1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Taşerondu, sürekli taşeron oldu”
“Taşerondu, sürekli taşeron oldu”

“Taşerondu, sürekli taşeron oldu”

Güvenlik İş Kocaeli Şube Başkanı Muhammet Ali Tatlıgül 4 Aralık 2017 tarihinde kadroya geçen taşeron işçilerin yaşadığı sorunlar ile ilgili basın açıklaması yaptı.

A+A-

Tatlıgül yaptığı açıklamada 4 Aralık 2017 tarihinde kadroya geçen taşeron işçilerin, kadroya alınmayan taşeron işçilerden daha kötü şartlarda çalıştıklarını ifade ederek yetkililerden verilen sözlerin tutulmasını istedi. 
Muhammet Ali Tatlıgül açıklamasına şunları söyledi:

“Yıllarca güzel bir gelecek iş imkanı için bir gün düzelir umuduyla çalışan işçi kardeşlerimiz için 4 Aralık’ta başlayan kadro sevinci gün geçtikçe azalan bir sevince dönüşmeye başladı. Devletin üreten kesimden hizmet eden kesime kadar çalışanların haklarını korumak, kollamak, emeğinin karşılığını vermek ve insanca yaşamasını sağlamak en önemli vazifesidir. Bu vazifenin temsilcileri kendilerine inanan, güvenen halk tarafından seçilen liderler ve bürokratlardır. 4 Aralık’ta yapılan taşeronda iyileştirmeyle binlerce taşeron çalışanına kadro verildiyse neden çalışanlar hala mutsuz. Çünkü kadro diye sürekli işçi adı altında verilen bir statüden ileri değil. Taşeronda şirketlerin gasp ettiği haklarını isteyen yüzlerce işçi kazandığı ve hak ettiği haklarından neden feragat etti? Yüzlerce çalışan aynı kurumda 10 yıl 15 yıl çalışırken kurulan komisyonlar tarafından işsiz bırakıldı? Statü değiştiğine göre taşeronda işçide verilen ücret sürekli işçide neden aynı ücret. En önemli Bakanlıklardan Sağlık Bakanlığında Taşeron işçide asgari ücret sürekli işçide neden asgari ücret?

YEMEK YOL ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜLDÜ
Taşeron işçide kurumlar arası farklı ücret sürekli işçide neden hala farklı ücret? Taşeron işçide yıpranma payı yok, sürekli işçide yıpranma yok? Taşeron işçide güvenliğe gece zammı yok, sürekli işçi olan güvenliğe yok? Taşeron işçide şirketlere verilen ücretler neden sürekli işçilere verilmiyor? Taşeron işçide sendika hakkı, toplu sözleşme hakkı sürekli işçilerde neden yok. Taşeron işçide verilen sosyal haklar sürekli işçide 2021 kadar neden aynı? Taşeronda toplu sözleşme ile alınan haklar sürekli işçide neden aynı? Sendika hakkı olan işçilerde daha iyi çalışma hayatı için yapılacak toplu sözleşmelerin uygulanması gerekirken neden Bakanlık 2021 yılına kadar çalışanların hakkını müdahale ederek sabit ücretleri kendi yayınladı? Taşeronda verilen %4 sürekli işçide neden üç yıl % 4 verildi? Taşeronda verilen yemek yol ücretleri sürekli işçide artması gerekirken neden düşürüldü?  4 Aralık’ta başlayan sürece rağmen sürekli işçilerde ödenen 52 günlük tediyelerin 13 günlüğü 1 Ocak’ta neden ödenmedi.

5 TL YEMEK PARASI KABUL EDİLİR DEĞİL
Sürekli işçilerin hakkı olan banka promosyonlarında çalışanların banka ve miktar konusunda karar vermesi sağlanmadı. Eğer bir hak veriliyorsa her şeyi düzenlenmiş bir şekilde verilmelidir. Taşeronda bir kurumda 16 lira yemek ücreti alan bir işçi kadro aldığı kurumda 16 lira yerine 5 TL yemek parası ödemesi kabul edilemeyecek bir durumdur. Kılık kıyafet eksiklikleri ise cabası. Sayın Bakanlığın bu konulara acilen eğilmesi gerekir. Sayın Bakanlığın işçi haklarını korunması adına sendikaların yapacağı toplu sözleşme içeriklerini işçi adına işçi temsilcilerden görüş alarak karşılıklı istişareler ve sözleşmelerle çalışanların haklarını iyileştirmesi gözetmesi gerekir. Çalışma bakanlığının işçiler için yayınladığı 375 sayılı KHK da sosyal hakların çalışan kesiminde sesini dikkate alarak tekrar düzenlemesi gerekir. Çalışanların hakkını çalışanlara teslim edin. 3 Aralıkta taşeron işçiydi şimdi sürekli taşeron işçi.”

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum