de eğitime gidip gelecek. Yakında Üniversite de açılacak. On binlerce genç de şehir hayatının içine girecek. 
Göreceksiniz çok sıkıntı çekeceğiz. Trafikte, ulaşımda; hatta yürümekte, nefes almakta bile sıkıntı çekeceğiz. İzmit’in gündüz nüfusu milyonu geçecek. Üstelik sürekli hareket halinde bir nüfus olacak.
Öyle eve en yakın okula gitmek falan olmadı. Düşünün 384 bin öğrenci. Bir servis aracı ortalama 10 öğrenci taşısa, 38 binden fazla servis aracı da kent içine girip, çıkacak. 
………………
Çok şeyin yapılabileceği koca bir yazı yan gelip yatarak geçirmenin faturası ağır olacak bu kent için. Ama bugünden itibaren artık şikayetin bir faydası yok. Mevcut durum, yapı içinde herkesin bireysel sorumluluğunu, vatandaş ve kentli olmanın sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor. Herkesin kurallara ve birbirine daha çok saygı göstermesi lazım. Magandalıkların bırakılması lazım.
Elbette eğitimde de bazı sıkıntılar olacaktır. Bunların çözümü için de herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Bütün çabalara rağmen ilimizde uyuşturucu konusu tam olarak bitirilemedi. Ailelerin çocuklarını iyi takip etmesi, anlaması ve yardımcı olması lazım. 
Sıkıntı yaşanacaktır. Önemli olan sıkıntıyı mümkün olduğu kadar eşip paylaşmak, önemli olan sıkıntıyı mümkün olduğu kadar azaltabilmek için üzerimize düşeni yapmaktır. 
Bütün öğrenciler için yeni eğitim, öğrenim döneminin başarılı geçmesini diliyorum. Bütün öğretmenlerin bu dönemde sorumluluklarının bilincinde olmasını, çocukları Atatürk İlkeleri doğrultusunda geleceğe hazırlamalarını diliyorum. Hepsinden önemlisi, eğitim yılında hiçbir öğrencinin burnunun bile kanamaması için dua ediyorum.

12 dev adam 
Futbol heyecanı arasına basketbol da girdi. Basketbol milli takımımız gelecek yıl ağustos-eylül aylarında Çin’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na katılma mücadelesi veriyor. Bu gece saat 21.00’de deplasmanda Slovenya ile oynayacaklar. Bu maçı kazanırsak, büyük olasılıkla Çin’deki turnuvaya katılabileceğiz.
Ersan İlyasova’lı, Cedi Osman’lı milli takımdan zafer bekliyoruz. Ancak rakip de son Avrupa Şampiyonu. Milli Takım’ın eleme grubunda bir-iki maçı daha olacak. Keşke bunlardan birini İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki salonumuza alabilsek. Ama bu şehirde böyle bir talepte bulunmaya sizce aklı yetecek bir yönetici bulunur mu? 
12 dev adama sonsuz başarılar. Çin’deki Dünya Şampiyonasına gidersek, bu çok büyük başarı olacak. 

DUVAR YAZISI
18 milyon çocuk için
tatil bitti. Trafik rahatlasın
diye, birkaç ay da  
büyükler tatile çıkartılsın. 

Bu yazı toplam 2610 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
10 Yorum